Provzdušnění trávníku

16.3.2012 | Monika Kovačková | Zahradní technika | Komentářů 0 |

Trávník, který byl po dlouhou zimu zavalen množstvím těžkého sněhu, na jaře potřebuje obzvláštní péči, aby vaši zahradu rozzářil zdravou zelení. Běžné je, že se trávník seká, popřípadě hnojí – aby však „zahradní koberec“ byl skutečně hustý a silný potřebuje po zimním období také provzdušnit.

Provzdušnění trávníku - foto, Hyperbydleni.cz

Provzdušnění neboli vertikutace je pro trávník důležitou regenerační kúrou. Jde vlastně o vertikální řež trávníku, který narušuje nepropustnou vrstvu, jež se během let vytváří z odumřelých částí rostlin, plevele, mechu, kořenů, rozkládajícího se listí. Tato vrstva travní plsti silná několik centimetrů může trávník „dusit“, neboť brání pronikání vzduchu, vody i živin ke kořenům. Neviditelná, avšak neproniknutelná travní vrstva navíc vytváří ideální podmínky pro vznik a šíření plísní a houbových chorob a může být oním důvodem, proč každé jaro čekáte na silný trávník zářící zdravím marně.

Provzdušnění trávníku, fotka

 

Vertikutátor vypadá jako běžná pojízdná sekačka a obdobně se i ovládá; velký rozdíl je však v tom, jak tento stroj pracuje. Vertikutátor má na spodní straně hřídel s noži, které prořezávají trávník a vytrhávají travní plsť, kterou následně zachycují ve sběrném koši. Hřídel je výškově nastavitelná; správné nastavení výšky nožů je velmi důležité, protože hlubší záběr může nenávratně poškodit kořenový systém trávníku i rostlin a navíc způsobuje rychlejší opotřebování nožů i motoru. Ideální hloubka naříznutí trávníku je 2-5 mm, kdy pevné ocelové nože prořežou jen odumřele nebo mělké kořeny a ty zdravé, prorostlé do hloubky neporuší, ba naopak, pustí k nim životodárnou vláhu a živiny.

 

Provzdušnění trávníku, fotka

 

Nejlepších výsledků dosáhnete, když s vertikutací započnete po prvních teplých dnech, kdy je půda dostatečně proschlá. Stejně tak s přístrojem můžete vyjet až dva dny po dešti. Provzdušňovat trávník stačí přibližně dvakrát do roka; první vertikutace se doporučuje na přelomu března a dubna, druhá před nástupem podzimu. Pro výstavní trávník samozřejmě můžete provzdušnění, stejně jako sekání a hnojení provádět častěji. Před provzdušněním trávník posečte sekačkou nastavenou na nejnižší výšku střihu. Trávník provzdušněte hned dvakrát za sebou, přičemž druhou vertikutaci provádějte proti směru původního řezu či kolmo k němu. Praktické jsou vertikutátory se sběrnými koši; pokud takové nemáte, shrabejte vyčesaný materiál nebo ho sesbírejte pomocí travní sekačky. Vytrhané drny trávy, mechu a odumřelých kořenů můžete zužitkovat na kompost.

 

Provzdušnění trávníku, fotka

 

Trávník po vertikutaci sice vypadá poničeně, ale ve skutečnosti tak začíná jeho regenerace směřující ke zdravějšího vzhledu a bujnému porostu. Vyčistěte trávník od chuchvalců trávy a pokud chcete podpořit ozdravný proces, vyplňte vzniklé rýhy a řezy křemičitým pískem. Provzdušnění podporuje rozvoj kořenového systému, takže všechny nevzhledné rýhy v krátké době zarostou novými výhonky.

 

Provzdušnění trávníku, fotka

 

Při výběru stroje zvažte především jeho výkon a šířku záběru a zvolte tyto vlastnosti s ohledem na velikost plochy vaší zahrady. Nejjednodušším strojem pro obdělávání malých ploch jsou vertikutační hrábě – práce s nimi je však poměrně fyzicky náročná. Nejlepší volbou jsou tedy elektrické nebo benzínové vertikutátory – základní modely těchto typů pořídíte již od dvou tisíc korun. Pokud potřebujete regenerovat rozlehlou plochu, můžete si pořídit vertikutační traktůrek, který může mít záběr i přes jeden metr. Koupě traktůrku vás příjde na několik desítek tisíc korun.

 

Provzdušnění trávníku, fotka

 

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 3


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Provzdušnění trávníku zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Desátý veletrh FOR BIKES předvede jízdu ve velkém stylu, Hyperbydleni.cz

Desátý veletrh FOR BIK...

20.03.2019

Jubilejní ročník veletrhu FOR BIKES chystá pro...

Veletrhy - foto, Jaké novinky a trendy sezóny 2019 představí FOR HABITAT?, Hyperbydleni.cz

Jaké novinky a trendy ...

15.03.2019

Veletrh bydlení, stavby a rekonstrukcí FOR...

Veletrhy - foto, Veletrh STŘECHY PRAHA s absolutním rekordem v návštěvnosti, Hyperbydleni.cz

Veletrh STŘECHY PRAHA ...

14.03.2019

Největší počet návštěvníků v historii, přes 25...

Veletrhy - foto, Ekologická a zdravá domácnost. I ta bude tématem Festivalu Evolution, Hyperbydleni.cz

Ekologická a zdravá do...

07.03.2019

Jak si představujete ekologickou domácnost? Je...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo