Vychutnejte si jahodové potěšení

7.4.2014 | Monika Kovačková | Venkovní rostliny | Komentářů 0 |

K prosluněnému jaru a létu neodmyslitelně patří chuť jahod. Jahody ze zahrady mají v porovnání s těmi kupovanými nesrovnatelně lepší a výraznější chuť i vůni, a proto není divu, že keříky obsypané červenými lahodnými plody nechybí téměř na žádném záhonku v českých zahradách. Aby vaše jahodníky bohatě plodily, potřebují každoroční jarní péči.

Vychutnejte si jahodové potěšení - foto, Hyperbydleni.cz

První teplé jarní dny jsou ideální dobou pro posílení zahrady zeslabené dlouhou zimou. Pokud se chcete těšit ze sytě červených jahodových dobrot, je nejvyšší čas zkontrolovat stav jahodníků. Všechny jahodníky, které mohou být mrazem povytažené, přitlačte do půdy a řádně je přihrňte zeminou. Odstraňte z nich staré a suché listy, které mohou být nositeli různých škůdců a houbových chorob (proto je po jejich odstranění ani nekompostujte).

Vychutnejte si jahodové potěšení, fotka

 

Když začne slunce vytahovat první zelené výhonky, potřebují jahodové keříky dostatek živin, aby dokázaly vyživit plody plné vitamínů. Okolí rostlinek řádně okopejte a do půdy zapravte hnojivo. Velmi účinným a pro jahody nejlepším hnojivem je kravský hnůj, který si můžete koupit v podobě granulí. Hnojivo je velmi silné, proto postačí zahrnout do zeminy u každé rostlinky přibližně lžíci granulí. Pokud máte tu možnost a používáte pravý kravský hnůj, postupujte obdobně, avšak dejte si pozor, abyste hnojivo nenasypali na mladé čerstvé listy.

Vychutnejte si jahodové potěšení, fotka

 

Okopávka a odstranění odumřelých částí a plevelu jahodníkům svědčí, avšak s postupujícím rozkvětem rostlinky by měla být okopávka čím dál jemnější, mělčí a šetrnější, aby se nenarušil bohatě se rozrůstající kořenový systém. Naposledy jahody jemně okopejte na začátku kvetení, v době nakvétání jahod plevel odstraňujte raději ručně. S prvními objevujícími se zelenými plody je vhodné jahody znovu přihnojit.

Vychutnejte si jahodové potěšení, fotka

 

Průběžně také kontrolujte stav rostlinky – častým úkazem jsou nakousnuté stopky poupat květů, což signalizuje výskyt škůdce květopasu. Brouci kladou vejce do květů a larvy je následně vyžírají. Poupata vadnou a opadávají. Pokud zjistíte výskyt tohoto černého nosatcovitého brouka, pořiďte si speciální postřiky a nejlépe v době před květem jahodníku jimi nastříkejte srdéčko rostliny. Častou chorobou je také černání listů a hnědnutí plodů – těchto neduhů se zbavíte postřiky fungicidními prostředky. Pokud jsou listy jahodníku skvrnité, počkejte s ošetřením speciálními přípravky proti skvrnitosti až po sklizni plodů.

Vychutnejte si jahodové potěšení, fotka

 

Jahody jsou jedněmi z nejchutnějších plodů našich zahrádek. Kulturní jahodníky byly vypěstovány z druhů divokých jahodníků, přičemž na našem území jsou zastoupeny tři druhy, z nichž nejoblíbenějším a nejběžnější je jahodník obecný.

Vychutnejte si jahodové potěšení, fotka

 

Připojte se k nám na našem facebooku!Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 3


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Vychutnejte si jahodové potěšení zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Festival dobré nálady Benátská! s Impulsem začíná za týden!, Hyperbydleni.cz

Festival dobré nálady ...

25.07.2018

26. ročník festivalu Benátská! s Impulsem

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo