Připravte trávník na zimní spánek I.

8.10.2012 | | Zahradní technika | Komentářů 0 |

Pokud chcete, aby váš trávník na jaře vyrazil v hustý, zdravý a svěže zelený porost, je třeba mu právě nyní, v období podzimu, věnovat zvláštní péči a naordinovat mu posilující regenerační kúry.

Připravte trávník na zimní spánek I. - foto, Hyperbydleni.cz

Nový život vdechne trávníku tzv. vertikutace neboli provzdušnění. Možná je to překvapující, ale trávník mohou tvořit až z 50% odumřelé rostliny, plevel, mech, kořeny či tlející listí. Tato zahradní plsť může pak vytvářet i několikacentimetrovou neprodyšnou a nepropustnou vrstvu, která trávník doslova dusí, neboť brání pronikání vzduchu, vody a potřebných živin ke kořenům. Takovéto podmínky jsou navíc ideálním prostředím pro vznik a šíření nejrůznějších plísní a houbových chorob, které jsou dalším důvodem, proč trávník vypadá mdle a nezdravě.

Připravte trávník na zimní spánek I., fotka

 

Při vertikutaci se provádí speciální vertikální řezy trávníku, které onu neprodyšnou vrstvu narušují. Vertikutátory, které vypadají jako pojízdné travní sekačky a obdobně se i ovládají, mají na spodní straně výškově nastavitelnou hřídel s noži. Pro ozdravné provzdušnění trávníku je důležité nastavení hloubky záběru. Doporučovaná hloubka naříznutí trávníku se pohybuje mezi 2 až 5 mm – tak nože prořežou jen odumřelé nebo mělké kořeny, zatímco ty hlouběji zakořeněné nenaruší, ale naopak k nim pustí kyslík, vláhu a živiny.

Připravte trávník na zimní spánek I., fotka

 

Pro dosažení vytoužených výsledků trávník před vertikutací posečte – ideální výška trávníku pro provzdušnění je 3-4 centimetry. Trávník provzdušněte dvakrát za sebou; podruhé provádějte vertikutaci proti směru prvního řezu nebo kolmo k němu.

Připravte trávník na zimní spánek I., fotka


Do vertikutace se někteří zahrádkáři jen neradi pouští, protože po jejím dokončení se trávník podobá spíše zoranému poli. Ačkoli trávník vypadá poničeně, ve skutečnosti tak začíná proces jeho regenerace. Abyste vytrhané drny nemuseli sbírat, vyplatí se vám pořídit si stroje se sběrnými koši (Tip: zahradní odpad můžete zužitkovat jako kompost). Ozdravnou kúru ještě více podpoříte, když vzniklé rýhy a řezy posypete křemičitým pískem. Po podzimní regeneraci se doporučuje travní plochu dosít (především pak na vzniklých prázdných místech) a pohnojit (hnojivo by mělo obsahovat dusík nebo fosfor, neboť tyto látky podporují růst a posilují kořenový systém).

Připravte trávník na zimní spánek I., fotka


Vertikutace by se měla v ideálním případě provádět dvakrát ročně – a to na podzim a v předjaří. Častější zásah trávníku neuškodí, právě naopak.

Předpokladem zdravé vertikutace je samozřejmě vhodně vybraný stroj. Výkon a šířku záběru stroje přizpůsobte velikosti plochy, kterou chcete obdělávat. Pořídit si můžete ruční vertikutační hrábě (cca 1.500 Kč), elektrické (cca 5.000 Kč) či benzínové (cca 15.000 Kč) motorové vertikutátory nebo vertikutační traktůrky (od 10.000 Kč). Stroje se dají i zapůjčit v půjčovnách zahradní techniky.
 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Připravte trávník na zimní spánek I. zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Desátý veletrh FOR BIKES předvede jízdu ve velkém stylu, Hyperbydleni.cz

Desátý veletrh FOR BIK...

20.03.2019

Jubilejní ročník veletrhu FOR BIKES chystá pro...

Veletrhy - foto, Jaké novinky a trendy sezóny 2019 představí FOR HABITAT?, Hyperbydleni.cz

Jaké novinky a trendy ...

15.03.2019

Veletrh bydlení, stavby a rekonstrukcí FOR...

Veletrhy - foto, Veletrh STŘECHY PRAHA s absolutním rekordem v návštěvnosti, Hyperbydleni.cz

Veletrh STŘECHY PRAHA ...

14.03.2019

Největší počet návštěvníků v historii, přes 25...

Veletrhy - foto, Ekologická a zdravá domácnost. I ta bude tématem Festivalu Evolution, Hyperbydleni.cz

Ekologická a zdravá do...

07.03.2019

Jak si představujete ekologickou domácnost? Je...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo