Čistá koupací jezírka bez řas

11.5.2010 | Vladeko | Bazény | Komentářů 0 |

V posledních několika letech se návrat k přírodě projevuje prakticky ve všech oborech lidské činnosti, a tento trend se nevyhnul ani zahradám. Na zahradách teď nenacházíte jen modré bazény s chemicky upravenou vodou, objevují se čím dál tím víc koupací zahradní jezírka – biotopy, kde se jejich majitelé spoléhají na přírodní, nechemické formy čištění.

Čistá koupací jezírka bez řas - foto, Hyperbydleni.cz

V posledních několika letech se návrat k přírodě projevuje prakticky ve všech oborech lidské činnosti, a tento trend se nevyhnul ani zahradám. Na zahradách teď nenacházíte jen modré bazény s chemicky upravenou vodou, objevují se čím dál tím víc koupací zahradní jezírka – biotopy, kde se jejich majitelé spoléhají na přírodní, nechemické formy čištění. Důvod je zřejmý – v takovém koupacím jezírku nezřídka společně s majiteli plavou i ryby, nádrž je osázena kvetoucími kosatci, lekníny a dalšími vodními rostlinami – a zde by chlor nebo jiné chemikálie napáchali nenapravitelné škody.

Jak takové koupací jezírko vlastně vypadá? Na rozdíl od okrasného jezírka mají koupací jezírka oddělenu část určenou ke koupaní, a část určenou pro výsadbu rostlin, které pomáhají  vodu v jezírku dočišťovat a samozřejmě zlepšovat i estetický dojem z celé nádrže. Hlavní koupací vana dívá obvykle obdélníkového tvaru, je výrazně hlubší než okolní mělké části, její hloubka bývá od 160 cm až do 2,5 metrů hloubky . Okolní příbřežní zóny bývají mělké , sloupec vody zde kolísá mezi hloubkou 5-50cm a bývá osázen různými druhy vodních rostlin, které jednak pomáhají udržet čistou vodu , a zároveň dokáží celé jezírko včlenit do stylu zahrady tak, že  přirozeně zapadá a neruší celkový dojem.

Čistá koupací jezírka bez řas - foto, Hyperbydleni.cz

Samotnému čištění vody se i zde věnuje značná péče, zdaleka ne všechnu práci zastanou vodní rostliny v mělkých příbřežních zónách, používají se oběhová čerpadla s velmi úsporným chodem a nízkou spotřebou. O samotné čištění vody se ve spolupráci s vodními rostlinami starají filtry, fungující na principu biologického rozkladu nečistot pomocí bakterií, u větších koupacích jezírek se velmi často pomáhá UV lampy k dosažení průzračné vody. Důležité pro dosažení čisté a průzračné vody je bezpochyby výběr správného typu filtru i čerpadla. Zde existuje více variant, a je vhodné se o výběru té nejvhodnější poradit s odbornými prodejci, kteří s instalacemi mají více zkušeností.  Povrchně informovaný laik snadno podlehne ne vždy korektně podaným informacím v reklamních materiálech, nejlepší vypovídací schopností pro budoucího majitele koupacího jezírka má návštěva konkrétních hotových jezírek. Zde pak sám může posoudit, co nabízená technologie pro ekologické čištění vody dokáže, a také co nikoli.

Čistá koupací jezírka bez řas - foto, Hyperbydleni.cz

Pokud tedy vybíráte dodavatele pro své nové koupací jezírko, nevybírejte jen podle nejnižší ceny nebo barevných reklamních letáků. Hledejte takové výrobce, kteří mají s technologií pro zahradní i koupací jezírka zkušenosti, a jsou schopni garantovat dosažení výsledků.  Počítejte s tím, že Vaše koupací jezírko bude potřebovat i běžnou údržbu, a technika, kterou zvolíte, bude potřebovat i servis. Náhradní díl pro čističku, kterou v jezírku budete udržovat čistou průzračnou vodu, musí být dostupný i po několika letech provozu, ne jen v sezoně, kterou jste si jezírko pořídili.   Hledejte takové dodavatele, u kterých nekončí obchod pouze prodejem zboží, ale kteří poskytují i pozáruční servis , a se svými minulými i budoucími zákazníky komunikují.  Příkladem Vám může být akce pro majitele zahradních i koupacích jezírek, kterou v letošním roce pořádá firma OASE – přední výrobce technologie pro zahradní a koupací jezírka.

Čistá koupací jezírka bez řas - foto, Hyperbydleni.cz

Velká část vlastníků zahradních i  koupacích jezírek podcenila výkon filtračních zařízení, nebo své nádrže příliš zarybnila, a má nyní, v teplém počasí, potíže s růstem zelené vláknité řasy. OASE vyvinula nový druh přípravku na bázi enzymů a bakterií, který zelenou vláknitou řasu účinně rozkládá a potlačuje její růst. Jako novinku jej nabízí ve zvláštním testovacím programu likvidace zelených řas, kdy si majitelé zahradního jezírka trpícího výskytem zelených řas mohou o přípravek zažádat a bezplatně a zcela zdarma jej obdržet . Stačí pouze zaslat pár fotografií jejich jezírka, a přípravek obdrží zdarma poštou.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 6

Diskuze

Článek Čistá koupací jezírka bez řas zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo