Jak se starat o zahradní bazén

27.7.2009 | Redakce Hyperbydlení.cz | Bazény | Komentářů 1 |

Ať už si pořídíte na zahradu jakýkoliv typ bazénu, máte dvě jistoty. Že se budete mít kde zchladit, až nastanou letní vedra, a také že při dodržování několika základních pravidel udržíte křišťálově čistou vodu, ve které bude potěšení se koupat.

Jak se starat o zahradní bazén - foto, Hyperbydleni.cz


Prevence se vyplácí, a to i v případě péče o bazén. Zabráníte-li nečistotám, aby se do bazénu dostaly, ušetříte si spoustu práce s jejich likvidací. Nejde pochopitelně o stoprocentní ochranu, bazén vyžaduje mnohem více pozornosti. Bez správné údržby se totiž životnost bazénu výrazně zkracuje, navíc koupání v neudržované vodě rozhodně není tím správným požitkem. Stačí si však zapamatovat několik základních zásad a pořídit si ty správné pomocníky.  

 

Předcházejte znečištění 

Samozřejmostí by měla být očista těla před vstupem do bazénu – osprchování. Důsledný dohled v tomto směru potřebují hlavně děti, které dokážou skočit do vody s hlínou i trávou na chodidlech, s čerstvou vrstvou opalovacího krému nebo rukama umazanýma od jídla. Všechny zmíněné nečistoty jsou živnou půdou pro tvorbu řas a různých zákalů. Nepříjemným zdrojem znečištění bazénu jsou také listy a květy z okolních stromů a keřů. Pokud už je nutné bazén umístit do jejich blízkosti, lze rozhodně doporučit zakrytí bazénu ve chvílích, kdy není užíván. Vzduchem poletuje mnoho potenciálních znečišťovatelů a stříška či plachta jim velmi efektivně zamezí v tom, aby se dostaly do bazénu.

Jak se starat o zahradní bazén - foto, Hyperbydleni.cz
 

Čistěte mechanicky

Prevence je základ, čištění je ovšem neméně důležité. Dělíme ho na dva hlavní typy – čištění mechanické a chemické. Pro mechanické odstraňování nečistot je základem síťka, která snadno zachytí hmyz, listí a podobné nečistoty. Ve výbavě každého bazénu by neměla chybět ani písková filtrace. Ta průběžně nasává vodu z bazénu a čistí ji přes obvykle dvojstupňový filtrační systém. Poté je voda zařízením vracena zpět do bazénu. Písková filtrace se zapíná během horkých letních dnů, když v bazénu nikdo není. V případech, kdy je bazén často využíván, je vhodné filtraci nechat běžet až několik hodin denně. Mechanické čištění dna usnadní speciální vysavač.

Jak se starat o zahradní bazén - foto, Hyperbydleni.cz
 

Využívejte chemii

Na výběr odpovídajících přípravků je nutné dávat velký pozor, nevhodné, nebo dokonce nulové používání chemických prostředků je častou příčinou problémů. Důležité je sledovat dva ukazatele – hodnotu pH vody a množství dezinfekce v bazénu. Doporučená hodnota pH se u bazénové vody pohybuje mezi 6,8 a 7,2, pokud se pH nachází mimo toto rozmezí, je potřeba ho vrátit do normálu. Vyšší pH totiž vede k tvorbě minerálních zákalů, nižší zase způsobuje korozi kovových povrchů. Často diskutovanou otázkou je dezinfekce vody: aby se udržela čistá a hygienicky nezávadná po celou sezonu, musí se pravidelně kontrolovat a ošetřovat pomocí dezinfekčních přípravků. Standardně se používají výrobky obsahující chlor, jehož koncentrace by se měla pohybovat v rozmezí 0,3–0,6 mg na litr vody. Alternativou jsou tzv. bezchlorové přípravky, díky kterým se vyhnete pro mnohé nepříjemnému pachu chloru. Navíc nedráždí citlivější pokožku, sliznice či oči a jsou šetrnější k přírodě. Na trhu jsou dostupné i bezchlorové dezinfekce vhodné do dětských bazénů.
Vhodné je vybavit se také tzv. algicidy, tedy přípravky na hubení řas, které slouží i jako prevence. Spóry řas se totiž dostávají do bazénu neustále, prostřednictvím prachu, větru a deště. Teplá voda a sluneční světlo pak vytvářejí ideální podmínky pro jejich rozvoj. Nepříjemných zákalů, jejich příčinou jsou částečky zeminy, barviv či organických sloučenin, vodu snadno a rychle zbaví oblíbené vločkovací přípravky. Sražením vytvoří objemnější prvky, které poté buď zachytí filtr, nebo je lze ze dna bazénu vyluxovat. Ovšem pokud znečištění vody v bazénu přesáhne určitou míru, je nutné bazén vypustit, ošetřit přípravkem na usazeniny a napustit čerstvou vodou. 

Jak se starat o zahradní bazén - foto, Hyperbydleni.cz
 


Text a foto: Desjoyaux, Mountfield, Marimex Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 3

Diskuze

Honza: Nám hodně pomohlo nechat...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Buďte krásná a zdravá! Veletrh INTERBEAUTY PRAGUE představí to nejlepší z kosmetiky, nehtového designu a zdravého životního stylu., Hyperbydleni.cz

Buďte krásná a zdravá!...

10.10.2018

Holešovické výstaviště ožije na začátku...

Veletrhy - foto, Veletrh zdravého životního stylu BIOSTYL – ECOWORLD 2018, Hyperbydleni.cz

Veletrh zdravého život...

05.10.2018

Letos společně s veletrhem krásy INTERBEAUTY...

Veletrhy - foto, Chcete se dobře vyspat? Jak na to, zjistíte na podzimním veletrhu FOR INTERIOR., Hyperbydleni.cz

Chcete se dobře vyspat...

03.10.2018

Zná to asi každý, když se dobře nevyspíme, není...

Veletrhy - foto, Veletrhy FOR TOYS, FOR BABIES, FOR GAMES: Pobaví děti i rodiče a poradí s vánočními dárky, Hyperbydleni.cz

Veletrhy FOR TOYS, FOR...

27.09.2018

Souběh veletrhů FOR TOYS, FOR BABIES a FOR...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo