Kouzlo zimních zahrad

15.12.2010 | Lucie Sýkorová | Plánování zahrad | Komentářů 1 |

Zimní zahrada je prostorem, který lze obývat během celého roku. Kombinuje přitom výhody posezení v přírodě s pohodlím obytných částí domu. Může sloužit přímo jako obytná místnost, která je buď samostatná, nebo přímo navazuje na obytný pokoj.

Kouzlo zimních zahrad - foto, Hyperbydleni.cz

 

Místo pro relaxaci

Myšlenka zimní zahrady je zřejmě stará jako stavebnictví samo. Může sloužit přímo jako obytná místnost, která je buď samostatná, nebo přímo navazuje na obytný pokoj. V obou případech nemusí mít uživatel obavy z navýšení nákladů na vytápění, protože vlivem skleníkového jevu dochází k vytápění domu teplem přijatým zimní zahradou od slunečního záření.

 

Kouzlo zimních zahrad, fotka

 

Aby zimní zahrada mohla sloužit jako samostatný obytný prostor, měla by mít plochu nejméně 10 metrů čtverečních, hloubku potom 2 metry. Je třeba počítat s místem pro nábytek, květiny i průchozí zóny. Pokud její prostor přímo navazuje na vnitřek domu, stačí i plocha menší. Zimní zahrady tvoří přechod mezi interiérem a venkovním prostředím, čemuž může odpovídat i podlahová krytina. Vhodná je například keramická dlažba, dřevo či přírodní kámen.

 

Kouzlo zimních zahrad, fotka

 

Vzdušnou a světlou atmosféru nejlépe doplní odlehčený nábytek s dostatkem prostoru, příliš masivní vybavení spíše uškodí. Většina lidí se ani v krásné zimní zahradě nemusí cítit dobře, pokud si připadá jako ve výloze, do které každý vidí, zvláště večer při umělém osvětlení.

Důležité parametry

Orientace

Světová strana, na kterou bude zimní zahrada situována, má základní vliv na její další využití i na potřebu vytápění. Nejvýhodnější je jih, kde vnitřek i v zimě prohřívají sluneční paprsky, dále pak západ, kde si můžete užívat hřejivých slunných podvečerů. Rovněž rostlinám se v těchto případech díky dostatku světla daří nejlépe. Kdo dává přednost rannímu slunci, může zvolit i orientaci východní. Severní strana je nejméně vhodná – zimní zahrady zde působí sice jako tepelný izolant domu, ale slunce ji takřka nevyhřívá.

 

Kouzlo zimních zahrad, fotka

 

Odvětrávání

Pro nerušené využívání zimní zahrady musí být zajištěno větrání. Zejména během horkých letních dnů by mělo být alespoň deset procent plochy otevřeno, aby nedošlo k přehřátí. V chladných dnech zase větrání odvede z prostoru vyšší vzdušnou vlhkost, která způsobuje kondenzování par na skle.

 

Kouzlo zimních zahrad, fotka

 

Průhledová okna

Pro otvíraní zimní zahrady je možné použít několik řešení. Prvním z nich je výklopné okno v kolmé části zimní zahrady. Toto řešení je vhodné v horní části zimní zahrady, kde se používá pro trvalejší větrání a je možné tato okna otvírat klikou nebo pákovým a kličkovým mechanizmem, který umožňuje vyklápět okna již z nižších míst. Okno nebo dveře otvírací a výklopné se používají v místech, která jsou dobře dostupná pro ovládání, většinou se volí u zimní zahrady umístění více oken či dveří nejlépe naproti sobě, aby zabezpečily dostatečné větrání zimní zahrady.

 

Kouzlo zimních zahrad, fotka

 

Základní konstrukce

Dřevěné konstrukce - Dřevěné konstrukce nebývají extrémně drahé, působí „přírodně” a jsou poměrně trvanlivé. Nejpozději po sedmi letech by se ale měly přetřít, aby byly chráněny před vlhkostí, dřevokaznými houbami a škůdci.

Plastové konstrukce - Plastové profily mají minimální nároky na údržbu, dobře izolují a jsou lehké. Díky nejnižší statické pevnosti ale musí být u větších zahrad zesíleny výztuží z pozinkované oceli, navíc mají vysokou tepelnou roztažnost, zvětrávají a nedají se opravit.

Hliníkové konstrukce - Nejdražší, ale v mnohých ohledech nejlepší jsou hliníkové konstrukce. Mají dobré statické vlastnosti i trvanlivost. Mohou mít jakoukoli barvu a už se o ně vlastně nemusíte starat. Jsou samonosné, a tak i na velkou zimní zahradu vystačí poměrně tenká kostra. Skvěle se hodí do vlhkého prostředí, kde pěstujete hodně květin. Hliníkové konstrukce můžete kombinovat se dřevem (hliník venku, dřevo uvnitř). Ať už vyberete cokoli, měla by konstrukce a celkový design ladit se stylem domu a venkovní zahradou.

 

Kouzlo zimních zahrad, fotka

 

Bude-li zimní zahrada umístěna tak, aby její nejdelší stěna byla nejvíce oslněna, bude příjemně vyhřívat i obytný prostor. V letních měsících však může být v zimní zahradě až nepříjemné horko, proto by její střecha měla být mírně skloněna a zastíněna žaluzií nebo podobným způsobem.

Autor: Lucie Sýkorová / Hyperbydlení.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 2


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Jirka: Nabízíme zimní zahrady ze...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo