Výběr rostlin pro živý plot

19.7.2007 | Vladimír Iliev | Zahradní technika | Komentářů 0 |

Živé ploty neslouží jen jako ochrana vaší zahrádky před vetřelci, ale především jako okrasný prvek vašeho domu či zahrady. Najít ale ideální rostlinu vhodnou pro živý plot není až tak jednoduché. Důležité je vědět, jestli se té či oné rostlině bude ve vaší půdě dařit, ale také jaké nároky budou na její pozdějí údržbu.

Listnáči bodují


Ploty z jehličnanů mají u nás historicky silnější pozici, ale poslední dobou i listnaté, na podzim opadavé živé ploty nabývají na významu. Je to ze všech ohledů velmi dobrá zpráva, neboť právě listnatým živým plotům náleží některé vlastnosti, které jsou pro provoz a život zahrady velmi důležité. Z estetického hlediska je to třeba střídání barev, změny efektů (rašení, kvetení, plody, podzimní barva). Z praktického hlediska je u opadavých listnáčů cenné třeba pravidelné obnovování listů.

Stín podle ročního období


Zhnědlé a uschlé větvičky jehličnanů se k životu vrací velmi těžko nebo vůbec, ale regenerace po značném poškození listů škůdci nebo třeba krupobitím trvá poměrně krátkou dobu, nejpozději v jarním období narostou listy nové a plně funkční. Další výhodou zejména vysokých živých plotů z opadavých listnáčů je způsob a doba stínění. V letních dnech dávají tyto rostliny poměrně hustý stín, v zimě naopak. Když jsou sporé sluneční paprsky spíše vzácné, dovolují slunci alespoň skromný pobyt na zahradě.

Kdo seje buky


Samotnou výsadbu můžeme provést dvěma způsoby. Rostliny můžeme vysazovat tradičním způsobem do jamek, ale mnohem účinnější, i když pracovně náročnější je provést výsadbu do předem připravených rýh. Do těchto rigolů ještě před výsadbou přimícháme dobrou kompostovou půdu nebo zahradnický substrát. Ideální je na místě budoucího plotu vyhloubit příkop 50 x 50 cm. Vyrytou zeminu prokypříme a smícháme s dobře rozloženým kompostem nebo chlévskou mrvou, přidáme plné hnojivo s dlouhodobým účinkem a touto směsí příkop opět zasypeme.

Pozor na kvalitní sazenice


Za pár týdnů zemina dostatečně slehne a bude připravena pro výsadbu. Po výsadbě listnáče (buk až v dalších letech) zakrátíme o třetinu až polovinu a řádně zavlažíme. V dalších letech dbáme zkracováním konců větviček o řádné rozkošatění až do konečné velikosti. Velmi prospěšné je přidat do pěstebního substrátu některé z pomalu rozpustných zásobních hnojiv, které v začátku růstu zásobují rostliny nezbytnými živinami. Do živého plotu kupujte jen kvalitní sazenice. Rostlinami předpěstovanými v kontejnerech méně riskujete poškození kořenové soustavy při výsadbě.

Teprve začátek


Výsadbou však všechno snažení teprve začíná. Klíč k úspěchu se jmenuje intenzivní péče. Nejsložitější otázkou bývá řez. Protože při práci snadno ztratíte přehled o tvaru a výšce plotu, je lepší si pro orientaci předem natáhnout provázek nebo postavit konstrukci z latí. Ideální tvar živého plotu má dole širší základnu a nahoru se zužuje. Zajišťuje tak rychlý odtok vody z vrcholové části plotu a dolní větve mají navíc zajištěný dostatečný přísun světla. V posledních letech se mimo jiné díky ručním elektrickým lištám nesmírně ulehčilo a zrychlilo stříhání živých plotů, což jistě ulehčí i vaše rozhodování o vlastním živém plotu. Pokud si ho pořídíte, určitě nebudete litovat a brzy oceníte i všechny přednosti z toho plynoucí.

Čarování s nůžkami


Obecně existují dva nejvhodnější termíny: předjaří (březen - před rašením) a pozdní léto (srpen - po hlavním růstu). Listnaté druhy je nejlépe stříhat v obou termínech, v březnu hlouběji na požadovanou velikost, v létě jen lehce zkrátit letorosty. Jehličnaté dřeviny stačí řezat jen v předjaří před rašením a kromě tisu se vyhýbáme hlubokému zásahu do staršího dřeva (především například u smrků), neboť schopnost regenerace z těchto částí je oproti listnáčům a tisu mnohem menší. Kvůli dobrému osvětlení ve spodní části je u většiny vhodný konický tvar plotu.Tvarované živé ploty vyžadují pravidelné a poměrně časté stříhání. To podporuje nové rašení a pravidelné zahušťování rostlin. Tento koloběh však vyžaduje i intenzivní hnojení, které jedině umožní bohatý a zdravý růst. Mnoho lidí se diví, že péče o živý listnatý i jehličnatý plot neznamená jen pravidelný zástřih, ale hlavně pravidelné jarní mulčování a přihnojování. Nůžky ve správných rukou a pravidelný přísun živin, to jsou dvě základní cesty jak dosáhnout krásně hustého a traktivně vyhlížejícího živého plotu. Není to ale všechno tak složité, jak se to možná na první pohled může zdát.text: Vladimír Iliev

foto: archiv

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 12

Diskuze

Článek Výběr rostlin pro živý plot zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, HOLIDAY WORLD 2019: V Holešovicích se sejde 40 zemí světa i perly z Česka, Hyperbydleni.cz

HOLIDAY WORLD 2019: V ...

13.02.2019

Veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD, který se...

Veletrhy - foto, Vyrazte na unikátní veletrh nízkoenergetického bydlení, Hyperbydleni.cz

Vyrazte na unikátní ve...

22.01.2019

Od 7. až do 9. února 2019 se představí na...

Veletrhy - foto, Jaké bude jaro 2019? Uvidíte na veletrhu FOR DECOR & HOME, Hyperbydleni.cz

Jaké bude jaro 2019? U...

15.01.2019

První jarní nádech přinese už v lednu...

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo