Dřevěný zahradní nábytek

4.5.2010 | Vladeko | Zahradní nábytek | Komentářů 0 |

Léto se nám kvapem blíží a na zahrádkách, zahradách a v parcích se začíná objevovat zahradní nábytek. Podoba, tvar, materiálové složení nábytku se nám předvádí v tolika různých podobách, že je velmi obtížné se v takovém množství zorientovat, natož si správně vybrat. Existují však určité pomůcky, které nám výběr mohou zjednodušit.

Dřevěný zahradní nábytek - foto, Hyperbydleni.cz

Léto se nám kvapem blíží a na zahrádkách, zahradách a v parcích se začíná objevovat zahradní nábytek. Podoba, tvar, materiálové složení nábytku se nám předvádí v tolika různých podobách, že je velmi obtížné se v takovém množství zorientovat, natož si správně vybrat. Existují však určité pomůcky, které nám výběr mohou zjednodušit. Záleží jen na nás, jak koupi zahradního nábytku pojmeme. Pokud k takové koupi přistoupíme čistě spotřebitelsky, můžeme jednoduše zajít do nějakého obchodu a nábytek si koupit. Ale v případě, že nám není lhostejný stav naší planety a chtěli bychom se aktivněji podílet na udržení nebo dokonce zlepšení ekologického obrazu země, můžeme se pustit i jinou cestou a i při koupi zahradního nábytku se na takové aspekty zaměřit. Že si můžeme v obchodech koupit biopotraviny, na to už jsme si většinou zvykli, že existuje elektronika šetrná k přírodě, to je nám rovněž známo. Ale že existují i výrobky ze dřeva, jejichž koupí můžeme přispět k obnově lesního porostu, to ví málokdo.

V případě dřevěného zahradního nábytku se můžeme řídit známkou FSC. Že jste o takovém označení ještě neslyšeli? Tzv. certifikační systém FSC vznikl v roce 1993. Iniciativa vzešla ze samých řad firem a jednotlivců vyrábějících výrobky ze dřeva. Organizace FSC má za cíl podporovat obnovování lesních porostů v rámci zachování stávajících lesních ploch. Podobných organizací je na celém světě velké množství, FSC se ale na rozdíl od nich pyšní transparentností, nezávislostí na průmyslu a otevřeností ke všem stranám. FSC podporuje nevládní ekologicky a sociálně orientované organizace. Certifikát FSC tedy zaručuje, že dřevo, které bylo použito na výrobu konkrétního výrobku, pochází ze šetrně obhospodařovaného lesa.

Dřevěný zahradní nábytek - foto, Hyperbydleni.cz

To zní sice jako rajská hudba pro uši každého ekologa, ale skeptik podotkne, že takových značek a označení jistě existuje velká řada. Takové námitky samozřejmě nejsou ojedinělé a na jejich základě již proběhlo několik studií, které by podobné pochybnosti měly vyloučit. Naposledy taková studie proběhla v loňském roce v září. Organizace FSC ze srovnání s podobnými organizacemi a aktivitami vyšla nejlépe. Znovu se ukázalo, že výrobky označené FSC opravdu garantují jako jedni z mála, například že dřevo nepochází z nelegální těžby, z oblastí, kde jsou lesy ohrožené a že to není dřevo ze dřevin GMO. Aby konkrétní firma mohla používat certifikát FSC musí splňovat řadu podmínek. Pro českou republiku existuje tzv. Český standard FSC. Standard obsahuje několik principů, které musí firmy a organizace dodržovat. Certifikát FSC mají k dispozici jak samotní výrobci, tak organizace, které tento způsob lesního hospodaření propagují.

Dřevěný zahradní nábytek - foto, Hyperbydleni.cz

Koupí takto certifikovaného zahradního nábytku, můžeme přispět svojí troškou do procesu obnovování lesa a nemusíme kvůli tomu hnout ani prstem. Nemusí jít zrovna o oblíbený teakový zahradní nábytek,  ale i o klasický smrk nebo borovici, velmi oblíbenou u tuzemských výrobců nábytku. Takovým nákupem pak můžete získat nejen pohodu a klid při posezení na Vaší zahradě nebo terase, ale i dobrý pocit, že neberete živé stromy jen jako spotřební záležitost, a že jste alespoň trochu přispěli k něčemu, čemu se nyní módně říká trvale udržitelný rozvoj.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 4

Diskuze

Článek Dřevěný zahradní nábytek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyInzerce

Celkem : 20112 inzerátů

Další inzeráty » Vložit inzerát

veletrhy

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Veletrhy - foto, Buďte krásná a zdravá! Veletrh INTERBEAUTY PRAGUE představí to nejlepší z kosmetiky, nehtového designu a zdravého životního stylu., Hyperbydleni.cz

Buďte krásná a zdravá!...

10.10.2018

Holešovické výstaviště ožije na začátku...

Veletrhy - foto, Veletrh zdravého životního stylu BIOSTYL – ECOWORLD 2018, Hyperbydleni.cz

Veletrh zdravého život...

05.10.2018

Letos společně s veletrhem krásy INTERBEAUTY...

Veletrhy - foto, Chcete se dobře vyspat? Jak na to, zjistíte na podzimním veletrhu FOR INTERIOR., Hyperbydleni.cz

Chcete se dobře vyspat...

03.10.2018

Zná to asi každý, když se dobře nevyspíme, není...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo