Příprava dřeva na zimu

9.11.2011 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Zahradní technika | Komentářů 1 |

S rostoucími cenami energií se zvyšuje zájem o topení dřevem. Lze si ho samozřejmě koupit, ale také vlastnoručně připravit. Řezání dřeva okružní pilou s kolébkou nebo motorovou pilou je už poměrně běžné, ovšem se štípáním je to už horší. K těmto účelům poslouží kvalitní sekera nebo štípačka dřeva.

Příprava dřeva na zimu - foto, Hyperbydleni.cz

 

Ne nadarmo se říká, že dřevo hřeje dvakrát: poprvé při zpracování, podruhé, když hoří. Řezání pilou, zejména ruční, je opravdu namáhavé, v našich podmínkách však už patří spíše k jevům výjimečným. Téměř v každé, a to i rekreační domácnosti, která potřebuje pravidelný přísun dřeva na topení, patří k běžné výbavě řetězová pila poháněná buď elektřinou, nebo benzínem.

Každá má svoje

Elektrická pila je sice závislá na zdroji, tedy lze s ní pohodlně manipulovat jen v dosahu přívodu elektřin, zato poskytuje komfort nulových spalin a nízké hlučnosti. Pila s benzinovým motorem zase nabízí svobodu pohybu nejen v rámci zahrady, lze s ní vyrazit i do terénu. K přípravě palivového dřeva se hodí spíše výkonnější stroje, které si poradí i s občasnou prací v lese. Budeme se tedy orientovat nejspíše na takzvané farmářské pily. Tyto univerzální mašinky jsou určeny pro pravidelné používání v různých situacích. Jejich technické parametry se většinou nijak zvlášť neliší id profesionálních, ale jejich motor nezvládne srovnatelný rozsah a mohou mít o něco nižší výkon. Typ a velikost přizpůsobte rozsahu a náročnosti práce, kterou musí pila zvládnout. Lehká se lépe ovládá, ovšem pozor na výkon motoru. Délka vodicí lišty by měla odpovídat průměru zpracovávané kulatiny. Čím silnější motor, tím delší vodicí lištu lze použít. Důležité je také ergonomické hledisko: potřebujete produkt s co nejmenšími vibracemi rukojeti, s úzkým, dobře vyváženým tělem a vysoko položeným těžištěm. Určitě oceníte bezpečnostní prvky, například ochranu proti zpětnému vrhu. Zejména v zimě by se mohla hodit vyhřívaná rukojeť. Dalším podstatným hlediskem je nenáročnost údržby a dostupnost profesionálního servisu.

 

Příprava dřeva na zimu, fotka

 

Sekera, klín a štípačka

Bez sekery a klínu (nebo speciální štípací sekery, která má klín už ve své základní konstrukci) se asi při přípravě palivového dřeva neobejdete. Současné moderní sekery od renomovaných výrobci jsou lehké, mají skvělý design a výbornou stabilitu pro bezpečnou práci. Topůrko z trvanlivého polyamidu vyztuženého skelnými vlákny je zakončeno protiskluzovým povrchem, účinnosti ostré čepeli kované z kvalitní finské oceli zvyšuje vrstva PTFE. O bezpečnost a účinnost při práci se stará speciální tvar čepeli a speciální konstrukce spojení, díky níž z topůrka nikdy nevypadne. S takovými sekerami se pracuje lehce a dobře, ovšem chcete-li si námahu ještě víc ušetřit, pořiďte si štípač na dříví. Ať vertikální nebo horizontální, jsou dostatečně robustní a stabilní, tudíž i bezpečné. Horizontální štípačky nepotřebují mnoho prostoru, s tlačnou silou až 5 tun zvládnou polena do průměru cca 25 cm a délky 50 cm. U vertikálních štípačů lze volně nastavit délku podložní plošiny, silou až 8 tun zdolají spolehlivě i silná polena. Štípačky se skládají z robustního rámu, elektromotoru, čerpadla, pístu, štípacího klínu a ovládacích prvků pro maximální bezpečnost provozu.

 

Příprava dřeva na zimu, fotka

 

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: MountfieldDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

janice: naprosto souhlasím.. teplo...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Desátý veletrh FOR BIKES předvede jízdu ve velkém stylu, Hyperbydleni.cz

Desátý veletrh FOR BIK...

20.03.2019

Jubilejní ročník veletrhu FOR BIKES chystá pro...

Veletrhy - foto, Jaké novinky a trendy sezóny 2019 představí FOR HABITAT?, Hyperbydleni.cz

Jaké novinky a trendy ...

15.03.2019

Veletrh bydlení, stavby a rekonstrukcí FOR...

Veletrhy - foto, Veletrh STŘECHY PRAHA s absolutním rekordem v návštěvnosti, Hyperbydleni.cz

Veletrh STŘECHY PRAHA ...

14.03.2019

Největší počet návštěvníků v historii, přes 25...

Veletrhy - foto, Ekologická a zdravá domácnost. I ta bude tématem Festivalu Evolution, Hyperbydleni.cz

Ekologická a zdravá do...

07.03.2019

Jak si představujete ekologickou domácnost? Je...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo