Údržba a drobné práce na okrasné zahradě

14.4.2011 | Jana Henychová | Venkovní rostliny | Komentářů 0 |

Rané jarní období, kdy začíná být dlouhodobě teplejší počasí, je charakteristické pro rozkvétání cibulovitých okrasných rostlin. Mezi ně řadíme především narcisy, hyacinty a tulipány, které zdobí soukromé zahrady i veřejné záhony v různých barevných kombinacích. Vedle nich začínají na zahradách kvést dvouleté byliny jako jsou macešky a sedmikrásky. Stejně můžeme spatřit první trvalky. Z okrasných dřevin se zase můžeme v přírodě pokochat zlatým deštěm.

Údržba a drobné práce na okrasné zahradě - foto, Hyperbydleni.cz

 

První jarní týdny je na zahradách stále co po zimě uklízet a obnovovat. Ať už jsou to zbytky oschlé trávy nebo tvrdá zemina. Se suchou trávou si hravě poradíme tak, že ji pročešeme hráběmi, při větších plochách použijeme vertikutátor. Začíná růst první tráva, a proto je na čase překontrolovat technický stav sekačky a rovnou ji po zimě vyzkoušet. Záhony s trvalkami vyčistíme od odumřelých nadzemních částí a starého suchého listí. Na okrasných dřevinách se začíná provádět první zastřihování, aby konce větví lépe vstřebávaly ze země živiny. V průběhu dubna se zastřihování provádí také u mnoha keřů, které začnou kvést teprve v letních měsících.

 

Údržba a drobné práce na okrasné zahradě, fotka

 

Poprvé v nové zahradní sezóně posečeme trávník, který zároveň provzdušníme. Duben je současně měsícem pro dosévání holých míst na trávníku. Posekanou trávu můžeme použít jako přikrývku k čerstvě vysazeným trvalkám, růžím nebo okrasným dřevinám. S údržbou trávníku úzce souvisí i dostatečné provzdušnění, aby mohla tráva dýchat a lépe růst. Provzdušňování provádíme buďto ručním způsobem pomocí motyčky, hráběmi nebo speciálním elektrickým zařízením zvaným vertikulátor. Stejně tak je třeba průběžně zajišťovat dostatečný přísun vody pro zvlhčování a zavlažování půdy. Toto je potřebné především při prvotním změkčování a provzdušňování zeminy. Jelikož bývá v dubnovém období mnoho deštivých dnů, tak se nemusí přídavné zvhčování tak často provádět. Je ale třeba mít pod kontrolou dostatečnou půdní vlhkost, aby potřebné živiny ze země do zasazených porostů lépe pronikly.

 

Údržba a drobné práce na okrasné zahradě, fotka

 

Když máme postaráno o vlhkou půdu, získáváme základ pro další zahradnické práce, především pro setbu dalších květin a plodin. Dostatečně vlhké a teplé jarní počasí podporuje klíčení semen, a tak můžeme začít vysévat do květináčů, truhlíků a skleníků řadu okrasných květin, plodin a zeleniny. Zejména na zasazení keříků rajských jablek je ideální doba. Stejně tak jako na vybrané druhy listnatých keřů, které neobsahují kořenové obaly. S tím souvisí i vysazování živého plotu, který si stále můžete v průběhu dubna zajistit, abyste jej mohli po zbytek jara a léta už pouze jenom udržovat.

Autor: Jana Henychová / Hyperbydlení.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Údržba a drobné práce na okrasné zahradě zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Desátý veletrh FOR BIKES předvede jízdu ve velkém stylu, Hyperbydleni.cz

Desátý veletrh FOR BIK...

20.03.2019

Jubilejní ročník veletrhu FOR BIKES chystá pro...

Veletrhy - foto, Jaké novinky a trendy sezóny 2019 představí FOR HABITAT?, Hyperbydleni.cz

Jaké novinky a trendy ...

15.03.2019

Veletrh bydlení, stavby a rekonstrukcí FOR...

Veletrhy - foto, Veletrh STŘECHY PRAHA s absolutním rekordem v návštěvnosti, Hyperbydleni.cz

Veletrh STŘECHY PRAHA ...

14.03.2019

Největší počet návštěvníků v historii, přes 25...

Veletrhy - foto, Ekologická a zdravá domácnost. I ta bude tématem Festivalu Evolution, Hyperbydleni.cz

Ekologická a zdravá do...

07.03.2019

Jak si představujete ekologickou domácnost? Je...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo