Balkónová zahrádka přinese čerstvost na váš stůl

11.3.2015 | Tisková zpráva | Venkovní rostliny | Komentářů 0 |

Měli jste za to, že balkony, lodžie a terasy jsou vhodné leda tak pro muškáty a pelargónie? Už dávno neplatí, že balkony musí být ověšeny velkým množstvím pestrobarevných květin, aby vypadaly hezky. Můžete je totiž ozdobit koši či truhlíky s voňavými bylinkami, barevným ovocem či chutnou zeleninou. Ano, z balkonu se může stát vaše vlastní malá zahrádka a Hornbach vám rád poradí, jak na balkoně vypěstovat to nejšťavnatější ovoce.

Balkónová zahrádka přinese čerstvost na váš stůl - foto, Hyperbydleni.cz

„Přichází jaro a to je symbolem rozkvětu, očisty a znovuzrození po náročné zimě. Lidé mají tendenci odlehčovat jídelníčky, jíst více ovoce a zeleniny a zkoušet různé detoxikační kúry. To vše se ještě stupňuje s nadcházejícím létem. Vzhledem k mnohdy nekvalitním potravinám, v supermarketech si už i lidé ve městě rádi pěstují vlastní čerstvé plody. Zájem o malé sazenice a semínka ovocných keříků tak roste,“ říká Dan Brychta, specialista oddělení zahrady ze společnosti Hornbach. Zasaďte tedy své rostlinky co nejdříve, ať v létě můžete chodit na balkon, zdravě mlsat a obohatit svoji kuchyni o čerstvé přísady.

Balkónová zahrádka přinese čerstvost na váš stůl, fotka

 

Založení balkonové zahrádky

Pokud se rozhodnete založit vlastní ovocnou zahrádku, nejdůležitější je otázka, v čem budete pěstovat. Jde jak o nádobu, tak o zeminu a přísady. Z nádob můžete zvolit hliněné, plastové nebo také hliníkové. Na balkon jsou ale ideální nádoby lehčí, tedy plastové. Řešením jsou i nádoby proutěné vystlané igelitovou vrstvou, aby neprosakovaly. Na trhu jsou k dostání nejrůznější tvary a velikosti, jednou z variant je stále klasický truhlík, který je na balkon velmi vhodný. Hlínu neboli substrát, je ideální pořídit přímo pro rostliny pěstované na balkoně a poté dostatečně přihnojovat. Pamatujte, že při pěstování v nádobách nelze spoléhat na přirozený cyklus živin v půdě. Je proto dobré vytvořit drenážní vrstvu na spodu nádoby. Může být z písku či kamínků. Díky ní je substrát odlehčen a zabraní přílišnému odtékání vody. Pokud pěstujete v malém, postačí vám tekuté hnojivo, které se přidává do zálivky. Pokud se pustíte do větších keřů, např. rajčat nebo paprik, vyplatí se pořídit například kompost. Do takto připravené nádoby a půdy můžete směle zasazovat semínka i sazeničky.

Balkónová zahrádka přinese čerstvost na váš stůl, fotka

 

Jak svou zahrádku zavlažovat

Jako u většiny rostlin je i zde důležitá zálivka. Než semínka vyklíčí, zavlažujte je pouze rosením, aby se nevyplavila. Pokud můžete, využívejte dešťovou vodou, neobsahuje totiž agresivní chlór, který rostlinkám příliš nesvědčí. Mimo to obsahuje dusík, který působí jako přirozené hnojivo. Ušetříte tím svou peněženku i životní prostředí. Pokud k této vodě přístup nemáte, použijte destilovanou s hnojivem nebo odstátou vodu z kohoutku. Rostliny pěstované v nádobách rychleji vysychají, zvláště pak pokud jsou v určitou denní dobu vystaveny velkému žáru. Je tedy potřeba dbát na častou zálivku. Na druhou stranu se však nesmí přelévat. Jako hlídací mechanismus funguje otvor ve spodu květináče, který odvádí přebytečnou vodu či samozavlažovací mísy.

Balkónová zahrádka přinese čerstvost na váš stůl, fotka

 

Ne všechno ovoce je na balkon vhodné

Obecně je vhodné volit ovoce, které se dá zastřihávat, zůstává malé a nepotřebuje příliš mnoho místa na kořeny. Vhodné jsou sloupcovité keříky a „trpasličí“ ovocné keříky, což jsou minivarianty ovocných stromů. Můžeme vysadit i plazivé ovoce, například vinnou révu nebo kiwi. Použít se dají také bobule typu borůvek či brusinek nebo stále plodící formy rostlin, jakými jsou například jahody a maliny.

Balkónová zahrádka přinese čerstvost na váš stůl, fotkaDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Balkónová zahrádka přinese čerstvost na váš stůl zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Veletrhy - foto, Buďte krásná a zdravá! Veletrh INTERBEAUTY PRAGUE představí to nejlepší z kosmetiky, nehtového designu a zdravého životního stylu., Hyperbydleni.cz

Buďte krásná a zdravá!...

10.10.2018

Holešovické výstaviště ožije na začátku...

Veletrhy - foto, Veletrh zdravého životního stylu BIOSTYL – ECOWORLD 2018, Hyperbydleni.cz

Veletrh zdravého život...

05.10.2018

Letos společně s veletrhem krásy INTERBEAUTY...

Veletrhy - foto, Chcete se dobře vyspat? Jak na to, zjistíte na podzimním veletrhu FOR INTERIOR., Hyperbydleni.cz

Chcete se dobře vyspat...

03.10.2018

Zná to asi každý, když se dobře nevyspíme, není...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo