Splňte si svůj bazénový sen

3.9.2007 | Zdeněk Lodyha | Zahradní stavby | Komentářů 0 |

Možná jste během letošních veder mnohokrát litovali, že nemáte vlastní bazén. Možná, že to nevíte, ale podzim je nejlepší doba, kdy začít se stavbou vašeho „bazénového snu.“ A to zejména pokud uvažujete o bazénu zapuštěném do terénu. Nicméně plánovat můžete začít již nyní.

Splňte  si svůj  bazénový sen   - foto, Hyperbydleni.cz

Na podzim provede firma základní výkop, do kterého zednická  četa sestaví konstrukci, vyplní ji ocelovou výztuží a betonem.  Pomocí metody ztraceného bednění pak hrubá stavba  bazénu jakéhokoli rozměru a tvaru netrvá déle než jeden týden.  Prvotní otázka při výběru bazénu je jeho velikost a tvar. Pokud  máme k dispozici dostatek financí, můžeme pominout fakt, že  menší bazén je levnější než velký. Potom můžeme vybírat podle  předpokládaného množství koupajících se osob nebo podle  toho, zda požadujeme opravdové plavání či jakési rehabilitační  osvěžení s možností několika temp.

Děti rostou, hloubka zůstává


Zákazník, který se soustředí  na malé děti a zvolí hloubku 1,2 m, nezřídka zjistí že po 5 letech,   kdy děti povyrostou, je bazén mělký. Strach o malé děti, které  se pohybují v okolí bazénu, vyřeší jedině demontovatelný plůtek  nebo zastřešení. Dítě při pádu nezvládne ani hloubku 0,8 m,  takže volba zda 1,2 nebo 1,5 m nic neřeší. Ideální řešení je naučit  děti co nejdříve plavat, což při vlastním bazénu jde neuvěřitelně  rychle. Odborníci proto doporučují nejčastěji hloubku 1,4  až 1,5 m.  

Bazén jako stodola  


U velikosti bazénů je hlavní slovo na zákazníkovi a technik může  jen naznačit, jaká je zaběhnutá praxe a podle toho doporučit,  navrhnout řešení.. Pro některého zákazníka je totiž představa  velkého bazénu 5 m délky, a jiný má problém, že 10 m je málo  na zaplavání. Všeobecně ale platí, že bazén 5 m a méně je spíše  rehabilitační, na osvěžení a krátké zaplavání několika temp.  Pokud zákazník potřebuje přesně něco takového, má menší  bazén výhodu menších pořizovacích a provozních nákladů. 

Větší bazén = větší náklady


Nejpoužívanější velikostí bazénu v poměru cena/užitek jsou rozměrově blízké 6 x 3 metry. Zde již pár temp vykonáte a skoky  jsou tak akorát. Pokud je rodina početnější, je dobré tuto verzi  zvětšit na zhruba 7 až 7,5 x 3,5 metru. Bazény 8 až 10 metrů se  považují v oblasti rodinných bazénů za velké. Zde už si opravdu  zaplavete, cena je ale vyšší a technologie úpravy náročnější. Větší  spotřeba energie a chemie je úměrná násobku objemu vody  v bazénu.

Splňte  si svůj  bazénový sen   - foto, Hyperbydleni.cz

Tvar


Ideální tvar pro využití plochy je obdélník. Ostatní  tvary jsou podřízeny spíše designovému požadavku a jejich  zakrytí hladiny nebo zastřešení se prodraží. U velmi oblíbeného  oválu volte o půl metru větší bazén než při obdélníku. Tím částečně nahradíte zaoblené chybějící rohy. Kruhový bazén je  nevýhodný zejména z důvodu velkého objemu vody při  požadavku na plavecké využití. Kruh o průměru šest metrů má  stejně vody jako obdélník 8 x 3,5 metru, jehož využití je  podstatně zajímavější.  


Text: Zdeněk Lodyha 

Foto: Desjoyaux, archiv autora    Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 9

Diskuze

Článek Splňte si svůj bazénový sen zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Veletrh MODERNÍ VYTÁPĚNÍ 2018 , Hyperbydleni.cz

Veletrh MODERNÍ VYTÁPĚ...

15.01.2018

13. ročník oblíbeného veletrhu nabídne širokou...

Veletrhy - foto, Finále golfové sezóny!, Hyperbydleni.cz

Finále golfové sezóny!

18.09.2017

Tento pátek 22.9. golf, motorky, vrtulník a...

Veletrhy - foto, Nenechte si ujít mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH, Hyperbydleni.cz

Nenechte si ujít mezin...

14.09.2017

Blíží se čas jednoho z nejoblíbenějších a...

Veletrhy - foto, Vše pro stavbu a interiér najdou návštěvníci na březnovém souboru veletrhů, Hyperbydleni.cz

Vše pro stavbu a inter...

01.03.2017

Stovky českých i zahraničních společností se...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo