Zahradní lázeň s kamínky

10.8.2007 | Jiří Kropylák | Zahradní stavby | Komentářů 0 |

Koupání v teplých pramenech, různé formy koupání v teplé vodě, a blahodárný účinek na člověka je starý, jako lidstvo samo. Koupací sud se do Evropy rozšířil z Kanady před několika lety. V zemích Skandinávie je rozšířený a populární pro svoji nesporně vysokou užitnou hodnotu, nízké pořizovací a provozní náklady a využitelnost po celý rok. Tohle u nás poněkud netradiční rodinné rekreační a také ozdravné zařízení zaujalo svou originalitou a jednoduchostí tak, že si našlo dalšího domácího výrobce.

Zahradní lázeň s kamínky  - foto, Hyperbydleni.cz

O sudu plném teplé vody postaveném na trávníku v zahradě jste jistě již asi slyšeli. V zahraničí je tento typ zahradní lázně populární pro svoji nesporně vysokou užitnou hodnotu, nízké pořizovací i provozní náklady a využitelnost po celý rok. Má tedy všechny předpoklady stát se i v našem prostředí zajímavou alternativou venkovních bazénů a koupacích jezírek a určitě zaboduje i možností sud si vypůjčit a nechat sestavit doma na výhodném místě a používat ho po dobu nejpříhodnější pro pořizovatele.

Jednoduchá skladba


Koupací sud se skládá z dřevěných a nerezových částí. Dřevěné prvky vyrobené z kvalitního smrkového dřeva mají vnější plochy chráněné proti vlivu povětrnosti napouštěcími nátěry. Také dno sudu je opatřeno speciálním napouštěcím přípravkem a životnost podkladových hranolů prodlužuje tlaková impregnace. Kamna, stahovací obruče a spojovací materiál jsou vyrobeny z jakostní nerezové oceli.

Velikost sudu


Sudy se vyrábějí ve dvou velikostech. První o průměru 160 cm s objemem 1 až 1,5 mł vody nebo druhý s průměrem 200 cm a objemem 2 až 2,5 mł vody. Existuje k nim celá řada volitelného příslušenství, jako například zakrývací plachty několika barev, komponenty pro ošetření a filtraci vody, masážní trysky atd. Vodu v sudu ohřívají kamna na suché kusové dřevo umístěná ve vodě.

Ohřívání vody


Jak dlouho bude trvat, než se dosáhne požadované teploty ke koupání, to záleží na výchozí teplotě a množství napuštěné vody v sudu a také na kvalitě ( jakosti) dřeva. Při počáteční teplotě 18 °C se potřebný čas pro dosažení teploty pohybuje okolo tří hodin. Při roztápění v zimním období za stavu, kdy hladinu vody v sudu pokrývá třeba i několikacentimetrová vrstva ledu, se požadované teploty dosáhne za dvojnásobný čas, tedy přibližně za šest hodin a postačí k tomu jen několik náručí dobře vyschlého dřeva.

Zahradní lázeň s kamínky  - foto, Hyperbydleni.cz

I bez filtrace


Koupat se v sudu lze i bez filtrace a chemie. Avšak voda by se měla před každým koupáním vyměnit, bez ohledu na počet koupajících, nebo interval koupání. Jestli jste pečliví při čištění vašeho koupacího sudu a před každým koupáním napustíte čistou vodu, můžete si být relativně jisti, že vám ani ostatním koupajícím, bakterie a řasy nezpůsobí potíže.


Text: Jiří Kropylák
Foto: archiv autoraDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 8

Diskuze

Článek Zahradní lázeň s kamínky zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Desátý veletrh FOR BIKES předvede jízdu ve velkém stylu, Hyperbydleni.cz

Desátý veletrh FOR BIK...

20.03.2019

Jubilejní ročník veletrhu FOR BIKES chystá pro...

Veletrhy - foto, Jaké novinky a trendy sezóny 2019 představí FOR HABITAT?, Hyperbydleni.cz

Jaké novinky a trendy ...

15.03.2019

Veletrh bydlení, stavby a rekonstrukcí FOR...

Veletrhy - foto, Veletrh STŘECHY PRAHA s absolutním rekordem v návštěvnosti, Hyperbydleni.cz

Veletrh STŘECHY PRAHA ...

14.03.2019

Největší počet návštěvníků v historii, přes 25...

Veletrhy - foto, Ekologická a zdravá domácnost. I ta bude tématem Festivalu Evolution, Hyperbydleni.cz

Ekologická a zdravá do...

07.03.2019

Jak si představujete ekologickou domácnost? Je...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo