Chytrá voda ze zásuvky

19.7.2007 | Zdeněk Lodyha | Plánování zahrad | Komentářů 0 |

Aby voda našla svoji cestu k jiřinkám, chryzantémám, stračkám, slunečnicím, rododendronům, zelenině a jiným oblíbeným rostlinám, obvykle sáhnete po nějaké promyšleném systému zavlažování.

Kolíček za pár korun


Moderní technika vyřeší za nás nejen vlastní zálivku, ale dokáže i kombinovat odběr zálivkové vody z nádrže, ze studny a vodovodu. Díky závlahovým systémům je zálivka mnohem účinnější, kvalitnější a v konečném důsledku také levnější. Nejjednodušším zařízením, které vás asi napadne, je automatický postřik zahrady. Jedná se o zařízení tvořené malými kolíčky. Ty se zasunou do země, propojí hadicí a když se v ní objeví vodní tlak, vysunou se z válečků další, ještě menší válečky. Společně pak vytvoří vodní mlhu, která opatrně zkropí naši zahrádku. Klasický systém

Jedná se o rotační výsuvné rozstřikovače. Ty dokáží bez problémů zavlažit i větší plochy. Jsou umístěné v plastovém pouzdře v zemi a jejich vrchol je mírně nad úrovní země. Seřídit je lze velmi jednoduše na libovolnou výseč a množství vody i za provozu. Dostřik mají v poloměru 5 až 12 m. Zavlažují ve výsečích od 0 o do 360 stupňů. Používají se pro zavlažování velkých ploch trávníků, keřů a parků, kde se vyžaduje ukrytí zavlažovačů.

SPRINKLER pro náročný terén


Pak jsou zde rozstřikovače typu SPRINKLER. Ty se používají k zavlažování členitých trávníkových ploch, keřů a záhonů. Zavlažují ve výsečích od 25 do 360 stupňů, dále s obdélníkovou a čtvercovou charakteristikou. Výsuvné i rozprašovací postřikovače jsou v době nečinnosti ukryty v pouzdrech pod úrovní terénu. Nemusíte se tedy obávat jejich poškození například při sekání trávy.

Zavlažování na míru zahradě


Různé závlahové systémy šetří uživatelům zahrad čas, energii a za jistých okolností také vodu. Postupem času ale i technologie v mnohém pokročila a máme tu různé druhy zavlažování a pro ně dělané flexibilní sady s možností rozšíření. Ty se pak skládají, například u kapkového zavlažování, z kapačů, rozprašovacích trysek a rozdělovacích trubek starajících se o cílený a přesný přívod potřebného množství vody. Jistě vás překvapí, že takový systém spotřeby vody se může nastavit individuálně pro každou rostlinu.

Kapka po kapce


Zde bychom se měli ponořit do tajů mikrozávlahy. Kapkové zavlažování je založeno na úsporném dávkování vody cíleně pro každou rostlinu. Rostlina dostane jen tolik kapek vody, kolik pro svůj růst potřebuje. Tím se ušetří až dvě třetiny vody potřebné tradiční zálivkou. Vypařování a ztráty vody se tím snižují na minimum. Systém je levný, protože používá plastových hadic a je možnost rozvod přizpůsobit každé potřebě a podmínkám.Text: Zdeněk Lodyha

Foto: archiv firmy Gardena

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 10

Diskuze

Článek Chytrá voda ze zásuvky zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Dejme minulosti budoucnost!, Hyperbydleni.cz

Dejme minulosti budouc...

21.02.2018

Mezioborové veletrhy PAMÁTKY – MUZEA – ŘEMESLA...

Veletrhy - foto, Pasivní dům může vzniknout i vhodnou rekonstrukcí, Hyperbydleni.cz

Pasivní dům může vznik...

30.01.2018

Díky chytré rekonstrukci rodinného domu mohou...

Veletrhy - foto, Veletrh MODERNÍ VYTÁPĚNÍ 2018 , Hyperbydleni.cz

Veletrh MODERNÍ VYTÁPĚ...

15.01.2018

13. ročník oblíbeného veletrhu nabídne širokou...

Veletrhy - foto, Finále golfové sezóny!, Hyperbydleni.cz

Finále golfové sezóny!

18.09.2017

Tento pátek 22.9. golf, motorky, vrtulník a...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo