Nebezpečí pro váš trávník

14.1.2008 | Patrik Wolgemut | Venkovní rostliny | Komentářů 0 |

Nejčastějším nežádoucím plevelem v trávníku bývá jetel. Vyskytuje s většinou tam, kde je půda nadměrně zásaditá (vysoké hodnoty pH) a svou rozpínavostí omezuje vývoj travních kultur.

Nebezpečí pro váš trávník - foto, Hyperbydleni.cz

Plevelům obecně navíc vyhovuje špatné zásobování živinami, které omezuje růst trávy a snižuje její konkurenceschopnost. Vypořádáme se s ním tak, že upravíme kyselosti půdy. Ideální hodnota pH pro trávník jsou 6 -- 6,5, takže vyvážené hnojení růst plevele potlačí. V případě silnějšího zamoření dvouděložnými plevely můžeme použít selektivní herbicidy, například Aminex, Banvel Bofix, posekanou trávu však poté nelze použít pro krmné účely. Holá místa vzniklá po odumření plevelů je vhodné dosít regenerační travní směsí.

Mechové nebezpečí

Na trvale zastíněných a vlhkých stanovištích, nebo tam, kde se vyskytuje jílovitá, těžká půda, je velkým nebezpečím pro trávník mech. Růst mechu podporuje také kyselá půda a nedostatek živin, které snižují obranyschopnost trávníku proti silné konkurenci mechu. Pomůže provzdušnění trávníku. Co ale dělat, když se na našem trávníku setkáme s tmavým kruhem zarostlým bílými, kloboukatými houbami, zřídka zbarveným do žluta? Pak se nám zde usídlili houby, které vytváří hustou  voděodolnou plstnatou hmotu bránící růstu travních stébel. Tráva v okolí kruhu může odumírat. Znovu pomůže mechanické provzdušnění. Následuje důkladné prolití zasažených míst vodou, případně další husté propícháním půdy rycími vidlemi. Houby odstraňujeme mechanicky ještě před "vysemeněním" výtrusy. Pokud houby rostou na dřevnatém podkladu v zemi, odstraníme jej.

A sekat a sekat

Ani extenzivně udržovaná louka se bez seče několikrát za rok neobejde, natož pak udržovaný trávník v okrasné zahradě. Tam už na pravidelné údržbě a zejména kvalitním střihu nebo chcete-li řezu hodně záleží, dokonce lze říci, že dobré sečení je hlavním předpokladem pro dosažení hustého, svěže zeleného a zdravého zeleného koberce. Čím ale sekat? Na trhu je velmi široký výběr nejrůznějších sekaček s rozdílnými parametry i cenovými hladinami, přičemž ne každá sekačka musí být vhodná pro péči právě o tu naši zahradu.

Vybíráme stroj

Nejjednodušší jsou ruční vřetenové sekačky, tradiční strojek, který k údržbě svých trávníků používá dodnes polovina majitelů anglických zahrad. Pracovním mechanismem je několik spirálovitě tvarovaných nožů, které klouzáním po pevném noži nebo třením břitů o sebe zajišťují řez stébel. Nízká cena vřetenových sekaček je vyvážena poměrně namáhavou prací a využitelností pro malé plochy zahrad nebo předzahrádek. Ale pokud chceme pěstovat spíše kvetoucí louku než anglický trávník, budeme sekat pouze dvakrát až třikrát ročně s cílem využít posečenou trávu na sušení a ke krmení, pak se nám pro tyto účely nejlépe hodí lištové sekačky s kmitajícími noži a pevnou spodní lištou, které jsou šetrné k travním stvolům a podporují jejich regeneraci.

Rotační nože nejznámější

Nejrozšířenějším typem zahradních sekaček jsou sekačky rotační, poháněné elektricky, motorově nebo akumulátorově. Tráva je sekána rotačním pohybem listového nože a posečená hmota je odhazována zadním výhozem do koše, bočním výhozem do řádku nebo je jemně rozemleta na mulč, který může zůstat ležet na posekané trávě jako hnojivo. Zatímco elektrické rotační sekačky jsou kvůli nutnosti přívodního kabelu vhodné pro plochy kolem 700 m2, sekačky s benzinovým pohonem jsou univerzálnější a dostanou se prakticky všude. Jsou však těžší a také dražší. Nepříliš rozšířeným typem rotačních sekaček jsou sekačky vznášedlové pracující na vzduchovém polštáři několik milimetrů nad zemí. Snadno se sice ovládají, střih však není rovnoměrný a navíc s nimi nelze pracovat na nerovném terénu.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 12

Diskuze

Článek Nebezpečí pro váš trávník zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Veletrh MODERNÍ VYTÁPĚNÍ 2018 , Hyperbydleni.cz

Veletrh MODERNÍ VYTÁPĚ...

15.01.2018

13. ročník oblíbeného veletrhu nabídne širokou...

Veletrhy - foto, Finále golfové sezóny!, Hyperbydleni.cz

Finále golfové sezóny!

18.09.2017

Tento pátek 22.9. golf, motorky, vrtulník a...

Veletrhy - foto, Nenechte si ujít mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH, Hyperbydleni.cz

Nenechte si ujít mezin...

14.09.2017

Blíží se čas jednoho z nejoblíbenějších a...

Veletrhy - foto, Vše pro stavbu a interiér najdou návštěvníci na březnovém souboru veletrhů, Hyperbydleni.cz

Vše pro stavbu a inter...

01.03.2017

Stovky českých i zahraničních společností se...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo