Realizace zahradního jezírka

13.4.2011 | Jana Henychová | Plánování zahrad | Komentářů 0 |

Chcete si v prostředí zelené zahrady vytvořit okrasnou vodní plochu, ve které budete mít vodní rostliny, ozdobné kameny nebo dokonce vybrané druhy pestrých ryb? Jestliže máte smysl pro takovou estetiku a pestrost přírody, potom si můžete nechat zhotovit zahradní jezírko, které vám vydrží řadu let.

Realizace zahradního jezírka - foto, Hyperbydleni.cz

 

Rodinný domek s dostatečně velkou výměrou zahrady je vždy výhodou, nicméně zahradní jezírka se provádí v různých velikostech, a proto nemusíte mít obavu, že byste jej nemohli na menší zahrádce realizovat. Stačí si pouze představit vaši zahradní plochu jako celek a od toho potom odvíjet, jestli bude jezírko v kruhovém, oválném nebo nepravidelném obvodu, případně konkrétní velikost. Kulaté jezírko se hodí spíše pro menší zahrádky. Obvod v nepravidelném tvaru zase pro ty větší zahrady. Jestliže vlastníte stavbu s pozemkem o velké rozloze zahrady, směřující až k lesu, pak se může v takové přírodní krajině dobře vyjímat větší zahradní jezírko připomínající spíše menší rybník.

 

Realizace zahradního jezírka, fotka

 

Vodní plocha na zahradě má neocenitelné a nezaměnitelné kouzlo. Obzvláště je-li spojena s nádherným prostředím plném zelených květin a stromů. V období kvetoucího jara tak zahradní jezírko dodává potěšení v podobě dalších tvarů a barev jednotlivých okrasných kamenů a květin. Zejména lekníny jsou pro výzdobu jakékoliv vodní plochy velmi žádané.

 

Realizace zahradního jezírka, fotka

 

Samotná realizace stavby vodního jezírka vyžaduje především dostatek kvalitních informací, pokud se rozhodnete pustit do jeho stavby vlastními silami. V druhé řadě je třeba provádět přesné vyměřování a propočty materiálu než jej zakoupíte. Pak už se zbývá pustit jen do práce. S tím souvisí volba efektivní technologie, aby byla rychlá a hospodárná, tj. s minimálními provozními náklady, které by ale neměly být zase tak malé, aby nadměrná šetrnost nebyla na úkor kvality. Pokud nemáme s plánováním obdobných záležitostí dostatečné zkušenosti a odhad nebo se na toto zkrátka necítíme, je lépe svěřit vše do odborných rukou zhotovitelů zahradních jezírek. Vy si pouze vyberete z příslušného katalogu nebo popíšete vlastní nápad, a o zbytek se postarají odborníci. Postavit dobře fungující zahradní jezírko nemusí být pro každého jednoduchou záležitostí.

 

Realizace zahradního jezírka, fotka

 

V případě zhotovení zahradního jezírka na zakázku se obvykle postupuje tak, že si nejprve necháte zpracovat návrh s nákresem a teprve pak začnou probíhat první výkopové a terénní práce. Po vykopání potřebného prostoru do země se na plochy umístí speciální fólie, kterou je v konečné podobě tvořeno dno a stěny jezírka. Dále se provádí úpravy kolem jezírka včetně usazení okrasných vodních rostlin a kamenů, instalace můstků a drobných ostrůvků. Obzvláště k vhodnému výběru ryb je nutné přistupovat pečlivě, aby prostředí dobře snášely a nedošlo k jejich úhynu. Stejně tak, pokud v jezírku budou vaší prioritou ryby, je třeba jim přizpůsobit vše ostatní, a to především rostliny, kameny a teplotu vody.

Autor: Jana Henychová / Hyperbydlení.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Realizace zahradního jezírka zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Desátý veletrh FOR BIKES předvede jízdu ve velkém stylu, Hyperbydleni.cz

Desátý veletrh FOR BIK...

20.03.2019

Jubilejní ročník veletrhu FOR BIKES chystá pro...

Veletrhy - foto, Jaké novinky a trendy sezóny 2019 představí FOR HABITAT?, Hyperbydleni.cz

Jaké novinky a trendy ...

15.03.2019

Veletrh bydlení, stavby a rekonstrukcí FOR...

Veletrhy - foto, Veletrh STŘECHY PRAHA s absolutním rekordem v návštěvnosti, Hyperbydleni.cz

Veletrh STŘECHY PRAHA ...

14.03.2019

Největší počet návštěvníků v historii, přes 25...

Veletrhy - foto, Ekologická a zdravá domácnost. I ta bude tématem Festivalu Evolution, Hyperbydleni.cz

Ekologická a zdravá do...

07.03.2019

Jak si představujete ekologickou domácnost? Je...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo