Soukromé vodní hrátky

11.8.2011 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Plánování zahrad | Komentářů 0 |

Voda v zahradě může zurčet, proudit, tryskat, padat, lehce bublat, nebo jen tak líně stát. Ať už v jakékoliv podobě, vždy je nepřehlédnutelným designovým prvkem. V horkých dnech poskytuje vítané osvěžení, po celý rok pak pozitivně dokresluje atmosféru celé zahrady.

Soukromé vodní hrátky - foto, Hyperbydleni.cz

 

Zvuk tekoucí vody působí doslova terapeuticky, pouhý pohled na vodu uklidňuje. Čínské učení ji kvůli její schopnosti zrcadlit své okolí považuje za životadárnou energii čchi, voda je pro ně symbolem hojnosti a bohatství. Není divu, že ať už vědomě, či pudově, ji touží mít v zahradě téměř každý. Je však málo pozemků, kde se o přítomnost vodního zázraku postarala sama příroda. Mnohem častěji si musíme k blahodárnému vlivu vodního živlu dopomoci uměle, moderními prostředky. Současné technologie, jež skvěle ovládají zejména zahradnické firmy, umějí vodu stojatou i různě pohyblivou dostat v podstatě kamkoliv. Stačí jen zauvažovat o osobních preferencích, posoudit míru potřebných financí a vzít v potaz samozřejmě konkrétní podmínky, jimž by měla každá realizace odpovídat. To zase skvěle dovedou zahradní architekti.

 

Soukromé vodní hrátky, fotka

 

Od jezírek k fontánám, potokům a vodopádům

Majitelé moderních domů svůj pozemek často ozvláštňují takzvaným formálním jezírkem s pravidelnými tvary, jež je spíše než odrazem přírody designovým doplňkem zahrady. Dekorativně však mohou působit i neformální, tedy přirozená jezírka, zejména pokud do nich kromě rostlin nasadíme i barevné rybky. Jakékoliv jezírko však může sloužit i k plavání, pokud s tím projekt bude počítat. Lze ho doplnit klasickou středovou fontánkou, stejně jako potůčkem nebo vodopádem. Tyto prvky si však snadno obhájí i zcela samostatnou existenci. Umístění jakéhokoliv vodního objektu je ovšem nutné pečlivě vážit, aby efekt byl maximální z každého úhlu pohledu nejen co do kompozice zahrady, ale i s ohledem na výhledy z domu. Ještě než se opravdu pustíte do realizace, dobře si promyslete, jestli dáváte přednost vodě klidné nebo pohyblivé. U klidné vody hraje klíčovou roli její okolí, jež se bude v hladině zrcadlit. V těsné blízkosti jezírek ani jiných vodních nádrží nebo prvků by neměly být stromy, aby se voda nezanášela napadaným listím. Zlo by mohly napáchat i prorůstající kořeny. U fontánek je třeba také myslet na dostatečné závětří.

 

Soukromé vodní hrátky, fotka

 

Materiály tradiční i novodobé
 

Současná doba přeje nejen přírodním materiálům. Vedle kamene a dřeva, z nichž se budují vodní nádrže i koryta s nejrůznějším převýšením a meandry, jež si nezadají s přirozenou krajinnou scenérií, se objevuje zejména nerez. Využívá se často ke ztvárnění stále populárnějších širokých vtoků, které se netýkají jen realizací minimalistických a puristických. Novodobé prvky si totiž velmi dobře rozumějí i s projekty napodobujícími už zmíněné přírodní záležitosti. Z nerezu však může být i koryto potoka vyložené přírodními valouny, celá nádrž nebo například stěna, po níž se voda s tichoučkým zurčením rozlévá a stéká. Milovníci hlasitějších efektů však určitě sáhnou po razantnějším řešení a nechají vodu padat z větší výšky, ti „skalní“ neváhají dokonce s instalací kaskád nebo rovnou kamenného jezu.

 

Soukromé vodní hrátky, fotka

 

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: Zahrada PrahaDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Soukromé vodní hrátky zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Desátý veletrh FOR BIKES předvede jízdu ve velkém stylu, Hyperbydleni.cz

Desátý veletrh FOR BIK...

20.03.2019

Jubilejní ročník veletrhu FOR BIKES chystá pro...

Veletrhy - foto, Jaké novinky a trendy sezóny 2019 představí FOR HABITAT?, Hyperbydleni.cz

Jaké novinky a trendy ...

15.03.2019

Veletrh bydlení, stavby a rekonstrukcí FOR...

Veletrhy - foto, Veletrh STŘECHY PRAHA s absolutním rekordem v návštěvnosti, Hyperbydleni.cz

Veletrh STŘECHY PRAHA ...

14.03.2019

Největší počet návštěvníků v historii, přes 25...

Veletrhy - foto, Ekologická a zdravá domácnost. I ta bude tématem Festivalu Evolution, Hyperbydleni.cz

Ekologická a zdravá do...

07.03.2019

Jak si představujete ekologickou domácnost? Je...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo