Podzimní sázení stromků

30.10.2007 | Libor Malík | Venkovní rostliny | Komentářů 0 |

V říjnu je nejlepší doba pro výsadbu většiny okrasných a ovocných dřevin. Před vysázením stromků musíte vykopat jámu, která by měla být pro ovocný strom hluboká 50 cm a v průměru by měla mít 80 cm.

Podzimní sázení stromků - foto, Hyperbydleni.cz

 

Důležité zásady při sázení

Čím je půda méně kvalitní nebo hůře zpracovaná, tím by měla být větší. Vykopaná jáma zajišťuje oxidaci škodlivých sloučenin v půdě. Do jámy bychom měli použít kvalitní ornici nebo kompost. Platí ale několik velmi důležitých zásad. Půda musí obsahovat nezbytné živiny, ale do vyhloubené jámy nesmí přijít nerozložený organický materiál jako je hnůj, listí a tráva.

Vydatná zálivka a hnojivo

Do zeminy je možné přidat hnojiva, která udrží živiny v půdě po léta například sířan draselný nebo superfosfát. Kompost, který do jámy přidáte, může také obsahovat průmyslová hnojiva. Ty poskytnou rostlinám výživu zejména při jejím zakořeňování. Půdu je třeba dobře zpracovat a dodat živiny. Proto při zasunování dřeviny v polovině jámy přilijeme trochu vody, aby se částečky půdy dostaly mezi kořínky, obalily je a upevnily. Poté dokončíme zásyp, zeminu utlačíme a dřevinu zalijeme velkým množstvím vody. Na vydatnou zálivku nesmíme zapomenout.

Zahrada a geometrie

Vhodně volený porost dřevin uzavře hranice pozemku, oddělí sportovní trávník, zeleninovou zahradu, tichou plochu na slunění či pozemek vedle rušné vozovky. Dřeviny jsou také velmi vhodné pro utváření zahradních celků. Signalizují vstup do předzahrádky i do další částí zahrady. Jejich koruny vrhají osvěžující stín na terasu ci odpočívadlo. Pokud strom na zahradě použijete jako „dopravní značku“ sáhnete vždy po méně vzrůstných odrůdách s kulovitými nebo převislými korunami. Jsou to například okrasné třešně, višně, mahalebky a jabloně, kulovité javory a trnovníky, roubované vrby. Tyto dřeviny si zachovávají vzhled stromu, naproti tomu velké původní druhy působí těžkopádně a zastíní zahradu.


PRAKTICKÉ RADY:

Čím na podzim hnojit

Chlévský hnůj je výborné organické hnojivo. Ne všechny rostliny jej však snesou v prvním roce (v pěstitelském žargonu „v první trati“ ). Zarývejte jej pouze tam, kde budou košťáloviny nebo brambory. Na podzim nehnojíme dusíkatými hnojivy. Dusík je v půdě velmi pohyblivý a snadno by se do jara vyplavil. Omezíme se na hnojení fosforem a draslíkem. Hnojit můžete i popelem, ovšem pouze ze dřeva a v rozumné míře.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 18

Diskuze

Článek Podzimní sázení stromků zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Veletrhy - foto, Sportovní Čáry u arény s čarodějnickou poutí, Hyperbydleni.cz

Sportovní Čáry u arény...

18.04.2018

Tradičně poslední dubnový den, který letos...

Veletrhy - foto, V dubnu vyrazte za nákupy i zábavou na letňanské veletrhy FOR FAMILY, Hyperbydleni.cz

V dubnu vyrazte za nák...

10.04.2018

V PVA EXPO PRAHA v Letňanech se bude od 12. –...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo