Připravujeme se na stavbu zahradního jezírka

18.2.2010 | Redakce Hyperbydlení.cz | Zahradní stavby | Komentářů 0 |

Vodní plocha na zahradě má neocenitelné kouzlo, zvlášť je-li spojena s pěkným prostředím, kameny a odpovídající zelení. S dostatkem příslušných informací se do stavby zahradního jezírka lze pustit i svépomocí. Než se ovšem vydáte na nákupy je potřeba si sednout - nejlépe s tužkou v ruce - a vše si dobře promyslet.

Připravujeme se na stavbu zahradního jezírka - foto, Hyperbydleni.cz

Základním rozhodnutím je volba typu a velikosti jezírka. Tomu pak bude odpovídat rozsah zemních prácí, které bude nutné zvládnout s adekvátní mechanizací a nářadím. Následovat bude pokládka izolační folie, výběr a nákup technického vybavení. Důležitý je pochopitelně také finální vzhled a estetické začlenění jezírka, aby v zahradě působilo přirozeně a nerušilo její vzhled a koncepci.

Velikost nádrže

Velikost jezírka volíme podle plochy, kterou máme v dané lokalitě k dispozici, a podle účelu, jemuž má jezírko sloužit. Omezení plochou je jasné, někam se prostě vejde jen malé jezírko. Pokud jde o účel, lze jezírka rozlišit na okrasná a koupací. V současné době jsou velmi populární oba typy. Účelem okrasných jezírek je, jak název napovídá, zahradu zkrášlit. Estetické hledisko je důležité i u koupacích jezírek, ale podstatnější je - ve srovnání s bazénem - zdravé koupání v chemicky neošetřené vodě. U okrasných jezírek se vhodná velikost pohybuje od 30 do 100 m2 při hloubce zhruba 120 - 150 cm v nejhlubším místě (cca. třetina plochy). Vodní nádrž může být samozřejmě i menší (pak se musíme smířit s nižší biochemickou stabilitou systému), nebo větší (tady však náklady na realizaci mohou překročit finanční možnosti běžného občana). Pro jezírka koupací lze doporučit velikost asi od 50 m2. Jejich velikost je determinována v první řadě nutností udržitelné kvality vody, a také potřebným prostorem pro plavání (vhodná hloubka v něm je jako u klasického bazénu kolem 170 cm).

Připravujeme se na stavbu zahradního jezírka - foto, Hyperbydleni.cz

Výběr místa

Teoreticky lze zahradní jezírko umístit v podstatě kdekoliv, ovšem s ohledem na finance je důležité je, abychom měli pro zvolenou velikost jezírka nejen dostatek místa, ale také aby terénní dispozice vybrané plochy nebyly zbytečně náročné na množství a náročnost zemních prací a modelace dna. I tak je ovšem lepší se spíše než na vlastní ruce, krumpáč a lopatu spolehnout na techniku (malý bagr). Ještě než si ho objednáme, raději si zjistíme hodinovou sazbu za jeho zapůjčení, cenu za dopravu techniky na místo, a také možnost odvozu a skládkování vybagrovaného materiálu (opět včetně cen). Doporučujeme udělat si takový malý „konkurs“ a srovnat více nabídek.

Připravujeme se na stavbu zahradního jezírka - foto, Hyperbydleni.cz

Rozpočet

Předpokládejme, že už jsme si vybrali typ jezírka vhodný právě do naší zahrady a k našemu účelu. Na řadě je rámcový rozpočet na realizaci (odpovídá velikosti jezírka), který se skládá z nákladů na zemní práce a případné skládkování materiálu, hydroizolační folie, filtraci včetně dalšího technického vybavení a na materiál pro estetickou úpravu (kámen, rostliny a podobně). Nezapomeňme započítat i položky na dopravu a případnou instalaci (tam, kde si nejsme jisti vlastními schopnostmi) a na rozvod elektrické energie potřebný pro technické zázemí jezírka. Tuto část realizace však vždy svěříme odborníkům. Běžně stačí jedna zásuvka pro filtraci a další pro různé požadované efekty (vodopád, fontána, různá světla).

 

Připravujeme se na stavbu zahradního jezírka - foto, Hyperbydleni.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 3

Diskuze

Článek Připravujeme se na stavbu zahradního jezírka zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Desátý veletrh FOR BIKES předvede jízdu ve velkém stylu, Hyperbydleni.cz

Desátý veletrh FOR BIK...

20.03.2019

Jubilejní ročník veletrhu FOR BIKES chystá pro...

Veletrhy - foto, Jaké novinky a trendy sezóny 2019 představí FOR HABITAT?, Hyperbydleni.cz

Jaké novinky a trendy ...

15.03.2019

Veletrh bydlení, stavby a rekonstrukcí FOR...

Veletrhy - foto, Veletrh STŘECHY PRAHA s absolutním rekordem v návštěvnosti, Hyperbydleni.cz

Veletrh STŘECHY PRAHA ...

14.03.2019

Největší počet návštěvníků v historii, přes 25...

Veletrhy - foto, Ekologická a zdravá domácnost. I ta bude tématem Festivalu Evolution, Hyperbydleni.cz

Ekologická a zdravá do...

07.03.2019

Jak si představujete ekologickou domácnost? Je...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo