TRÁVNÍK JAKO Z POHÁDKY

19.7.2007 | Patrik Wolgemut | Venkovní rostliny | Komentářů 0 |

Člověk vždy toužil mít kolem sebe přírodu a čerpat z ní potěšení. Proto vyhledával zajímavé rostliny a postupně je přesazoval do blízkosti svého obydlí. Tak vznikaly okrasné záhony a celé parky, respektive zahrady. U květinových záhonů, prostorově i časově sladěných, nebo u skupin keřů či stromů, neodmyslitelně vznikala travnatá zákoutí, předchůdci současných okrasných trávníků.

Všechny tyto rostlinné útvary vznikaly podle možností fantazie a vkusu autora, tedy mimo původní, přirozená společenstva a hlavně za jiných podmínek. V našich podmínkách to byly především rozsáhlé lesy, které člověk v průběhu osídlování mýtil a nahrazoval jinými kulturami. Původní společenstva jsou však tak silná, že bez uvědomělé a odborné péče by se v relativně krátkém období znovu vytvořily lesní dominantní sukcese.

Udržovaná krása

Platí to i o trávníku. I sebelépe pěstěný pažit by se bez pravidelné péce a údržby za několik málo let stal jen travnatou stepí. Velmi brzo by bujně rostoucí, divoké rostliny a plevele snadno nahradily ušlechtilé druhy trav, které tak silné konkurenci bez pomoci člověka nemají šanci odolat. Největší zájem je z estetického hlediska o jemné, tak zvané anglické trávníky, které vyžadují největší péči. Základem pro jejich úspěšné pěstování jsou dobré fyzikální a chemické vlastnosti půdy. Před výsevem je proto třeba odstranit všechny zbytky původního porostu, zejména plevelu a náletových rostlin, a to chemicky nebo mechanicky do hloubky 20 až 25 cm.

Ať je půda lehká

Trávníky potřebují lehké, vzdušné pudy. Podle potřeby lze dostatečné vzdušnosti půdy dosáhnout přidáním mletého zeolitu v dávce 10 - 20 kg/m2 nebo písku (2 -- 3 m3/100 m2). V opačném případě je třeba písčitou půdu smíchat s rašelinou v dávce 20 -- 30 kg/m2 nebo kompostovanou zeminou (2 -- 3 m3/100 m2), případně vylepšit poměr živin dobře uleželým, uzrálým hnojem. Před povrchovou úpravou zjistíme kyselost (pH) půdy. Půdní reakce má mimořádný význam pro přístupnost živin. Úpravu kyselé půdní reakce můžeme dosáhnout přidáním mletého vápence, a to na lehké půde 40 kg/100 m2, na středně těžké 65 kg a na těžké 90 kg/100 m2. Na lehké a středně těžké půde se doporučuje vápnit každé dva až tři roky.

Voda základ života

Každé období sucha by bylo nepřekonatelnou překážkou a vyčerpáním. Optimální vydatnost srážek pro trávníky začíná na 700 mm na metr čtvereční. Vodu trávníky potřebují jednak pro pravidelný přísun živin. Nacházejí-li se trávníky ve stádiu intenzivního růstu, pak je voda nutná také k celkové odolnosti a kondici. Z uvedených důvodů musejí umělé závlahy zabezpečovat přísun vláhy pro trávník v dávce nejméně 3 mm denně, čímž se zabráníme vadnutí, žloutnutí, respektive odumírání listu.

Chyby poznáte v barvě

Každé zanedbání a nedodržení podmínek se odrazí na barevných změnách trávníku, jeho kvalitě a zdravotním stavu. Škodlivé je předávkování semene, podobně jako předávkování hnojiva a hnojení v nesprávném čase. Okrasné trávníky potřebují pravidelné závlahy, ale škodí jim nadbytečná voda. Je třeba je pravidelně sekat, ale příliš hluboký rez může způsobit vypálení ostrým sluncem... Za náročnou péči se však každý trávník odmění svým nádherným vzhledem, který je pro okrasný efekt dobře založené zahrady zcela nepostradatelný.Text: Patrik Wolgemut

Foto: STIGA
Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 8

Diskuze

Článek TRÁVNÍK JAKO Z POHÁDKY zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyInzerce

Celkem : 20112 inzerátů

Další inzeráty » Vložit inzerát

veletrhy

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Veletrhy - foto, Buďte krásná a zdravá! Veletrh INTERBEAUTY PRAGUE představí to nejlepší z kosmetiky, nehtového designu a zdravého životního stylu., Hyperbydleni.cz

Buďte krásná a zdravá!...

10.10.2018

Holešovické výstaviště ožije na začátku...

Veletrhy - foto, Veletrh zdravého životního stylu BIOSTYL – ECOWORLD 2018, Hyperbydleni.cz

Veletrh zdravého život...

05.10.2018

Letos společně s veletrhem krásy INTERBEAUTY...

Veletrhy - foto, Chcete se dobře vyspat? Jak na to, zjistíte na podzimním veletrhu FOR INTERIOR., Hyperbydleni.cz

Chcete se dobře vyspat...

03.10.2018

Zná to asi každý, když se dobře nevyspíme, není...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo