Prostá krása kamene

9.12.2008 | Redakce Hyperbydlení.cz | Plánování zahrad | Komentářů 0 |

Teplý podzim je jako stvořený také pro drobné zahradní úpravy a stavby, například opěrné zídky. S přírodním kamenem se však dá kouzlit i ve velkém, a to nejen venku, ale i v interiéru.

Prostá krása kamene - foto, Hyperbydleni.cz
 

Ostatně kameny se v zahradách vyskytovaly vždycky, ať už jako solitéry nebo jako součást cest, podezdívek a podobně. Uplatní se při stavbě klasických květinových zdí, vytváření půvabných zákoutí i ke zpevňování svahů, ovšem například ve spojení s „drátěnou klecí“ mohou sehrát i zásadní roli velmi dekorativního stavebního materiálu. Například orientální zahrady jsou bez kamene naprosto nemyslitelné, tam ovšem napodobují horské hřebeny a štíty, rokle, koryta potoků, jsou součástí vodopádů, kaskád a peřejí. V českém prostředí s kamenem zacházíme poněkud jinak (nechceme-li vytvořit třeba japonskou zahradu), výsledek však může být neméně krásný, a navíc praktický. Druh kamene přizpůsobíme stylu zahrady a pochopitelně i okolní krajiny, dobrým pravidlem je také vycházet z blízkých zdrojů. Obecně se dá říci, že pro pravidelně řešené zahradní úpravy se nejlépe hodí štípaný kámen, romantické zahrady si doslova říkají o oblé tvary. A to nejen pokud jde o skalky, zídky nebo odpočívadla, ale i v případě cest a cestiček. Pěkných efektů s kamenem dosáhneme i v interiéru.

 

Rostliny a květiny

Vegetace tarasy a opěrné zídky nejen zpevní, ale také ozdobí. Vybírat je možné z drobných dřevin a trvalek, které ještě do nástupu zimy stihnou zakořenit. Vedle nešlápnete se skalničkami, okrasnými travami ani zakrslými dřevinami, listnáči nebo jehličnany. Ohled je nutné brát hlavně na podmínky pro růst konkrétních rostlin, které jsou dané orientací na světové strany, typem půdy, množstvím slunečního svitu, zálivkou a klimatickými podmínkami obecně. Nezapomeňte, že některé druhy vegetace jsou „rozpínavé“, rostou rychle a vytvářejí například souvislé koberce, takže budou potřebovat více prostoru. Převislé by zase mohly zakrýt květiny v nižších partiích opěrné zdi a utlačovat sousedy. Ovšem s osázením můžeme klidně počkat i na jaro.

 

Prostá krása kamene - foto, Hyperbydleni.cz

 

Šlapáky vyniknou na chodnících, vjezdech i vstupech, ozdobí terasy i  altány, ozvláštní venkovní posezení, okolí jezírka i trávník. Hezky bude vypadat i kamenná deska v podobě stylové lávky přes potůček.

Andezit – vyznačuje se hrubou strukturou desek.
Žula - trvanlivý, odolný materiál k univerzálnímu použití. Lze ji aplikovat podobě různých tvarů, kostkami počínaje přes desky, dlaždice až po obrubníky. Nejlépe se její černobílá hrubá struktura bude vyjímat v pravidelné, geometricky uspořádané zahradě, kvůli trvanlivosti žuly zejména na více zatížených místech.
Břidlice - měkká až středně tvrdá hornina. Lze ji štěpit na různě tvarované a různě velké tenké desky vznikající podle přirozených puklin.  Díky široké barevnici (černá, zelená, modrá) se nabízí řada variant a kombinací.  
Pískovec – nejméně pevný pórovitý nerost. Nehodí se ke stavbě cest.
 

Prostá krása kamene - foto, Hyperbydleni.cz


Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 12

Diskuze

Článek Prostá krása kamene zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Desátý veletrh FOR BIKES předvede jízdu ve velkém stylu, Hyperbydleni.cz

Desátý veletrh FOR BIK...

20.03.2019

Jubilejní ročník veletrhu FOR BIKES chystá pro...

Veletrhy - foto, Jaké novinky a trendy sezóny 2019 představí FOR HABITAT?, Hyperbydleni.cz

Jaké novinky a trendy ...

15.03.2019

Veletrh bydlení, stavby a rekonstrukcí FOR...

Veletrhy - foto, Veletrh STŘECHY PRAHA s absolutním rekordem v návštěvnosti, Hyperbydleni.cz

Veletrh STŘECHY PRAHA ...

14.03.2019

Největší počet návštěvníků v historii, přes 25...

Veletrhy - foto, Ekologická a zdravá domácnost. I ta bude tématem Festivalu Evolution, Hyperbydleni.cz

Ekologická a zdravá do...

07.03.2019

Jak si představujete ekologickou domácnost? Je...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo