Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR
15.8.2007 | Jiří Kropylák | Zahradní stavby | Komentářů 2 |
Koupací sudy se vyrábějí ve dvou velikostech – vybírat zřejmě budete podle budoucího využití. Je otázka, zda si má koupel v sudu vychutnat každý sám nebo pohromadě, celá rodina. Často, to bývá náhodný podnět, který rozhodne, jakou společnost si vyberete. Členové vaší rodiny budou jistě mít také svá přání a nápady ohledně koupání. Plánujte společně, zasvěťte jasné hvězdné noci romantice. Brzy zjistíte, že také vaši přátelé ocení koupání venku. Záminek ke společným setkáním končících ve vašem koupacím sudu, existuje tolik, kolik si jich vymyslíte. Různé sportovní aktivity, grilování, oslava příchodu nového roku, začátek a konec prázdnin, rodinné a státní svátky.
Koupací sud je důmyslné zařízení na koupání venku za každého počasí ve dne i v noci poskytuje příjemné osvěžení a má při správně nastavené teplotě nesporné pozitivní relaxační účinky na celý organismus. Pozor ale při větrném a chladném počasí, kdy je nutné ponořit se do vody až po bradu a používat čepici, jinak může dojít ke strnutí šíje a bolestem krční páteře. Pozor také na kouřovod při obsluze kamen – jde o nejteplejší místo v celém koupacím prostoru a může způsobit nepříjemné popáleniny. To samé platí i o svíčkách položených na lemu koupacího sudu. Je to sice romantické, ale zbytečně nebezpečné.
Koupat se v sudu lze i bez filtrace a chemie. Avšak voda by se měla před každým koupáním vyměnit, bez ohledu na počet koupajících, nebo interval koupání. Jestli jste pečliví při čištění vašeho koupacího sudu a před každým koupáním napustíte čistou vodu, můžete si být relativně jisti, že vám ani ostatním koupajícím, bakterie a řasy nezpůsobí potíže.
Chemické přípravky především zamezují tvorbu bakterií a růst řas. Jiné přípravky se starají o průzračnost vody. Na trhu je nepřeberné množství těchto přípravků. Důležité je, nikdy nekombinovat chemii od různých výrobců. Při použití filtrace a chemie, můžete teoreticky ponechat ošetřovanou vodu nekonečně dlouho. V praxi to však nedoporučujeme, protože řádné vyčištění koupacího sudu je občas nezbytné a podmíněné vypuštěním vody. Doporučujeme 6 – 8 týdnů, jako interval pro vyčištění koupacího sudu. To znamená, že koupací sud vypustíte, vnitřní stěny, lavičky, dno a ochranný rošt kamen vydrhnete kartáčem a mýdlovým čistícím přípravkem na dřevo, vypláchnete a znovu napustíte čistou vodou.
Při teplotě vody nad 25°C se bakterie vyvíjejí rychleji, než ve studené vodě a časem pro nás koupající mohou znamenat velké nebezpečí, a proto se musí chemicky ničit. V chladné i teplé vodě se daří řasám. Ještě před tím, než je uvidíme v nám známé zelené formě, tak se zpočátku projeví ako slizký, smekavý povrch, usazený na vnitřních plochách vašeho koupacího sudu. Také řasy mohou pro koupající znamenat zdravotní rizika a vyžadují chemické ošetření.Pro použití v koupacím sudu lze doporučit speciální chemický přípravek pro whirpooly a teploty nad 25°C. Zkušenosti ukazují, že v koupacím sudu se nejlépe osvědčuje chemie na bázi bromu (Bromosan). Je důležité se řídit pokyny výrobce daného chemického přípravku, pravidelně měřit a regulovat pH vody a nezapomínat na přípravek potlačující růst řas takzvaný Algicid.
Nezbytné je i pečlivé a důkladné čištění sudu a stálé udržování čisté vody. Použití filtrace a některého druhu chemického ošetření je na místě. Nikdy také nepoužívejte v sudu skleněné nádobí, když se koupete zvolte plast. Vyhnete se nebezpečným střepům na dně a v okolí koupacího sudu. Pozor také na uzávěry pivních lahví a na plechovky od nápojů. A ještě jedna dobrá rada - při delším pobytu ve vodě se nemá zapomínat na dostatečný přísun tekutin, aby nedošlo k dehydrataci organismu. Jinak zasvěcení tvrdí, že největší riziko spojené s koupáním v téhle zahradní lázni je prý vznik silného návyku.
Některá pozitiva spojená s koupáním venku v koupacím sudu:
Příjemné v letním i zimním období.
Uvolnění pro svaly a klouby.
V porovnání se saunováním je lepší okysličení organismu. Při koupání pobýváme venku na čerstvém vzduchu.
Možnost koupání v každém věku.
Duševní uvolnění, potlačení stresu.
Prokázané pozitivní účinky na náladu, pocity a zdraví/obranyschopnost.
Přetrénování, svalová únava po sportu?
Neobvyklý způsob pěstování sociální sounáležitosti a vztahů.
Nezáleží na počasí. Může být nepředstavitelně špatné a vy se můžete koupat.
Můžete se koupat, kdy se Vám zachce. Váš sud je Vám vždy k dispozici
Text: Jiří Kropylák
Foto: archiv autora
Bytový projekt kterému neodoláte. Voda, zeleň, ticho - přesvědčte se!
Vyjednejte si úvěr na míru! Nyní bez poplatku za zpracování.
Ušijeme vám hypotéku na míru! Bez dokládání příjmů.
Nevěděl jsem, kde si vybrat. Tam jsem našel přesně co jsem chtěl!
hlasů: 21
Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR
Celkem: 389 příspěvků
Karel Starý: Na oplátku dávám link na krásné...
Anna Nováková: Může mi někdo prosím poradit, jak a...
Mgr. Monika Kovačková: Dobrý den, omlouváme se za...
Jarek: U obou domků na obrázcích, vzhledem k...
Mirek: První fotka je z našich webových...
izolace: www.izolace-izotom.cz
Roman: Dobrý den. Podlahové topení na vodní...
Celkem : 73200 inzerátů
17.05. 2012 19:25Prodám větší dům ve Vamberku. 2x samostatný...
17.05. 2012 19:24Prodám větší dům ve Vamberku. 2x samostatný...
17.05. 2012 19:242000m2 v Lukavici, OVOCNÝ SAD, stavební...
17.05. 2012 19:24Stavební pozemek pro stavbu 2 domů, nebo chalup...
17.05. 2012 19:20Prodej RD 3+1 se zahradou v Držovicích - ul. Na...
17.05. 2012 19:19Přímý majitel pronajme (bez provize!!!) po...
17.05. 2012 19:19Naše firma nabízí nový dřevěný nábytek z masivu....
17.05. 2012 19:19Naše firma nabízí rychlé vyřešení bytových...
17.05. 2012 19:19Naše firma nabízí nový nábytek. Stoly. Od...
17.05. 2012 19:19Naše firma nabízí nový nábytek. Židle. Od 799Kč....
© 2003-2011 HyperMedia a.s. www.HyperMedia.cz |
Inzerce |
Firmy |
Reality |
Bydlení |
Práce |
Soutěže |
Nahraj |
SMS |
Mobily |
Notebooky |
Foťáky |
Monitory |
Auta |
Motorky |
Tiskárny |
Pejsci |
|
Videoinzerce |
Seznamka |
HyperZboží |
HyperSlevy |
Výběr slev |
Aktuální vozy |
Pneuservisy |
Pneumatiky |
|
Sosej |
Xicht |
Tvorba www |