Stavba a druhy domácích udíren

21.7.2011 | Jana Henychová | Zahradní stavby | Komentářů 0 |

Tentokrát se můžete dozvědět, jak si postavit domácí udírnu přímo na Vaší zahradě. Jelikož se jedná o tepelné upravování masa, je třeba tomu přizpůsobit konstrukci a vybrat ten správný materiál jako základ pro stavbu.

Stavba a druhy domácích udíren - foto, Hyperbydleni.cz

 

Nejvhodnějším materiálem pro vnější schránku udírny je dřevo. Jeho přírodní vlastnosti jsou nenahraditelné. Během tepelného zpracování potravy navíc neuvolňuje žádné škodlivé látky. Udíren existuje celkem velké množství druhů, ale základní princip každého takového zařízení je vesměs podobný. Udírna je sestavena z topeniště, kouřovodu, udící komory a vývodového komínu. Topeniště a udící komora jsou odděleny kouřovodem. Základní funkcí kouřovodu je v průběhu udícího procesu ochlazovat kouř, který vzniká hořením paliva. Zajišťuje tak tepelné opracování pouze vyuzením od kouře, nikoli od plamenů ohně. V jednodušších variantách odvodu kouře z udírny postačí místo komínu pouze plošný otvor, který musí být dostatečně široký.

 

Stavba a druhy domácích udíren, fotka

 

Hodně rozšířená je i varianta udírny s grilem. Díky této praktické kombinaci můžete získat domácí zařízení pro mnohostranné využití. Kromě uzení můžete například grilovat kuřata nebo steaky. Tento komplet se vám dobře osvědčí, až budete pořádat nějakou rodinnou oslavu nebo společenskou akci pro přátele. Kombinaci grilu a udírny si lze vyrobit vlastními silami, pokud si zakoupíte jednotlivé potřebné komponenty. Jako palivo se nejčastěji používá dřevěné uhlí v kombinaci se dřevem.

 

Stavba a druhy domácích udíren, fotka

 

Další možnost, jak si domácí udírnu vyrobit, je přidělat potřebné součásti k již postavenému zahradnímu krbu. Stačí si pořídit speciální kovovou stěnu se závěsnými háčky, která se ke krbu upevní v jeho horní části a propojí se s krbovým zděným komínem. Samotná konstrukce udírny může kromě dřevěného materiálu být postavená také z cihel, betonových směsí, vybraných kovů, dokonce i kamene. Pokud máte rádi domácí uzeniny a zároveň často v teplých měsících na zahradě grilujete, potom se vám stavba takového kompletu do budoucna rozhodně vyplatí.

Autor: Jana Henychová / Hypermedia.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Stavba a druhy domácích udíren zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Veletrhy - foto, HODINY A KLENOTY nově v Letňanech: Veletrh představí řadu novinek a podpoří mladé talenty, Hyperbydleni.cz

HODINY A KLENOTY nově ...

20.08.2019

Ve dnech 5. až 7. září 2019 se tradiční...

Veletrhy - foto, Desátý veletrh FOR BIKES předvede jízdu ve velkém stylu, Hyperbydleni.cz

Desátý veletrh FOR BIK...

20.03.2019

Jubilejní ročník veletrhu FOR BIKES chystá pro...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo