Revoluční kokosové grilování

5.8.2009 | Redakce Hyperbydlení.cz | Zahradní stavby | Komentářů 0 |

Chutně a ekologicky mohou nyní grilovat i čeští gurmáni. Novinka, která se osvědčila ve Švédsku a Rakousku, právě dorazila na český trh. Brikety vyrobené z lisovaných zuhelnatělých slupek kokosových ořechů jsou ekologicky šetrné k přírodě a navíc dávají pokrmu nezaměnitelnou chuť.

Revoluční kokosové grilování  - foto, Hyperbydleni.cz

 Se zajímavým využitím kokosových slupek zbylých po získání bílé dužniny z ořechů přišli v Asii. Speciální a tradiční technologií se z nich vyrábějí brikety na grilování s extrémně dlouhou dobou žhnutí, minimem zbytkového popela, dodávající pokrmu jedinečnou příchuť. Od poloviny července by měly být k mání prostřednictvím webových stránek www.kokosovebrikety.cz, později se objeví i v některé maloobchodní síti. „Když jsem Kobri poprvé vyzkoušel, překvapila mě absence nepříjemného zápachu charakteristického pro většinu grilovacích produktů ze dřeva. Kokosové brikety tak dávají vyniknout přirozené chuti jídla, díky nim může znalec někdy i zaznamenat v grilovaném masu nebo zelenině velmi jemné esence kokosu,“ tvrdí Tomáš Levý, zástupce šéfkuchaře v pražské restauraci Infinity. Oceňuje také velmi dlouhou dobu žhnutí.

 Základní vlastnosti kokosových briket:

  • Dlouhá doba žhnutí – testy dokládají více než 4 hodiny. V praxi to znamená, že jedna várka briket vystačí po celou dobu grilování, bez dalšího doplňování.

  • Kvalita - splňují přísné normy EU (testováno ve Švédsku a Malajsii).

  • Chuť - pokrmy připravené na grilu s kokosovými briketami vynikají čistou chutí bez nepříjemných pachutí a zápachů, které známe z některých produktů na bázi dřeva.

  • Minimum popela – brikety vyhoří téměř bezezbytku, zjednoduší se proto nepříjemný úklid popela po grilování.

  • Bez chemie - vysoký obsah pevného uhlíku (min. 74%), neobsahují žádné chemické ani umělé přísady.

  • Ekologie – brikety neobsahují dřevo, jde o suché slupky kokosových ořechů zpracované ekologicky přátelským procesem výroby.

Revoluční kokosové grilování  - foto, Hyperbydleni.cz
 

 Desatero zdravého a chutného grilování:

  1. Při výběru místa pro gril dbejte na bezpečnost; neopatrná manipulace s rozpáleným grilem může přivodit nepříjemné úrazy nebo zapříčinit požár.

2. Nikdy nepoužívejte podomácku vyrobené grily.

3. Při výběru topiva se neřiďte pouze cenou, ale také kvalitou. V případě briket se ptejte na použité pojivo a záruky kvality, u všech se zajímejte o obsah aktivního uhlíku.

4. Nepodceňujte bakterie, dbejte na dostatečně dlouhou tepelnou úpravu pokrmů, zvláště pak masa. Správně připravená masová pochoutka je dostatečně propečená nejen na povrchu ale také uvnitř. Při přípravě surovin a následné konzumaci hotových pokrmů dbejte na dodržování hygienických zásad.

6. Pochoutky, které se chystáte grilovat připravujte s dostatečným předstihem. Marináda z kvalitního oleje a koření a čerstvých bylinek zajistí chutnější výsledek kuchařského úsilí, ovšem jde ot i bez marinování, podpoříte přirozenou chuť pokrmu. Pozor, chuť jídla může výrazně ovlivnit i výběr paliva pro grilování, nevyplatí se proto šetřit za každou cenu.

7. Žár ohniště regulujte vodou v rozprašovači. Jednou z nejzdravějších úprav pokrmů je grilování na nepřímém ohni, ideální je proto využití grilovacích misek, které zabrání přímému styku masa s rozžhaveným topidlem. Tím, že zabráníte stékání tuku z pokrmů do ohně, vyhnete se vzniku škodlivých výparů.

8. Pokud grilujete na roštu, doporučujeme odstranit mastnotu kartáčem a pečlivě omýt. Pouhé opálení roštu při dalším grilovaní nestačí.

9. Briketám podobně jako dřevěnému uhlí nesvědčí vlhko a bude jim nejlépe na suchém místě, kde nebudou moci natáhnout vlhkost. Rozhodně je tedy nenechávejte na zahradě.

10. Nezapomeňte na dobrou náladu – při setkání s rodinou nebo přáteli není nejdůležitější dobře propečený steak, ale pohodová atmosféra.

Text a foto: NEXUS

 

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 3

Diskuze

Článek Revoluční kokosové grilování zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Desátý veletrh FOR BIKES předvede jízdu ve velkém stylu, Hyperbydleni.cz

Desátý veletrh FOR BIK...

20.03.2019

Jubilejní ročník veletrhu FOR BIKES chystá pro...

Veletrhy - foto, Jaké novinky a trendy sezóny 2019 představí FOR HABITAT?, Hyperbydleni.cz

Jaké novinky a trendy ...

15.03.2019

Veletrh bydlení, stavby a rekonstrukcí FOR...

Veletrhy - foto, Veletrh STŘECHY PRAHA s absolutním rekordem v návštěvnosti, Hyperbydleni.cz

Veletrh STŘECHY PRAHA ...

14.03.2019

Největší počet návštěvníků v historii, přes 25...

Veletrhy - foto, Ekologická a zdravá domácnost. I ta bude tématem Festivalu Evolution, Hyperbydleni.cz

Ekologická a zdravá do...

07.03.2019

Jak si představujete ekologickou domácnost? Je...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo