Připravujeme se na stavbu zahradního jezírka

18.2.2010 | Redakce Hyperbydlení.cz | Zahradní stavby | Komentářů 0 |

Vodní plocha na zahradě má neocenitelné kouzlo, zvlášť je-li spojena s pěkným prostředím, kameny a odpovídající zelení. S dostatkem příslušných informací se do stavby zahradního jezírka lze pustit i svépomocí. Než se ovšem vydáte na nákupy je potřeba si sednout - nejlépe s tužkou v ruce - a vše si dobře promyslet.

Připravujeme se na stavbu zahradního jezírka - foto, Hyperbydleni.cz

Základním rozhodnutím je volba typu a velikosti jezírka. Tomu pak bude odpovídat rozsah zemních prácí, které bude nutné zvládnout s adekvátní mechanizací a nářadím. Následovat bude pokládka izolační folie, výběr a nákup technického vybavení. Důležitý je pochopitelně také finální vzhled a estetické začlenění jezírka, aby v zahradě působilo přirozeně a nerušilo její vzhled a koncepci.

Velikost nádrže

Velikost jezírka volíme podle plochy, kterou máme v dané lokalitě k dispozici, a podle účelu, jemuž má jezírko sloužit. Omezení plochou je jasné, někam se prostě vejde jen malé jezírko. Pokud jde o účel, lze jezírka rozlišit na okrasná a koupací. V současné době jsou velmi populární oba typy. Účelem okrasných jezírek je, jak název napovídá, zahradu zkrášlit. Estetické hledisko je důležité i u koupacích jezírek, ale podstatnější je - ve srovnání s bazénem - zdravé koupání v chemicky neošetřené vodě. U okrasných jezírek se vhodná velikost pohybuje od 30 do 100 m2 při hloubce zhruba 120 - 150 cm v nejhlubším místě (cca. třetina plochy). Vodní nádrž může být samozřejmě i menší (pak se musíme smířit s nižší biochemickou stabilitou systému), nebo větší (tady však náklady na realizaci mohou překročit finanční možnosti běžného občana). Pro jezírka koupací lze doporučit velikost asi od 50 m2. Jejich velikost je determinována v první řadě nutností udržitelné kvality vody, a také potřebným prostorem pro plavání (vhodná hloubka v něm je jako u klasického bazénu kolem 170 cm).

Připravujeme se na stavbu zahradního jezírka - foto, Hyperbydleni.cz

Výběr místa

Teoreticky lze zahradní jezírko umístit v podstatě kdekoliv, ovšem s ohledem na finance je důležité je, abychom měli pro zvolenou velikost jezírka nejen dostatek místa, ale také aby terénní dispozice vybrané plochy nebyly zbytečně náročné na množství a náročnost zemních prací a modelace dna. I tak je ovšem lepší se spíše než na vlastní ruce, krumpáč a lopatu spolehnout na techniku (malý bagr). Ještě než si ho objednáme, raději si zjistíme hodinovou sazbu za jeho zapůjčení, cenu za dopravu techniky na místo, a také možnost odvozu a skládkování vybagrovaného materiálu (opět včetně cen). Doporučujeme udělat si takový malý „konkurs“ a srovnat více nabídek.

Připravujeme se na stavbu zahradního jezírka - foto, Hyperbydleni.cz

Rozpočet

Předpokládejme, že už jsme si vybrali typ jezírka vhodný právě do naší zahrady a k našemu účelu. Na řadě je rámcový rozpočet na realizaci (odpovídá velikosti jezírka), který se skládá z nákladů na zemní práce a případné skládkování materiálu, hydroizolační folie, filtraci včetně dalšího technického vybavení a na materiál pro estetickou úpravu (kámen, rostliny a podobně). Nezapomeňme započítat i položky na dopravu a případnou instalaci (tam, kde si nejsme jisti vlastními schopnostmi) a na rozvod elektrické energie potřebný pro technické zázemí jezírka. Tuto část realizace však vždy svěříme odborníkům. Běžně stačí jedna zásuvka pro filtraci a další pro různé požadované efekty (vodopád, fontána, různá světla).

 

Připravujeme se na stavbu zahradního jezírka - foto, Hyperbydleni.cz

Související nabídky


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/domains1/vx263000/public/www_root/clanek_detail.php on line 448


Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 3

Diskuze

Článek Připravujeme se na stavbu zahradního jezírka zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

Legislativa

 Poradce Hyperbydlení

Vaše dotazy zodpoví
Poradce Hyperbydlení

Otázek: 111 Vložit dotaz

veletrhy

Veletrhy - foto, Vše pro stavbu a interiér najdou návštěvníci na březnovém souboru veletrhů, Hyperbydleni.cz

Vše pro stavbu a inter...

01.03.2017

Stovky českých i zahraničních společností se...

Veletrhy - foto, Nakupte dárky na Vánoce na největším předvánočním veletrhu STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY, Hyperbydleni.cz

Nakupte dárky na Vánoc...

29.11.2016

Chcete pořídit svým nejbližším pod stromeček...

Veletrhy - foto, Veletrh FOR INTERIOR představí kvalitní a originální nábytek a bytové doplňky, Hyperbydleni.cz

Veletrh FOR INTERIOR p...

19.09.2016

Největší podzimní veletrh nábytku, interiérů a...

Veletrhy - foto, Podzimní veletrh dekorací představí nejnovější trendy, Hyperbydleni.cz

Podzimní veletrh dekor...

02.09.2016

Patříte mezi odborníky a obchodníky v oboru...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo