Vodní automaty

10.8.2007 | Milan Loucký | Zahradní technika | Komentářů 0 |

Existuje vícero druhů zařízení, některá stříkají silný proud vody a ještě se přitom otáčejí v určených sektorech tak, aby dostaly vodu tam, kam mají. Vhodným návrhem vykrytí těchto sektorů pak můžete docílit rovnoměrného zalití zahrádky. Tyto systémy jsou většinou bezúdržbové i pokud se jako zdroj použije vodní čerpadlo a voda ze studny.

Vodní automaty  - foto, Hyperbydleni.cz

Vaší jedinou větší činností je na podzim, kdy zkrápění zahrady skončí, vypustit vodu ze systému trubek nebo spíše hadic, aby je mráz neroztrhal a vy jste mohli spolu s prvními jarními paprsky následujícího roku spustit opět k zelenání zahrady vedoucí proces.

Budou myslet za vás


Má-li být vaše zalévací činnost efektivní, pořiďte si rovnou řídicí členy. Stojí kolem pár stovek až tisícovek, ale zvažte to: zalévají přesně a nikdy nezapomenou, umí dokonce rozpoznat, zda prší a nebo ne a podle toho například kropení operativně vynechat. Dokonce jsou i takové, které dokáží rozpoznat, zda je půda dostatečně vlhká (právě neprší, ale pršelo třeba před hodinou) a pak upraví dávku podle stupně vlhkosti zeminy.

Zalévání podle slunce


Někdy jsou nastavené tak, že čekají na západ slunce a pak spustí zálivku. To vše dnes můžete očekávat od zahradních zálivkových systémů. Nejsofistikovanější zařízení jsou řízena na dálku podle meteorologické stanice hlídající stav počasí v místě bydliště a dávají povel k tomu, jak vydatná má být zálivka; může se přece stát, že v noci přijde déšť – a pak je zbytečné kropit trávu navečer. Stejně tak regulují centrálně i zalévání ranní, pokud třeba ještě prší.

Úspory především


Optimalizované zalévání šetří vodu a tak dalším krokem k úsporám je instalace čerpadla, pokud máte na zahradě studnu, nebo v případě nedostatečně silného vrtu ještě zásobovací jímku. Výkonný člen umí sepnout proud do čerpadla a spustit ho, čímž se zapne celé závlahové monstrum. Nebo dokáže spustit ventil od vodovodního řádu – zde si uvědomte, že můžete uspořit poměrně velkou část nákladů za vodu. Nechte si na přívodní hadici pro zalévání namontovat měřič průtoku, protože pak platíte pouze vodné a nikoli stočné.

Vodní automaty  - foto, Hyperbydleni.cz

Návrhy od odborníků


Postřik lze rozdělit do několika okruhů, které zalévají třeba po sobě nebo s různou intenzitou. O to vše se dokáže postarat centrální řídicí jednotka. Pokud nejste zahradníci, doporučujeme, abyste se poradili o způsobu nastavení se zahradníkem nebo specializovanou firmou, která takové návrhy dělá. Ono totiž nejde jen o to, položit hadici a zakopat ji, musíte také vědět, jak hluboko a které trysky spolu mají spolupracovat, a vše řádně nastavit.

Vodní automaty  - foto, Hyperbydleni.cz

Dálkové ovládání


Specializované firmy, jako například Hunter, dodávají i specializované meteostanice pro zalévání, které dokážou vyhodnotit počasí v dané lokalitě a podle toho dávkovat zalévání. Tyto firmy rovněž na svých stránkách nabízí různé typy speciálních kalkulátorů pro výpočet počtu elementů, počtu zavlažovacích okruhů a dalších zajímavostí. Zajímavé rovněž pro vás bude i zjištění, že spoustu centrál, zajišťujících zavlažování zahrad, lze řídit pomocí dálkových ovládání.


text: Milan Loucký

foto: ALIBABA, ELECTROLUX, GAMA SONIC, GARDENA, HUNTER, HUSQVARNA, KLAUS KIRCHHOFF, MOUNTFIELDADiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 7

Diskuze

Článek Vodní automaty zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Desátý veletrh FOR BIKES předvede jízdu ve velkém stylu, Hyperbydleni.cz

Desátý veletrh FOR BIK...

20.03.2019

Jubilejní ročník veletrhu FOR BIKES chystá pro...

Veletrhy - foto, Jaké novinky a trendy sezóny 2019 představí FOR HABITAT?, Hyperbydleni.cz

Jaké novinky a trendy ...

15.03.2019

Veletrh bydlení, stavby a rekonstrukcí FOR...

Veletrhy - foto, Veletrh STŘECHY PRAHA s absolutním rekordem v návštěvnosti, Hyperbydleni.cz

Veletrh STŘECHY PRAHA ...

14.03.2019

Největší počet návštěvníků v historii, přes 25...

Veletrhy - foto, Ekologická a zdravá domácnost. I ta bude tématem Festivalu Evolution, Hyperbydleni.cz

Ekologická a zdravá do...

07.03.2019

Jak si představujete ekologickou domácnost? Je...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo