Provzdušnění trávníku

16.3.2012 | Monika Kovačková | Zahradní technika | Komentářů 0 |

Trávník, který byl po dlouhou zimu zavalen množstvím těžkého sněhu, na jaře potřebuje obzvláštní péči, aby vaši zahradu rozzářil zdravou zelení. Běžné je, že se trávník seká, popřípadě hnojí – aby však „zahradní koberec“ byl skutečně hustý a silný potřebuje po zimním období také provzdušnit.

Provzdušnění trávníku - foto, Hyperbydleni.cz

Provzdušnění neboli vertikutace je pro trávník důležitou regenerační kúrou. Jde vlastně o vertikální řež trávníku, který narušuje nepropustnou vrstvu, jež se během let vytváří z odumřelých částí rostlin, plevele, mechu, kořenů, rozkládajícího se listí. Tato vrstva travní plsti silná několik centimetrů může trávník „dusit“, neboť brání pronikání vzduchu, vody i živin ke kořenům. Neviditelná, avšak neproniknutelná travní vrstva navíc vytváří ideální podmínky pro vznik a šíření plísní a houbových chorob a může být oním důvodem, proč každé jaro čekáte na silný trávník zářící zdravím marně.

Provzdušnění trávníku, fotka

 

Vertikutátor vypadá jako běžná pojízdná sekačka a obdobně se i ovládá; velký rozdíl je však v tom, jak tento stroj pracuje. Vertikutátor má na spodní straně hřídel s noži, které prořezávají trávník a vytrhávají travní plsť, kterou následně zachycují ve sběrném koši. Hřídel je výškově nastavitelná; správné nastavení výšky nožů je velmi důležité, protože hlubší záběr může nenávratně poškodit kořenový systém trávníku i rostlin a navíc způsobuje rychlejší opotřebování nožů i motoru. Ideální hloubka naříznutí trávníku je 2-5 mm, kdy pevné ocelové nože prořežou jen odumřele nebo mělké kořeny a ty zdravé, prorostlé do hloubky neporuší, ba naopak, pustí k nim životodárnou vláhu a živiny.

 

Provzdušnění trávníku, fotka

 

Nejlepších výsledků dosáhnete, když s vertikutací započnete po prvních teplých dnech, kdy je půda dostatečně proschlá. Stejně tak s přístrojem můžete vyjet až dva dny po dešti. Provzdušňovat trávník stačí přibližně dvakrát do roka; první vertikutace se doporučuje na přelomu března a dubna, druhá před nástupem podzimu. Pro výstavní trávník samozřejmě můžete provzdušnění, stejně jako sekání a hnojení provádět častěji. Před provzdušněním trávník posečte sekačkou nastavenou na nejnižší výšku střihu. Trávník provzdušněte hned dvakrát za sebou, přičemž druhou vertikutaci provádějte proti směru původního řezu či kolmo k němu. Praktické jsou vertikutátory se sběrnými koši; pokud takové nemáte, shrabejte vyčesaný materiál nebo ho sesbírejte pomocí travní sekačky. Vytrhané drny trávy, mechu a odumřelých kořenů můžete zužitkovat na kompost.

 

Provzdušnění trávníku, fotka

 

Trávník po vertikutaci sice vypadá poničeně, ale ve skutečnosti tak začíná jeho regenerace směřující ke zdravějšího vzhledu a bujnému porostu. Vyčistěte trávník od chuchvalců trávy a pokud chcete podpořit ozdravný proces, vyplňte vzniklé rýhy a řezy křemičitým pískem. Provzdušnění podporuje rozvoj kořenového systému, takže všechny nevzhledné rýhy v krátké době zarostou novými výhonky.

 

Provzdušnění trávníku, fotka

 

Při výběru stroje zvažte především jeho výkon a šířku záběru a zvolte tyto vlastnosti s ohledem na velikost plochy vaší zahrady. Nejjednodušším strojem pro obdělávání malých ploch jsou vertikutační hrábě – práce s nimi je však poměrně fyzicky náročná. Nejlepší volbou jsou tedy elektrické nebo benzínové vertikutátory – základní modely těchto typů pořídíte již od dvou tisíc korun. Pokud potřebujete regenerovat rozlehlou plochu, můžete si pořídit vertikutační traktůrek, který může mít záběr i přes jeden metr. Koupě traktůrku vás příjde na několik desítek tisíc korun.

 

Provzdušnění trávníku, fotka

 

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 3


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Provzdušnění trávníku zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo