Správný sestřih vašeho trávníku

10.8.2007 | Milan Loucký | Venkovní rostliny | Komentářů 0 |

Kosám a srpům již odzvonilo. Už dávno nesečeme na zahradě trávu jen králíkům, dnešní zahrady pokrývá sytě zelený koberec střižený přesně podle posledních trendů. Ale jak to udělat, abychom s jeho zastřihováním měli sami co nejméně práce? Poradíme vám.

Správný sestřih vašeho trávníku - foto, Hyperbydleni.cz

Určitě vás napadá dnes a denně: jak to udělat, aby tráva příliš nepřerostla? S kosou to umí dnes už málokdo, někoho zase svistot strunových sekaček přivádí do šílenství a někdo zase nesnáší, když musí běhat za sekačkou po celé ploše trávníku. Pro tyhle váhavce a uživatele pohody ale máme řešení. Sekačky, které jezdí po zahradě samy. Jde o solární sekačky nebo o sekačky, které si samy zajedou do nabíjecí stanice pro elektrickou energii. Jejich jedinou nevýhodou je cena, která se pohybuje v relacích od 40 tisíc (nabíjecí) do sta tisíc (solární). Proto je vřele doporučujeme uschovat před nenechavci a nechat je pracovat jen za vašeho dozoru – i když záleží na vás.

Sekačka na slunce


Tak například Solar Mower poháněný solárním panelem na trh dodávají firmy Husqvarna a Electrolux (každá v jiném barevném provedení). Provoz sekačky mnoho nestojí – pracuje totiž na energii získávanou ze solárních panelů na vrchní stěně. Její nevýhodou je to, že musí jezdit hodně často, protože když tráva příliš vyroste, nezvládne ji už posekat, ale jinak je to příjemný pomocník. Kosí krátkou trávu a nechává ji ležet, aby sloužila jako hnojivo. Pracovní prostor jí vytýčíte pomocí „dorazů“. Nedělá hluk, neublíží zvířatům ani dětem a díky senzorům nespadne ani ze schodů. Je tichá a upozorní vás, když se k ní přiblížíte. Zvládne trávník o rozloze 120 m2, a pokud vjede do stínu, nemusíte se bát, vestavěný akumulátor ji dokáže dostat zase zpět ze stínu na sluníčko. Na trhu je i další model od Husqvarny s názvem Auto Mower, která zvládá trávník o rozloze až 1800 m2. Svůj nabíjecí box najde sama.

Návštěva může přijít


Tráva roste, zálivkový systém se stará o její proporce, sekačky zase krátí délku travin tak, aby byla přijatelná pro vás i pro návštěvu – a vy se můžete konečně pochlubit a pozvat své známé. Ovšem ouha! A co večer – sice je vidět dlouho, ale v srpnu už to se šeří poměrně časně. Do vaší úvahy tedy přichází osvětlení zahrádky. Patří ke špičkovým číslům každé zařízené zahrádky. Návštěva postupně omdlévá nad vůní vypěstovaných květin ve dne, a večer, pokud se zdrží na grilování, upadá v němý úžas, když se podle toho, kam se na zahrádce vydá, osvětlují květiny nebo cestička, kam vedou její kroky. K tomu, abyste návštěvu překvapili, vede několik cest. Jsou tu solární svítidla, která se přes den nabíjejí, aby mohla večer svítit tak dlouho, dokud jim to jejich akumulátor dovolí a zcela se nevybije. Pak jsou tu zařízení s čidlem – to značí, že se světlo rozsvítí jen tehdy, pokud kolem něj někdo projde.

Budiž světlo


Sektor, na nějž čidlo reaguje, se nastaví pomocí clonek většinou v horizontálním směru. Otočným regulátorem lze nastavit i citlivost, abyste zbytečně nesvítili na cestu kočkám a psům nebo jiné havěti, která se potuluje po vaší zahradě. Výhodou takových řešení je to, že nemusíte natahovat kabel. Jsou to zařízení nezávislá na zdroji energie, tu ale samozřejmě potřebují a získávají ji pomocí slunečních panelů, které přes den dobíjejí akumulátor (kupodivu částečně i tehdy, když slunce nesvítí). Montáž je snadná – zapíchnou se do země a nastaví se. Bohužel snadné je i jejich odcizení – ale jejich cena stále klesá…

Správný sestřih vašeho trávníku - foto, Hyperbydleni.cz

Nic bez odborných rad


Pak tu jsou světelné mosty a jednotlivé lampy, které se připojí pomocí kabelu a reagují opět na pohyb. Platí vše, co bylo řečeno, jen se do země musí zakopat kabel. Opět vřele doporučíme konzultaci u specializované firmy, která ví, jak hluboko a jaký kabel uložit a jak ho připojit k rozvodné desce s jakým jističem a namontuje vám kontaktní vypínač pro ovládání celého tohoto divadla. Nebo vám poradí, kam dát výkonný člen dálkového ovladače, pokud to chcete řídit s pomocí bezdrátových vypínačů.

Jezírka, rybníčky, bazén


Hvězdnou ukázkou toho, co na co jste vydělali, je pak osvětlení bazénu pro noční koupel nahoře nebo úplně bez, nebo jezírka, třeba s vodotryskem. Tohle už dostane na lopatky každého příchozího – a mimo jiné i vás. Protože na takhle perfektně zařízené zahradě, která se o sebe stará úplně sama s minimem vaší pomoci, si prostě dokonale odpočinete. I když: relax je relax – a někdo to má rád po svém. Kropicí konve, hadice s rozprašovačem, kosa nebo sekačka, večer louče. I tak to lze řešit, ale my jsme vám chtěli ukázat, jaké možnosti dnešní technika nabízí.


text: Milan Loucký

foto: ALIBABA, ELECTROLUX, GAMA SONIC, GARDENA, HUNTER, HUSQVARNA, KLAUS KIRCHHOFF, MOUNTFIELDADiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 9

Diskuze

Článek Správný sestřih vašeho trávníku zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Desátý veletrh FOR BIKES předvede jízdu ve velkém stylu, Hyperbydleni.cz

Desátý veletrh FOR BIK...

20.03.2019

Jubilejní ročník veletrhu FOR BIKES chystá pro...

Veletrhy - foto, Jaké novinky a trendy sezóny 2019 představí FOR HABITAT?, Hyperbydleni.cz

Jaké novinky a trendy ...

15.03.2019

Veletrh bydlení, stavby a rekonstrukcí FOR...

Veletrhy - foto, Veletrh STŘECHY PRAHA s absolutním rekordem v návštěvnosti, Hyperbydleni.cz

Veletrh STŘECHY PRAHA ...

14.03.2019

Největší počet návštěvníků v historii, přes 25...

Veletrhy - foto, Ekologická a zdravá domácnost. I ta bude tématem Festivalu Evolution, Hyperbydleni.cz

Ekologická a zdravá do...

07.03.2019

Jak si představujete ekologickou domácnost? Je...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo