Stromy na naší zahradě

19.7.2007 | Redakce Hyperbydlení.cz | Venkovní rostliny | Komentářů 0 |

Okrasnou zahradu netvoří jen květiny a dobře zastižený trávník, ale především stromy. Při jejich výběru bychom měli brát zřetel nejen na jejich pozdější vzrůst, ale také na údržbu, kterou budou potřebovat.

Jehličnany nenudí


Záhon, který nepotřebuje péči, lze sesadit z konifer. Ten nemusí být vůbec nudný, jak často tvrdí kritici mnohostranných jehličnanů. Soubor z tisu, pestrolistého cypřišku, různých zeravů a jalovců zkombinovaný s vřesy a vřesovci v růžové a bílé, vytváří zákoutí, které na sebe přitahuje pohledy už zdálky. Tvarová a barevná odlišnost, která ctí harmonii, zajišťuje pestrou podívanou. Výběr zakrslých odrůd je zárukou, že záhon nedoroste příliš vysoko. Sytě zelený tis, latinsky Taxus x media „Hicksii“, poznáte podle nápadných závěsů z červených míšků, které chutnají kosům. Zpěvní ptáci se vám za potravu bohatě odvděčí: jsou to totiž pilní pomocníci v boji proti škůdcům.

Stromy jako interpunkce


Na zahradě často potřebujete pěknou, vyšší koncovku záhonu, odpočívadla, pohledové osy cesty či rohu zahrady. Ideální jsou sloupovité jehličňany. Zachytávají pohled a vedou jej vzhůru. Mnoho hezkých odrůd najdete u zeravů a cypřišků, které se tradičně užívají do živých plotů. Tmavě červený javor roste pomalu, takže nějakou dobu trvá, než doroste do své plné krásy. Zato patří k dřevinám jejich půvab je každým rokem větší a větší. Pestrolisté dřeviny nahradí květiny ale dejte pozor: Některé odrůdy v létě mění barvu listů. Ta je potom tlumenější, má jiný odstín, čí dokonce zmizí.

Zelená hranice zahrady


Živé ploty vždy vyžadují určitou péči. Můžete ji minimalizovat, když se rozhodnete pro volně rostoucí, nestříhané oplocení.Do zahrady nenáročné na péči nepatří stříhané živé ploty. Pravidelné stříhání i přihnojování totiž zabere spoustu času, takže by odporovalo záměru, s nímž byla zahrada založena. Dobrou náhradou jsou volně rostoucí keře, které vytvoří hustou zelenou stěnu přirozeně, bez stříhání. Záleží jen na vás, vyberete-li si jehličnany například zeravy nebo cypřišky, či listnáče, jako je dřišťál a tavolník van Houteův. Tyto dřeviny v potřebných místech spolehlivě vytvoří dlouhou neprostupnou hranici. Osvědčily se u ulice, sportoviště či v jiných rušných zónách. Výše jmenované dřeviny nejsou choulostivé, snesou znečištěné ovzduší, netrpí chorobami, ani škůdci a drží tvar.

Veselé stěny


Možná se vám však takové řešení zdá příliš fádní. V tom případě můžete svůj pozemek ohraničit pestrými stěnami, které budou po celý rok zajímavou podívanou. Vznikají kombinací okrasných dřevin různé výšky a olistění. Krásný obraz na zahradě vytvoří pestrobarevné květy, plody a listy. Proti živému plotu z jednoho druhu jsou tyto živé stěny méně náročné na práci za předpokladu, že vyberete správný druh pro dané stanoviště, ale zaberou více místa. Různorodé dřeviny přivábí více druhů ptactva i hmyzu.

Na obvodovou výsadbu


V obvodové výsadbě jsou především vítané dobře obrážející keře okrasné květem například trojpuk, kdoulovec, zlatice, zimolez, meruzalka. Na velké zahradě můžete do obvodového pláště vysadit i lísku nebo javor babyku. Ty dobře snášejí zmlazení a rychle dorůstají. Rozložitá vajgélie květnatá je vynikající dřevina, která se hodí k výsadbě okrasného živého plotu. Ve školkách najdete mnoho odrůd s květy v barvě od světle růžové až po červenou a také se žlutě lemovanými listy.

Barvy


Krásné odrůdy opadavého dřišťálu Thunbergova jsou vodné pro stříhané i nestříhané živé ploty vysoké od 30 cm do 2 metrů. Na podzim zazáří jasně červenými listy a lesklými plody a na jaře se na větvích rozsvítí drobné květy. Stále zelený brslen zase v příznivých podmínkách, polostín a vlhčí, výživnější půda, brzy vytvoří hustý porost. Tak zamezí výskytu plevele.

Zahrada chce ostříhat


Jak stříhat živé ploty z tisu nebo zeravu, které přerůstají výšku dvou metrů? Jde to i bez mozolů a zad namožených od neustálého přenášení žebříku. Ideálním pomocníkem jsou teleskopické nůžky nebo malý křovinořez. Malé pily na teleskopické tyči, namontované do úhlu, dosáhnou až do výšky 2,5 metru. Připomínáme jehličnany se tvarují jednou ročně, buď na podzim nebo na začátku jara. Listnáče se stříhají dvakrát. Jednou v zimě. Podruhé v období od června do července.(red)

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 13

Diskuze

Článek Stromy na naší zahradě zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Desátý veletrh FOR BIKES předvede jízdu ve velkém stylu, Hyperbydleni.cz

Desátý veletrh FOR BIK...

20.03.2019

Jubilejní ročník veletrhu FOR BIKES chystá pro...

Veletrhy - foto, Jaké novinky a trendy sezóny 2019 představí FOR HABITAT?, Hyperbydleni.cz

Jaké novinky a trendy ...

15.03.2019

Veletrh bydlení, stavby a rekonstrukcí FOR...

Veletrhy - foto, Veletrh STŘECHY PRAHA s absolutním rekordem v návštěvnosti, Hyperbydleni.cz

Veletrh STŘECHY PRAHA ...

14.03.2019

Největší počet návštěvníků v historii, přes 25...

Veletrhy - foto, Ekologická a zdravá domácnost. I ta bude tématem Festivalu Evolution, Hyperbydleni.cz

Ekologická a zdravá do...

07.03.2019

Jak si představujete ekologickou domácnost? Je...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo