Snadné pěstování krásných narcisů

27.3.2012 | Monika Kovačková | Venkovní rostliny | Komentářů 0 |

Nic nesymbolizuje příchod hřejivého jara jako záhon zářící něžnými a křehkými květy narcisů. Můžete si pořídit divukrásné vyšlechtěné odrůdy, ale i když dáte přednost těm obyčejným, bude vás pohled na vonící záplavu těšit – nešlechtěné narcisy jsou totiž odolnější, méně náročné na pěstování i rozmnožování a jejich krása, která je srovnatelná s krásou speciálně upravených odrůd, vás bude uchvacovat o poznání déle.

Snadné pěstování krásných narcisů - foto, Hyperbydleni.cz

Ať už se rozhodnete pro jarní výzdobu zahrady z jakýchkoli druhů narcisů, základní pravidla pěstování platí pro všechny. Ačkoli doba pro výsadbu cibulek dávno uplynula (ideální je, když se teplota půdy sníží pod 10°C, neboť při této teplotě rostliny poměrně dobře zakořeňují a zároveň je sníženo riziko infikace plísní fuzárium – nejvhodnější dobou je tak druhá polovina října, avšak velmi záleží na teplotních podmínkách), můžete na jaře a v létě podniknout opatření pro prvotřídní květy.

 

Snadné pěstování krásných narcisů, fotka


Narcisky mohou kvést na stejném místě po mnoho let a nevyžadují zvláštní péči. Může se však stát, že v takovém případě rok za rokem pomalu ztrácejí na síle i kráse. Narciskám a především choulostivějším druhům pak prospěje nové prostředí, které jim opět poskytne dostatek prostoru i živin.

 

Snadné pěstování krásných narcisů, fotka


Tehdy, když kouzlo, kterým narcisky na jaře prozařovaly vaši zahradu, začne opadat, je vhodný čas na sklizeň cibulek – ideálním časem je přibližně začátek července. Především si dávejte pozor, abyste nenarušili kořenový systém rostlin, a proto je, pokud vytvářejí pevné shluky, od sebe neoddělujte. Cibulky očistěte a nechte je přezimovat ve vzdušné, chladnější a tmavší místnosti – na podmínky skladování dbejte především, neboť vlhko, přímé slunce, vyšší nebo kolísavé teploty by mohly cibulky natrvalo poškodit. Pro další výsadbu vyberte pouze zdravé, pevné a dužnaté jedince s bohatým kořenovým systémem.

 

Snadné pěstování krásných narcisů, fotka


Cibulky vysazujte jako obvykle, tedy nejlépe ke konci října (záleží na teplotách) do středně těžké, avšak dostatečně propustné půdy – pokud máte půdu lehkou, můžete ji upravit přihnojením kompostem. Rozhodující pro úspěšné pěstování narcisek je hloubka výsadby. Cibule vysazujte přibližně 15 – 20 cm pod povrch (záleží na velikosti cibulky); pokud máte menší cibulky, lehkou půdu či cibulky mělce vysazené poslouží jako ochrana mulčování. Po výsadbě narcisy dostatečně zalévejte, další zálivky by už měly být střídmější podle stavu půdy (nikdy je nezalévejte přímo na květy).

 

Snadné pěstování krásných narcisů, fotka

 

Takovéto přesazení je poměrně nenáročným a účinným procesem -snadno tak protřídíte silné cibulky od těch slabých a těm vyvoleným opět dopřejete půdu plnou živin. Jarní krásky doslova chytnou druhý dech a budou vaši zahradu prozařovat barvami slunce.

 

Snadné pěstování krásných narcisů, fotka

 

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Snadné pěstování krásných narcisů zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo