Podzim je idální pro stavbu bazénu

5.9.2007 | Zdeněk Lodyha | Zahradní stavby | Komentářů 0 |

Rozhodujete se pro bazén? Nebo už jste rozhodnutí? A nevíte, jak dále postupovat? Poradíme vám první kroky při stavbě vašeho rodinného bazénu.

Podzim je idální pro stavbu bazénu - foto, Hyperbydleni.cz

Kam s ním


Pro bazén je důležité zvolit místo nejslunnější, to umožní při použití solární folie ohřev vody až o 4 stupně Celsia. Stanoviště by mělo být chráněno před padajícím listím, které ve vodě hnije, a proto vybíráme místo pokud možnou stranou od listnatých stromů. V místě budoucího bazénu by neměla být navážka, ale rostlý terén. Je estetické umístit bazén do stejné roviny jako je okolní dlažba a nevytvářet na zahradě sarkofágy. V případě, že jsme nuceni z jakéhokoli důvodu bazén jen částečně zapustit do terénu je výhodné kolem něj vytvořit co nejširší prostor v stejné rovině jako je horní hrana bazénu a výškový rozdíl mezi okolím a bazénem zjemnit třeba umělým svahem.

Kopeme jámu


Už při samotných výkopových pracích je velký rozdíl zda kopeme v písečném podloží nebo v jílu. Cena se pak může zdvojnásobit. Pokud budujeme bazén ve svahu, je dobré nechat si poradit od odborníka na statiku. U výkopu pro bazén (montážní jámy) je nutné dbát správnou konečnou výšku betonové desky, aby vyšla s terénem jak potřebujeme. Zároveň je nezbytné zachovat vodorovné umístění desky. Betonová deska by měla mít tloušťku minimálně 150 mm a vyztužená ocelovou armaturou ( KARI síť 15 x 15 cm, drát průměr 6 mm ).

Podklad


Je vhodné provést podsyp desky štěrkem. Velkým strašákem je spodní voda, která v některých oblastech dosahuje výšky nade dno bazénu. Zde potom nejen odebírá drahocenné teplo z bazénu, ale může znemožnit vypuštění bazénu bez následného poškození. Pokud tato situace jen trochu hrozí, je nutné vytvořit pod bazénem drenáž a tu zaústit do jímky s čerpadlem. Tou může být například svislá trubka průměr 300 mm, do které je voda svedena drenážní hadicí po obvodu výkopu a odkud je voda dle potřeby v průběhu realizace odčerpávána. Do míst s výskytem spodní vody není vhodné instalovat celoplastové bazény.

Není typ jako typ


Stavba bazénu také závisí na zvoleném typu. Betonové bazény a bazény se skeletem tvořeným ztraceným bedněním jsou velmi vznešené a esteticky dokonalé, konstrukce umožňuje variabilním způsobem řešit vstup do bazénu. Vlastní skelet lze vytvořit jak betonováním do předem připraveného bednění, tak i s výhodou lze využít ztraceného bednění z betonových prefabrikátů či polystyrénových tvarovek, které jsou současně tepelnou izolací bazénu. Vnitřní povrch může být upraven několika způsoby. Například je to keramický obklad, přičemž izolaci proti bazénové vodě v tomto případě zajišťuje speciální hydroizolační stěrka odolná stálému tlakovému zatížení, která se nanáší přímo na betonový povrch.

Podzim je idální pro stavbu bazénu - foto, Hyperbydleni.cz

Fólie jako izolace


Další možností povrchu je mozaika, která má izolaci proti bazénové vodě provedenu obdobným způsobem jako u keramického obkladu. Moderní technologie nabízí i řešení vnitřního povrchu bazénu pomocí fólie svařované na místě nebo vysokofrekvenčně svařené ve výrobním závodě a zavěšené do skeletu bazénu. Tato fólie plní zároveň funkci izolace proti bazénové vodě. Mezi betonem a fólií je vložena geotextilie nalepená na betonový povrch.

Text: Zdeněk Lodyha

Foto: Desjoyaux, archiv autora

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 11

Diskuze

Článek Podzim je idální pro stavbu bazénu zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Veletrh MODERNÍ VYTÁPĚNÍ 2018 , Hyperbydleni.cz

Veletrh MODERNÍ VYTÁPĚ...

15.01.2018

13. ročník oblíbeného veletrhu nabídne širokou...

Veletrhy - foto, Finále golfové sezóny!, Hyperbydleni.cz

Finále golfové sezóny!

18.09.2017

Tento pátek 22.9. golf, motorky, vrtulník a...

Veletrhy - foto, Nenechte si ujít mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH, Hyperbydleni.cz

Nenechte si ujít mezin...

14.09.2017

Blíží se čas jednoho z nejoblíbenějších a...

Veletrhy - foto, Vše pro stavbu a interiér najdou návštěvníci na březnovém souboru veletrhů, Hyperbydleni.cz

Vše pro stavbu a inter...

01.03.2017

Stovky českých i zahraničních společností se...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo