Pomocník pro vaši zahradu

21.9.2007 | Jiří Hájek | Zahradní technika | Komentářů 0 |

Výrobci se předhánějí v nabídce elektrických čerpadel a vodních automatů, které jsou množstvím vody i tlakem přizpůsobeny běžné potřebě hadicového zavlažování a běžným typům postřikovačů. Je však nutné, abyste znali přesné potřeby vašeho zavlažovacího systému. Jen pak můžete vybrat to správné čepadlo.

Pomocník pro vaši zahradu - foto, Hyperbydleni.cz
Nenasytná ústa vaší zahrady hltají od jara do podzimu životodárnou vodu po hektolitrech. Patříte-li mezi majitele, kteří mají přístup k přirozenému zdroji vody, pak jste šťastný člověk. Vaši kapsu nezatíží vodné a stočné. Nicméně k tomu, abyste studny, potoka, nebo z nádrže na dešťovou vodu něco vypumpovali pomůže jenom dobré čerpadlo. Právě ono je pravým srdcem vašeho zavlažovacího systému.

Stará známá pumpa


Nejjednodušším čerpadlem je ruční pumpa umístěná obvykle na betonovém příklopu studny nebo na krytu sběrné podzemní nádrže. Výtoková trubice není pod tlakem a proto pomocník pro vaši zahradu se těmito čerpadly dá čerpat voda pouze do konví nebo jiných nádob. V Čechách obvykle převažují stojanové litinové pumpy „na zdvih”, které dokážou čerpat vodu do sací výšky asi 7 m a podle konstrukce a svalové síly uživatele se jimi dá z hloubky kolem 5 m krátkodobě načerpat až 100 litrů vody za minutu.
Pomocník pro vaši zahradu - foto, Hyperbydleni.cz

Čerpadlo na tlak


Méně často se používá čerpadlo „na tlak”. Jeho píst není provrtaný a při čerpacích pohybech pístu nahoru a dolů se střídavě otevírá sací záklopka a záklopka ve výtlačné trubce. Součet sací výšky a výtlačné výšky, tedy dopravní výška, může být u těchto čerpadel až 20 metrů. Proud vody je však rázový při pohybu pístu dolů a u některých čerpadel je zmírňován ještě vzdušným polštářem v takzvaném větrníku montovaném na vrcholek stojanu.
Pomocník pro vaši zahradu - foto, Hyperbydleni.cz

Čerpání pro křídlovku


Pro čerpání menšího objemu vody postačí dvojčinné výtlačné ruční čerpadlo zvané křídlovka. Píst je nahrazen výkyvným. křídlem. Na každý pohyb ruční páky čerpadlo současně saje a současně vodu vytlačuje. Čerpací výkon se pohybuje, podle podmínek, od 20 do 120 litrů za minutu. Pokud je nutné čerpat vodu ze studny hlubší než 7 metrů, je možné využít zvláštní varianty čerpadel na zdvih nebo na tlak, kde je pracovní válec s pístem zamontován do sacího potrubí a píst je uváděn v pohyb tyčí procházející čerpadlovou trubkou. Dosažený podtlak v sání neumožňuje prakticky čerpat vodu z hloubky pod 7 metrů. Z větší hloubky lze vodu čerpat zvláštní variantou čerpadel na zdvih nebo na tlak.
Pomocník pro vaši zahradu - foto, Hyperbydleni.cz

Vodu strojům


Pro čerpání závlahové vody ze studní, z nádrží nebo vody z potoka je možné použít několika druhů motorových čerpadel, obvykle elektrických. Sací čerpadla jsou instalována mimo nádrž, takže mohou čerpat vodu nejvýše z hloubky 8 metrů – pak se sloupec vody přetrhne. Ponorná čerpadla jsou umístěna přímo v nádrži a mohou vytlačit vodu z hloubky až 100 metrů. Pro místa, kde není zaveden elektrický proud, nebo pro velká průtoková množství vody se používají benzínová motorová čerpadla poháněná dvoudobými nebo čtyřdobými motory o výkonu 1 -3 kW. Pracují na podobném principu jako elektrická, ale jejich pořízení a provoz je dražší. 

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 11

Diskuze

Článek Pomocník pro vaši zahradu zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, HOLIDAY WORLD 2019: V Holešovicích se sejde 40 zemí světa i perly z Česka, Hyperbydleni.cz

HOLIDAY WORLD 2019: V ...

13.02.2019

Veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD, který se...

Veletrhy - foto, Vyrazte na unikátní veletrh nízkoenergetického bydlení, Hyperbydleni.cz

Vyrazte na unikátní ve...

22.01.2019

Od 7. až do 9. února 2019 se představí na...

Veletrhy - foto, Jaké bude jaro 2019? Uvidíte na veletrhu FOR DECOR & HOME, Hyperbydleni.cz

Jaké bude jaro 2019? U...

15.01.2019

První jarní nádech přinese už v lednu...

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo