Je libo bublinky?

19.7.2007 | Zdeněk Polák | Bazény | Komentářů 0 |

Novinkou na českých zahradách se stávají masážní bazény. Příliš si v nich sice nezaplavete, za to v nich ale můžete relaxovat po celý rok. A vaše návštěva jej také určitě ocení.

V zajetí hydromasáže


Specifickou součástí rodiny vodních bazénů jsou vířivé a hydromasážní bazény. Ty slouží pouze k hydroterapeutickým účelům a relaxaci. Používání masážního vířivého bazénu, jinak řečeno též whirlpoolu, hot tubu či spa, díky aktivní masáži za tepla ulevuje od bolestí pohybového aparátu a spouští mechanismy ozdravných procesů v těle, tj. ducha, těla i mysli. Důkladné koupání v horké vodě v kombinaci s vodní a vzduchovou masážní vytvářenou vanou může zapříčinit roztažení krevních cév, zlepšení krevního oběhu a vyplavení toxinů z těla.

Pomáhá a ulevuje od bolesti


Vztlak vody sníží hmotnost těla až o 90 %, odstraní napětí z namožených svalů a kloubů. To má za následek zlepšení mobility a pomáhá odlehčit některé ze symptomů revmatismu a artritidy. Další výhodou je odstranění stresových hormonů, což má za následek zbavení se stresu a dosažení stavu klidu a relaxace. Hydroterapie stimuluje endorfin a zvýší produkci bílých krevních tělísek a tím zlepší celkové zdraví.

Velikost a ohřev


Objem vířivých bazénu je řádově 500 – 2 500 l. Z důvodů velké spotřeby vody při užívání se voda nevypouští a bazén zůstává trvale napuštěn. Základní vybavení těchto bazénů obsahuje filtrační zařízení s oběhovým čerpadlem. Zároveň musí být voda vyhřívána a to buď elektrickým ohřevem (cca 3 - 11 kW) nebo tepelným výměníkem z topného systému kotle.

Bublinky na čerstvém vzduchu


Vířivky jsou většinou určeny pro vnitřní použití, ale existují i takové, které se dají provozovat venku. Tyto bazény lze také zapustit do země nebo volně postavit na povrch. Jsou zpravidla obloženy dřevěným obkladem. Masážní systém je shodný s vířivými vanami. U hydromasáže lze volit různé druhy trysek, s různým způsobem masáže (rotační, pulzující nebo přímé). Bazény mohou být dále vybaveny podvodním světlem 12 V, dávkovacím systémem pro desinfekci, ozonizátorem, atd.

Izolace ušetří peníze


Pro tepelnou izolaci – a tím i tedy levnější provoz – se používá vrchní krycí deska z polystyrénu, případně i z jiných materiálů. Masážní efekt nastane po stisknutí ovladače, kdy se přepne pomalý chod filtračního čerpadla na rychlý chod a tím je dosažen potřebný tlak ve tryskách. Některé bazény mají místo dvourychlostního čerpadla externí boost čerpadlo na vlastní hydromasáž. Dále je zde možno volit perličkovou masáž, osvětlení, zakrytí, desinfekční systém, automatiku a další funkce.

Dřevěné vířivky


Jsou vířivky, které mají obsaženu kompletní technologii pod vířivkou na konstrukci. Zvenku je vířivka obložena dřevěným obkladem (borovice, cedr apod.). Pro použití v exteriéru je navíc obložení naimpregnováno a ošetřeno tak, aby bez problémů přečkalo mrazy. Plocha, na které bude takový vířivý bazén umístěn, musí být bezpodmínečně vodorovná, hladká, rovná a přesahující okraje bazénu tak, aby váha celého zařízení včetně vody a koupajících se byla rovnoměrně rozložena po celé ploše podkladu. Betonový fundament by měl dosahovat nejméně 12 cm tloušťky. Jako podklad lze použít i fundament vyrobený ze dřeva (impregnovaného a ošetřeného).

Zakrytí je nutnost


Správný hydromasážní bazén má být vybaven termokrytem. Izolační přednosti takového zařízení ocení všichni, kdo mají zkušenosti s vodními plochami uvnitř domu. Nenastává problém s vlhkostí, kterou zadržuje právě termokryt, není tedy potřeba vybavovat místnost náročnou klimatizací. Těm, kteří se rozhodnou pro venkovní umístění, odpadají další náklady na zastřešení a mohou si dopřát neopakovatelné zážitky z venkovní koupele i při okolní teplotě hluboko pod bodem mrazu při minimální energetické náročnosti. Poměrně chytrý nápad je snížit provozní náklady bazénu pomocí solárních kolektorů. Panely kolektorů jsou vyrobeny ze speciálně upraveného polymeru tak, že jsou odolné slunečnímu žáru, mrazu,oxidaci i bazénové chemii. Ohřev vody za pomoci sluneční energie je ekonomický a ekologický. Doporučená plocha kolektorů je 50 - 70 % plochy bazénu a je možno je využívat více než 60 % dnů v roce.Kolektory firmy nabízí v provedení jak pro nadzemní, tak pro zapuštěné bazény.

Závěrem


Takže kde je ona hledaná pravda o bazénech? Podobně jako při určování podoby rodinného domu ušitého na míru našim potřebám záleží především na našich vlastních preferencích. Navštivme před vlastní koupí několik prodejců zahradních bazénů, udělejme si přehled o možnostech a řešeních, zeptejme se na názor zahradního architekta a vyslechněme požadavky všech členů rodiny. Teprve pak, s rozmyslem a přesnou představou, zvolme optimální řešení.text: Zdeněk Polák

foto: USSPA,Desjoyaux, SoftTUB, archivDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 8

Diskuze

Článek Je libo bublinky? zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyInzerce

Celkem : 20112 inzerátů

Další inzeráty » Vložit inzerát

veletrhy

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Veletrhy - foto, Buďte krásná a zdravá! Veletrh INTERBEAUTY PRAGUE představí to nejlepší z kosmetiky, nehtového designu a zdravého životního stylu., Hyperbydleni.cz

Buďte krásná a zdravá!...

10.10.2018

Holešovické výstaviště ožije na začátku...

Veletrhy - foto, Veletrh zdravého životního stylu BIOSTYL – ECOWORLD 2018, Hyperbydleni.cz

Veletrh zdravého život...

05.10.2018

Letos společně s veletrhem krásy INTERBEAUTY...

Veletrhy - foto, Chcete se dobře vyspat? Jak na to, zjistíte na podzimním veletrhu FOR INTERIOR., Hyperbydleni.cz

Chcete se dobře vyspat...

03.10.2018

Zná to asi každý, když se dobře nevyspíme, není...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo