ZIMNÍ ZAHRADA MUSÍ LADIT S VAŠÍM DOMEM

19.7.2007 | Zdeněk Polák | Plánování zahrad | Komentářů 0 |

V mnohých směrech je navrhování zahrady podobné jako navrhování interiéru domu. Stejně jako můžeme při stavbě a vybavení domu požádat o pomoc bytového architekta, lze využít při navrhování zahrady zahradního architekta

Je to unikát


Každá zimní zahrada je unikát, který je sestaven systémově z jednotlivých prvků. Jedná se zejména o střešní profily pro pevnou a posuvnou střechu, svislé pevné i posuvné stěny, jednokřídlové a dvoukřídlové otočné dveře nebo výklopná a otočná okna . Pro jednotlivé prvky jsou dány výrobci minimální a maximální rozměry, které by neměly být překračovány (pouze po konzultaci s výrobcem).

Při přístavbě nastávají problémy


Optimální situace nastane, jestliže je zimní zahrada zakomponována již do stavebního projektu. To se bohužel stává málokdy, většinou je zimní zahrada požadována stavebníkem až dodatečně. To způsobuje nemalé problémy, neboť ne vždy mohou být dodrženy předpisy výrobce konstrukcí, například minimální sklon střechy, což činí u pevné 7 procent, u posuvné 12 procent. Pak musí být zimní zahrada navržena jinak.

K čemu zahradu budeme využívat


Zimní zahradu můžeme koncipovat např. jako nevytápěnou, která nám vpodstatě může posloužit jako jakýsi zahradní pokoj, respektive místo pro přechovávání rostlin během chladného zimního období. Může také fungovat jako spořič energie, tj. jako přechodová oblast mezi obytným domem a okolním vnějším světem. Komu však jde především o zvýšení kvality bydlení prostřednictvím změny prostředí a kdo chce po celý rok vychutnávat příjemnou atmosféru prosluněného vytápěného obytného pokoje plného nádherných rostlin a květin, tomu doporučujeme pořídit si klasickou obytnou zimní zahradu.

Interiér zahrady


Takto koncipovaná zimní zahrada zpravidla plynule přechází v ostatní obytné prostory domu a stává se jejich nedílnou součástí. Rozhodnete-li se pro vybudování obytné zimní zahrady, nešetřete místem, neboť každý metr čtvereční navíc obytnou hodnotu příslušné místnosti zvyšuje. Co však dělá zimní zahradu opravdovou zahradou, je dobře a s invencí navržený interiér a odpovídající výběr kvalitního rostlinného materiálu.

Veranda kontra zimní zahrada


Při projektování proskleného prostoru v našem domě si musíme ujasnit, cože to vlastně chceme. Pokud se rozhodneme pro prosklenou verandu, pak nám architekt vytvoří prosklený prostor před jádrem domu, které bude mít charakteristiky jako energetický a nárazový. Jeho obalem bude jednoduchý bezpečnostní skleněný systém o tloušťce 4 až 6 mm. Od vašeho domu bude verandu oddělovat tepelně akumulační stěna nebo transparentní konstrukce s dvojnásobným proskleným systémem.

Odvětrávání


Jako doplňující prvky bude veranda mít větrací otvory, štěrbiny nebo žaluzie, situované v místech očekávaného hromadění teplého vzduchu. To se předpokládá v nejvyšší části proskleného prostoru. Stínící zařízení má veranda situované z interiérové nebo exteriérové strany proskleného prostoru. Předpokládáme, že vaše veranda bude vytápěna na teplotu nad bodem mrazu, bude se jednat o takzvaný „systém kontroly mrazu”. Veranda mívá většinou čtyři zásadní energetické režimy: zimní den se slunečním zářením, chladná zimní noc se zápornými teplotami, zimní den bez přímého slunečního záření, letní den se slunečním zářením –stínění proskleného prostoru stínícím zařízením, situovaným z interiéru nebo účinněji z exteriéru.text: Zdeněk Polák

foto: archiv autora,

EUROOKNA-LUDVÍK,

Libor Novák

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 9

Diskuze

Článek ZIMNÍ ZAHRADA MUSÍ LADIT S VAŠÍM DOMEM zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Desátý veletrh FOR BIKES předvede jízdu ve velkém stylu, Hyperbydleni.cz

Desátý veletrh FOR BIK...

20.03.2019

Jubilejní ročník veletrhu FOR BIKES chystá pro...

Veletrhy - foto, Jaké novinky a trendy sezóny 2019 představí FOR HABITAT?, Hyperbydleni.cz

Jaké novinky a trendy ...

15.03.2019

Veletrh bydlení, stavby a rekonstrukcí FOR...

Veletrhy - foto, Veletrh STŘECHY PRAHA s absolutním rekordem v návštěvnosti, Hyperbydleni.cz

Veletrh STŘECHY PRAHA ...

14.03.2019

Největší počet návštěvníků v historii, přes 25...

Veletrhy - foto, Ekologická a zdravá domácnost. I ta bude tématem Festivalu Evolution, Hyperbydleni.cz

Ekologická a zdravá do...

07.03.2019

Jak si představujete ekologickou domácnost? Je...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo