Jak získat kvalitní studniční vodu

28.3.2012 | | Zahradní technika | Komentářů 4 |

Náklady na domácnost neustále narůstají, a tak se čerpat vodu z vlastní studny zdá být tím nejlevnějším a nejefektivnějším řešením. Majitelé studen však vědí, že získat kvalitní studniční vodu není samozřejmostí a že je třeba se o studnu řádně starat, a to jak z hledisek technických, tak z hledisek hygienických.

Jak získat kvalitní studniční vodu - foto, Hyperbydleni.cz

Je dobré si nechat čas od času zhotovit laboratorní rozbor vody, přičemž si nemusíte nechávat vypracovat úplný rozbor s desítkami položek, ale bohatě vám postačí rozbor zkrácený, který prozkoumá jen ty složky, jež jsou pro potřeby domácnosti určující. Tento specifický rozbor je také výrazně levnější: jeho cena se pohybuje kolem jednoho tisíce korun. Než si najmete odborníky z hygienických stanic, vodovodních podniků nebo i ze soukromých firem, ověřte si, jakou podobu rozboru jsou vám schopni vypracovat a jak dalece sahá jejich služba. Pokud po zaplacení dostanete do rukou výsledky rozboru s množstvím nic neříkajících čísel, musíte se pustit do zdlouhavého hledání a pátrání, co která položka vlastně znamená a zda vaše studniční voda testem vůbec prošla. Nejlepší tedy je, když přímo v posudku naleznete ideální technické i hygienické limity a také to, zda jim naměřené hodnoty vyhovují.

 

Jak získat kvalitní studniční vodu, fotka


Toho, že voda není úplně kvalitní, si velmi snadno všimnete, pokud nepříjemně zapáchá či chutná nebo pokud její přirozenou čirost nahradil zákal. Tyto závady poměrně lehce odstraní kvalitní keramické filtry s jádrem z aktivního uhlí, které pořídíte od dvou tisíc korun. Filtr se nejčastěji umisťuje před kohoutek s pitnou vodou nebo podle doporučení výrobce. Filtry mohou sloužit také jako prevence, neboť kromě bakterií způsobujících závadnost vody odstraňují i další nebezpečné látky, jako jsou například pesticidy. Obdobně funguje i mechanický filtr, který pořídíte již od jednoho tisíce korun a jehož největší zásluhou je odstranění vodního slizu. Důležité je, aby měl filtr malé póry, nejlépe do velikosti 5 mikronů. Mechanický filtr se umisťuje na hlavní přívod vody.

 

Jak získat kvalitní studniční vodu, fotka

 

O poznání dražší, ale také o poznání účinnější jsou přístroje na bázi ultrafialového záření. Tyto přístroje stojí od patnácti tisíc korun výše a opět se instalují na hlavní přívod, takže zaručí nezávadnou vodu v celém objektu.

 

Jak získat kvalitní studniční vodu, fotka

 

Příčinou nepříjemné pachuti a pachu vody nemusí být jenom bakterie, ale důležitým kritériem je také tvrdost vody, tedy obsah vápníku a hořčíku. Příliš tvrdá voda, ale ani voda měkká vás svou chutí příliš nezaujme. Ideální je zlatá střední cesta, tedy hodnoty mezi 1,5 a 2,2 mmol/l, tedy 8,5 a 12,5 °N. Častějším problémem je tvrdost vody, kterou můžete snížit pomocí elektromagnetu, jenž z minerálů vytvoří krystalky, které zachytí mechanický filtr.

 

Jak získat kvalitní studniční vodu, fotka

 


Velké znehodnocení pitné vody a zároveň zdravotní riziko představuje přítomnost dusičnanů. Dusičnany odstraníte speciálním filtrem s pryskyřičnou vložkou, jejíž schopnost zachycovat škodliviny se dá obnovovat. Filtry pořídíte od dvou tisíc korun, přičemž je nejvýhodnější pořídit si tento přístroj společně s testovacím zařízením, které hlídá životnost pryskyřicové vložky a zároveň kontroluje obsah dusičnanů ve studni.

 

Jak získat kvalitní studniční vodu, fotka

 

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1

Diskuze

Aleš: Já kupoval Berkey před dvěma...< Odpovědět

Ajka: Děkuji za potřebné info....< Odpovědět

Ivan: Také máme filtr Berkey a to...< Odpovědět

Zdeněk78: Momentálně jsme začali...< Odpovědět

počet příspěvků: 4

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Desátý veletrh FOR BIKES předvede jízdu ve velkém stylu, Hyperbydleni.cz

Desátý veletrh FOR BIK...

20.03.2019

Jubilejní ročník veletrhu FOR BIKES chystá pro...

Veletrhy - foto, Jaké novinky a trendy sezóny 2019 představí FOR HABITAT?, Hyperbydleni.cz

Jaké novinky a trendy ...

15.03.2019

Veletrh bydlení, stavby a rekonstrukcí FOR...

Veletrhy - foto, Veletrh STŘECHY PRAHA s absolutním rekordem v návštěvnosti, Hyperbydleni.cz

Veletrh STŘECHY PRAHA ...

14.03.2019

Největší počet návštěvníků v historii, přes 25...

Veletrhy - foto, Ekologická a zdravá domácnost. I ta bude tématem Festivalu Evolution, Hyperbydleni.cz

Ekologická a zdravá do...

07.03.2019

Jak si představujete ekologickou domácnost? Je...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo