Napněte plachty

15.9.2011 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Zahradní stavby | Komentářů 0 |

Balkony velkých rozměrů, střešní zahrady, terasy, bazény, zkrátka všechny externí prostory, které je třeba chránit před sluncem a deštěm, jsou jako stvořené pro zastínění poměrně nového typu v podobě plachet.

Napněte plachty - foto, Hyperbydleni.cz

 

Jako materiál jsou použity markýzové tkaniny nebo technické textilie síťového charakteru v různých barevných variantách. Plachty se napínají prostřednictvím pevných lan s karbonovým jádrem, nosná konstrukce a pevné části systému jsou z vysoce legované nerez oceli. Ještě předtím, než se pustíme do podrobností kolem plachtoví, zopakujme si základní možnosti zastínění venkovních prostor na zahradě.

Slunečníky, markýzy, stany

Během svého vývoje dospěly zahradní slunečníky k nejrůznějším tvarům, konstrukcím, systémům ovládání i způsobům instalace a upevnění. Posun zaznamenaly i materiály: dřevo na stojanech a ráhnech často ustupuje oceli a hliníku, potahům vévodí kvalitní polyester, dralon a nejnovější polyolefin. Jednoduché středové stojany se přeměnily v teleskopické, ovládané klikovými a kladkovými mechanismy, skutečně trendy jsou konstrukčně vymazlené lampionové slunečníky s bočním závěsem, které zvládnou i větrné poryvy.

 

Napněte plachty, fotka

 

Nejvíce stínu poskytují slunečníky výkyvné, a také praktické náklopné polohovací protisluneční stěny na dvou nohách. Současný trh nabízí rovněž přenosné sluneční střechy ovládané markýzovou kličkou a samonosné zastínění v podobě stanu či altánu. Terasy, balkony lodžie už tradičně zastiňujeme také markýzami s plastovou, hliníkovou nebo ocelovou konstrukcí, s ručním nebo motorickým ovládáním a elektronikou reagující na sílu větru a slunečního záření.

Stínicí plachty

Speciální, elegantní systém s nádechem luxusu chrání před sluncem a deštěm terasy, samostatné plochy a nejbližší okolí budov. Ceněná je také jeho univerzálnost, hodí se jak k architektuře historického charakteru, tak k moderním proskleným budovám.

 

Napněte plachty, fotka

 

Dokonale splynou s prostředím, jejich minimalistický design poskytuje pocit otevřenosti venkovního prostoru a zároveň i intimnosti. Zastřešení může mít podobu kosočtverce, trojúhelníku, mnohoúhelníku, lehce kónického obdélníku, tvar plachy však lze přizpůsobit i asymetrickým rozměrům. Variabilní upevňovací systém umožňuje jeho montáž v podstatě kamkoliv.

 

Napněte plachty, fotka

 

Zastínění se skládá z hřídele s pohonem, ovládání, plachty, podpěr a upevnění, jeho součástí je také čidlo, které v závislosti na rychlosti větru dá pokyn k automatickému svinutí plachet. Parametry maximální síly větru jsou nastavitelené podle konkrétních podmínek daného místa požadavků užívatele. Stejným hlediskům vyhovuje i upevňovací systém, který bere v úvahu zejména polohu slunce a hlavní směry větru. A protože pod plachtami se příjemně sedí, i když prší, jejich sklon umožňuje bezprobémové odtékání dešťové vody. Plachta může být vybavena i originálním osvětlením.

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: Starlux, Maron, Linie designDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Napněte plachty zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Festival dobré nálady Benátská! s Impulsem začíná za týden!, Hyperbydleni.cz

Festival dobré nálady ...

25.07.2018

26. ročník festivalu Benátská! s Impulsem

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo