Inspirace pro zahradu na začínající jaro

9.3.2011 | Jana Henychová | Plánování zahrad | Komentářů 0 |

S přicházejícím jarem a teplem začínají majitelé zahrad provádět po dlouhé a tuhé zimě první úpravy, prohrabování zeminy a zasévání prvních květin a plodin.

Inspirace pro zahradu na začínající jaro - foto, Hyperbydleni.cz

 

Hned zkraje jara v březnu se naskýtá možnost zasadit si první zeleninu do předem upraveného záhonu, ale také mnoho okrasných jarních květin liliovité čeledi, jinými slovy ty co mají místo kořene v zemi cibuli. K jaru spolu s teplejším vzduchem a slunečnem patří jako jedna z neodmyslitelných součástí barevnost a vůně květin. Stejně jako na některou zeleninu a okrasné květiny je březen ideálním měsícem na vysazování mnoha druhů okrasných stromků. Počátek jara je vhodný rovněž na zakládání a stavbu živého plotu. Jestliže máte velkou zahradu s více záhony na zeleninu, pak je velmi užitečné pořizovat si pěstitelské záznamy a plány, abyste měli přehled, na kterých záhonech jste v uplynulých letech pěstovali jednotlivé druhy zeleniny. Podle toho si lze naplánovat letošní zeleninovou sezónu a rozhodnout si, jaké druhy zeleniny na záhony zasadíme letos. Vše je třeba provádět tak, aby všechny druhy měly zajištěný dostatek potřebných živin.

 

Inspirace pro zahradu na začínající jaro, fotka

 

Vzhledem k tomu, že se jedná o první práce na zahradě po zimě, je třeba ještě před samotným vyséváním provést důkladný úklid. Zejména vyčistit okraje záhonů, nakypřit zeminu a odstranit přebytečné kameny a ztvrdlé kusy hlíny. Především u zeleninových záhonů je třeba toto provádět důkladně, protože pěstování mnoha druhů zeleniny vyžaduje jemnější a nakypřenější půdu. Chcete-li ve správný čas sklízet vybrané druhy zeleniny, je již v březnu nejvyšší čas zasévat. Pokud náhodou nemáme kořenovou zeleninu vysetou již od podzimu, pak jí mnoho dá vysévat ještě i v březnu a to mělce do půdy. Aby zelenina správně a rychle rostla, je třeba ji pravidelně udržovat ve vlhku. Jakmile rostliny vyklíčí, je třeba je správně projednotit, aby každá rostlinka měla od sebe přiměřený odstup a měla dostatek prostoru pro svůj růst.

 

Inspirace pro zahradu na začínající jaro, fotka

 

Březen je zkrátka začátkem života pro většinu plodin a rostlin obecně. Začátkem tohoto měsíce je ideální doba také na vysévání rajčat, raného květáku a lilku pro dubnovou výsadbu. Zvláštní zacházení vyžaduje pěstování paprik. Ty se nejlépe pěstují v pařeništích nebo speciálních truhlících. Nejprve ji necháme vyklíčit pod fóliovým krytem a poté přesadíme na teplý záhon. Koncem března je pak nejlepší doba na vysévání ředkviček, které budeme moci sklízet již v dubnu.

 

Inspirace pro zahradu na začínající jaro, fotka

 

S přibývající dostupností zakoupit si mnoho druhů zeleniny v obchodech v jakémkoliv ročním období mnoho pěstitelů od svých tradic upustilo a mají svou zahradu spíše pro okrasu. Nicméně zelenina z domácí zahrádky je stále pro řadu z nás chuťově nenahraditelná, v porovnání s kupovanou někdy až bezkonkurenční, a tak se mnoho pěstitelů a zahrádkářů stále věnuje jejímu pěstování.

Autor: Jana Henychová / Hyperbydlení.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Inspirace pro zahradu na začínající jaro zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, 25 let inspirace pro Vaše bydlení přináší veletrh FOR HABITAT, Hyperbydleni.cz

25 let inspirace pro V...

20.03.2018

Již neuvěřitelné čtvrtstoletí se scházejí špičky...

Veletrhy - foto, DLOUHODOBĚ NEJLEPŠÍ INVESTICE = NEMOVITOST, Hyperbydleni.cz

DLOUHODOBĚ NEJLEPŠÍ IN...

16.03.2018

Ať už pečlivě vybíráte své vlastní bydlení na...

Veletrhy - foto, Festival Evolution představí v březnu ekologické vychytávky, Hyperbydleni.cz

Festival Evolution pře...

12.03.2018

Festival, který vám nasadí brouka do hlavy. To...

Veletrhy - foto, Dejme minulosti budoucnost!, Hyperbydleni.cz

Dejme minulosti budouc...

21.02.2018

Mezioborové veletrhy PAMÁTKY – MUZEA – ŘEMESLA...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo