Ozdobné a popínavé keře jako inspirace pro vaši zahradu

13.5.2011 | Jana Henychová | Venkovní rostliny | Komentářů 0 |

Květen se stává pro všechny zahrady a přírodní krajiny nejkrásnějším měsícem v roce. S doplňkovou výzdobou na jaro si nemusíte dát příliš mnoho práce, neboť mnoho druhů květin vám prostředí dostatečně zkrášlují. Pro tento měsíc jsou charakteristické květy mnoha druhů ovocných stromů a vůně rozkvetlých šeříků. Stejně tak začíná vyrůstat nespočetné množství ozdobných a popínavých keřů, které se stávají okrasným prvkem pro své zbarvení květů v kombinaci se zelení a dřevinami.

Ozdobné a popínavé keře jako inspirace pro vaši zahradu - foto, Hyperbydleni.cz

 

Popínavé keře si často nechávají pěstitelé růst na jedné ze zdí domů, která tak může být celá pokrytá zelení až nahorů. Tato vysoká popínavost se dá velmi dobře využít, pokud budete mít na domě starší fasádu s nevzhlednou zdí. Nový nátěr tak spolehlivě nahradí poměrná část čerstvé zeleně. Popínavý keř se tak po dobu teplých měsíců může stát pro stěny vašeho domu skutečnou ozdobou. Stejně tak se dá tato vlastnost popínavé rostliny využít, pokud máme starou garáž nebo zídku vedle vchodových dveří. Výhodou těchto šplhavých rostlin je, že kromě zdi nepotřebují žádnou oporu v podobě tyče, jako jiné dlouhé tenké rostliny. Staré a nevzhledné zákoutí tak dokáže nejen oživit, ale i důraznit jeho původní rysy.

 

Ozdobné a popínavé keře jako inspirace pro vaši zahradu, fotka

 

Popínavé rostliny během svého vývoje šplhají vzhůru a to každý druh keříku různě rychle. Záleží jednak na konkrétním druhu samotné rostliny a také na tom, jakou mírou se zasazené kousky dovedou natahovat za světlem. Po dosažení určité požadované výšky je třeba rostliny i nadále v průběhu jara a léta zastřihovat, aby na zdech mohly lépe držet stabilitu. Mnoho popínavých rostlin se dá charakterizovat jako rostliny půdopokryvné, ale stejně tak některé druhy můžeme pěstovat také v květináčích a truhlících na balkónech.

 

Ozdobné a popínavé keře jako inspirace pro vaši zahradu, fotka

 

Mezi další varianty, jakým způsobem tyto šplhavé rostliny pěstovat a udržovat, patří i pěstování na dřevěných pergolách, altanech nebo ozdobných mřížovaných útvarech zvaných treláže. V takových případech je stabilita opory velmi dobře zajištěná, protože trelážové propletení umožňuje rostlinu lépe do pletiva upevnit. Při takovém postupu je ale třeba si uvědomit, že nepopnuté části treláže a tedy její barva, struktura a materiál budou působit výrazně opticky na pozorovatele, a proto kromě umístění a samotného tvaru je i toto nutné uvážit. Uvědomit si působení slabších a silnějších linií, vodorovné, svislé prvky, použití křivek teplé studené, výrazné, tlumivé, kontrastní barvy. Kromě souladu s ostatními prvky zahrady a domu můžeme využít treláž k dobarvení, nebo optickému rozšíření zahrady, nebo i zvýraznění přírodního dojmu.

 

Ozdobné a popínavé keře jako inspirace pro vaši zahradu, fotka

 

Autor: Jana Henychová / Hyperbydlení.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Ozdobné a popínavé keře jako inspirace pro vaši zahradu zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Desátý veletrh FOR BIKES předvede jízdu ve velkém stylu, Hyperbydleni.cz

Desátý veletrh FOR BIK...

20.03.2019

Jubilejní ročník veletrhu FOR BIKES chystá pro...

Veletrhy - foto, Jaké novinky a trendy sezóny 2019 představí FOR HABITAT?, Hyperbydleni.cz

Jaké novinky a trendy ...

15.03.2019

Veletrh bydlení, stavby a rekonstrukcí FOR...

Veletrhy - foto, Veletrh STŘECHY PRAHA s absolutním rekordem v návštěvnosti, Hyperbydleni.cz

Veletrh STŘECHY PRAHA ...

14.03.2019

Největší počet návštěvníků v historii, přes 25...

Veletrhy - foto, Ekologická a zdravá domácnost. I ta bude tématem Festivalu Evolution, Hyperbydleni.cz

Ekologická a zdravá do...

07.03.2019

Jak si představujete ekologickou domácnost? Je...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo