Udržba trávníku po zimě

21.3.2011 | Jana Henychová | Zahradní technika | Komentářů 0 |

Dnes se budeme věnovat otázce, jakými způsoby se postarat o trávník po dlouhé a tuhé zimě. Do nápravy trávníku po zimním období je nejlépe se pustit hned, jakmile roztaje poslední sníh a přestane dlouhodobě mrznout. Půda tak za prvních jarních dnů a týdnů důkladně vyschne. Ještě před samotnou aplikací jakýchkoliv chemických přípravků musíme trávník a záhony očistit mechanicky. V různých částech zahrady pak můžete o mnoho lépe pozorovat plísně a prohlubně, které způsobil sníh s roztátou vodou.

Udržba trávníku po zimě - foto, Hyperbydleni.cz


 

 

Od zkušených zahrádkářů existuje řada postupů, jak trávník a záhony vyčistit a připravit na další jarní a letní sezónu, abyste mohli mít jak okrasný trávník, tak zvláštní záhony pro pěstování květin a plodin. Nejprve jej ale zbavíme základních nečistot, ztvrdlých kusů hlíny, úlomků větviček a jiných odumřelých rostlinných materiálů. Trávník potřebuje také prokypřit půdu, prořezat, provzdušnit a zbavit se mechu. K tomu je nejlépe použít speciální prořezávací hrábě s dlouhou násadou, které zakoupíte v zahradnických potřebách. Díky ostrému vysoustruženému nástavci v kombinaci s dřevěnou rukojetí vám umožní mnoho prací na zahradě zvládat o mnoho lépe.

 

Udržba trávníku po zimě, fotka

 

Pokud chcete zvolit rychlejší a ještě účinnější řešení, potom se některým z vás může vyplatit investovat do motorového vertikulátoru. Tímto víceúčelovým zahradním přístrojem lépe provzdušníte zatvrdlý povrch půdy vytvořený po zimě, který brání přístupu vody, vzduchu a dalších důležitých živin pro růst. Zejména pokud se kromě okrasného trávníku také rádi věnujete pěstování zeleniny nebo máte na zahradě vymezenou plochu pro záhon s okrasnými květinami, může být motorový vertikulátor dobrým pomocníkem při obdělávání půdy.

 

Udržba trávníku po zimě, fotka

 

Další metoda provzdušňování půdy se provádí pomocí rycích vidlí, speciálních provzdušňovacích vidlic, válců s jehlicemi nebo motorových aerifikátorů. Zmíněné nástroje vyrývají do trávníku hustou síť děr, a tak během procesu vyhazují vyrytý materiál na povrch. Pro mnohé majitele zahrad je podzim a zima v životním cyklu trávníku spojována s ukončením jeho účelové funkce. Je však nutné si uvědomit, že trávník vegetuje poměrně intenzivně i v zimních měsících a proto je třeba jej průběžně prohrabávat a čistit.

 

Udržba trávníku po zimě, fotka

 

S kvalitním a dlouhotrvajícím trávníkem souvisí i vhodné hnojení a správná výživa. Mechanická regenerační opatření i přihnojování trávníku nesmí poškodit kořenovou zónu trav a pozdější podzimní hnojení musí podpořit zakládání nových odnoží pro příští vegetační období. Jako účinný přípravek můžete použít speciální vícesložkové hnojivo s pomalým uvolňováním dusíku, které je pro své složení dlouhodoběji přístupné a lépe tak na půdu působí. U značně zatěžovaných trávníků, využívaných až do zimy je naopak výhodnější počkat s přidáváním hnojiva až na podzim.

Autor: JAna Henychová / Hyperbydlení.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Udržba trávníku po zimě zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo