Koupací jezírka jako náhrada bazénů?

1.3.2013 | PR článek | Plánování zahrad | Komentářů 0 |

Co to je koupací jezírko? Koupání na vlastní zahradě je snem většiny majitelů zahrad. Bazénům, které pro tyto účely byly doposud nejrozšířenější, stále častěji konkurují koupací jezírka.

Koupací jezírka jako náhrada bazénů? - foto, Hyperbydleni.cz

Koupací jezírko, nebo někdy také biobazén, je přírodní zahradní jezírko uzpůsobené ke koupání a plavání. Koupací jezírka mají dvě části, koupací a regenerační. Regenerační část bývá osázená vodními rostlinami, které se podílejí na čištění vody v jezírku.

Koupací jezírka jako náhrada bazénů?, fotka

 

Jak se koupací jezírka liší od klasických bazénů?

K provozování bazénu je potřeba chemie, nejčastěji různé přípravky na bázi chloru, nebo soli. Na bazénovou chemii má však mnoho lidí alergii, která se projevuje v mírnějších případech zarudnutím očí, případně svěděním pokožky. V každém případě koupání v takové vodě není zdraví prospěšné.

Bazén slouží svému účelu - koupání 2-3 měsíce, po zbytek roku se musíme dívat na modrou plastovou nádrž, nezřídka zastřešenou polykarbonátem, která se do zahrady nehodí a většinou ji hyzdí.

Koupací jezírka jako náhrada bazénů?, fotka

 

Koupací jezírka slouží, stejně jako bazény, ke koupání, nepotřebují ale ke svému provozu žádnou chemii a navíc jsou celý rok ozdobou zahrady. Koupací jezírka mohou obývat ryby, mohou být doplněna potůčkem, vodní kaskádou atd. Koupací jezírko bývá nejvyhledávanějším koutem zahrady, místem relaxace a odpočinku. Plavací, nebo chcete-li koupací část jezírka, může mít tvar klasického bazénu, na který navazuje regenerační zóna, nebo můžeme koupací jezírko co nejvíce začlenit do zahrady a břehy postupně vysvahovat až ke dnu. V prvním případě je výhodou maximum prostoru pro koupání dané pravoúhlým půdorysem a kolmými stěnami, ve druhém případě je výhodou ještě přirozenější vzhled jezírka. Elegantním a pohodlným řešením je dřevěné molo, které zpravidla stavíme u nejhlubší části jezírka. Pokud necháme molo částečně přesahovat přes vodní hladinu, vytvoříme ideální místo, ze kterého lze do jezírka skákat, nebo na něm pouze relaxovat. Dřevěné molo doplněné o zahradní nábytek je ideálním místem pro odpočinek a sledování života v jezírku. Vždyť již naši předci věděli, že pohled na vlnící se vodní hladinu je potěšením pro oko a balzámem pro duši.

Koupací jezírka jako náhrada bazénů?, fotka

 

Koupací jezírko s filtrací, nebo bez jezírkové filtrace?

Čištění vody v jezírku probíhá na čistě biologické bázi: na samočisticích schopnostech jezírka, ale i jakékoliv přírodní vodní nádrže, se podílejí vodní rostliny a nitrifikační bakterie. Tyto „užitečné“ bakterie, které se vyskytují v přírodních nádržích, rozkládají toxické látky (nespotřebované zbytky krmiva, odumřelé části rostlin, napadané listí apod.) na látky méně toxické, které pak ke svému růstu využijí vodní rostliny. Aby koupací jezírko a jeho samočisticí schopnosti správně fungovaly, musí mít vodní hladina minimálně 70-80m2 a minimálně polovinu této plochy musí tvořit regenerační zóna. Vždy platí, že čím větší je koupací jezírko a čím větší plochu v něm tvoří regenerační zóna, tím lépe jezírko prosperuje a voda v něm je čistší.

Koupací jezírka jako náhrada bazénů?, fotka

 

Pokud si nemůžete, například z prostorových důvodů, dovolit tak velké koupací jezírko, nebo pokud jste více nároční na čistotu vody, zvažte instalaci jezírkové filtrace. Jezírková filtrace pracuje na čistě přírodních principech bez jakékoliv chemie a je to vlastně jenom dodatečná plocha k osídlení užitečných bakterií. Jezírková filtrace je tvořena nádobou, ve které jsou vysoce porézní hmoty - filtrační média. Ta slouží k usazení nitrifikačních bakterií. Vhodným doplňkem pro koupací jezírka je také UV lampa, která dokáže zlikvidovat veškeré koliformní, fekální, E coli a jiné nežádoucí bakterie.

Koupací jezírka jako náhrada bazénů?, fotka

 

Stavba koupacího jezírka je poměrně technologicky náročná, realizační firmu proto vybírejte velmi pečlivě! Zájemci o koupací jezírko z velkých měst, jako je Praha, Brno, nebo Ostrava, to budou mít snazší, přece jenom zde již existují firmy, které mají potřebné zkušenosti a znalosti. Při výběru firmy se zajímejte nejenom o reference, ale také o to, zdali jsou koupací jezírka hlavní činností firmy, nebo pouze jejím doplňkovým sortimentem. Bohužel existuje řada zejména zahradnických firem, které stavbu jezírek nabízejí, ale nemají dostatečné zkušenosti a znalosti. Obor koupacích jezírek se velmi dynamicky rozvíjí, stále se uplatňují nové postupy a materiály. Firma, která stále nabízí, dnes již překonanou PVC fólii, nebo nezná trendy v jezírkové technice, může být levná, ale rozhodně ne dobrá.

Koupací jezírka jako náhrada bazénů?, fotka

 

Naše společnost se specializuje na stavbu jezírek na klíč, ale provádíme také rekonstrukce, revitalizace, servis a čištění všech typů jezírek. Koupací jezírka na klíč realizujeme kdekoliv v ČR (pobočky máme v Praze a Ostravě). Koupací jezírka, ale i okrasná zahradní jezírka jsou naší hlavní pracovní činností a zároveň koníčkem. Naši technici se pravidelně zúčastňují školení a odborných seminářů. Pracujeme podle nejnovějších postupů s moderními, ale vyzkoušenými materiály. Jsme přímým dovozcem celého sortimentu leadera v oboru jezírek, společnosti Oase GmbH. Zboží zasíláme na dobírku, nebo rozvážíme vlastním rozvozem. Více naleznete zde: e-shop , vše pro koupací jezírka, zahradní jezírka a vodu v zahradě. Zajímá Vás stavba jezírka? Navštivte nás na http://www.jezirkanaklic.cz/.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 7

Diskuze

Článek Koupací jezírka jako náhrada bazénů? zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Buďte krásná a zdravá! Veletrh INTERBEAUTY PRAGUE představí to nejlepší z kosmetiky, nehtového designu a zdravého životního stylu., Hyperbydleni.cz

Buďte krásná a zdravá!...

10.10.2018

Holešovické výstaviště ožije na začátku...

Veletrhy - foto, Veletrh zdravého životního stylu BIOSTYL – ECOWORLD 2018, Hyperbydleni.cz

Veletrh zdravého život...

05.10.2018

Letos společně s veletrhem krásy INTERBEAUTY...

Veletrhy - foto, Chcete se dobře vyspat? Jak na to, zjistíte na podzimním veletrhu FOR INTERIOR., Hyperbydleni.cz

Chcete se dobře vyspat...

03.10.2018

Zná to asi každý, když se dobře nevyspíme, není...

Veletrhy - foto, Veletrhy FOR TOYS, FOR BABIES, FOR GAMES: Pobaví děti i rodiče a poradí s vánočními dárky, Hyperbydleni.cz

Veletrhy FOR TOYS, FOR...

27.09.2018

Souběh veletrhů FOR TOYS, FOR BABIES a FOR...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo