Zastřešení bazénu - tři měsíce koupání navíc

18.7.2008 | Pavel Kotrč | Bazény | Komentářů 1 |

V našich zeměpisných šířkách se střecha nad bazénem stává pomalu nutností. Nejenže až o čtvrt roku prodlouží koupací sezónu, ale šetří i náklady na ohřev bazénové vody, na údržbu, na bazénovou chemii. Navíc ochrání děti a domácí zvířata před nechtěným vykoupáním.

Zastřešení bazénu - tři měsíce koupání navíc - foto, Hyperbydleni.cz

Kromě pevného zastřešení, které může být z různých konstrukčních materiálů, tedy nejen oceli a skla, získávají na popularitě a přízni především zastřešení mobilní složená z dílů, které se teleskopicky zasouvají do sebe. Každý segment lze posouvat samostatně, u některých typů je možné i celé zastřešení odsunout mimo bazén. Variabilitu skládačky leckdy umocňují demontovatelná čela a různé druhy posuvných dveří. Jak už bylo řečeno, má zastřešení mimo jiné zásluhu i na tom, že do bazénu padá méně nečistot, takže se voda nemusí tak často čistit a tolik upravovat, jako by bylo nutné bez zakrytí. Běžná údržba zastřešení je minimální: stačí občas umýt konstrukce a výplně měkkou houbou nebo hadříkem a mýdlovou vodou, v zimně je nutné shrnovat z konstrukce sníh. 

Nízké, obloukové, podchozí

Jedním z výchozích parametrů výběru zastřešení je jeho výška. Nízká zastřešení jsou méně náročná na investici a velmi nenápadná, takže dobře splynou se svým okolím. Minimalistickou ochranu supernízkého zastřešení (výška cca 50 cm) ocení hlavně ti, jimž jde v první řadě o plavání. Podchozí zastřešení poskytuje nejvíce komfortu, je však nejdražší a nejvíce zasahuje do konečného vzhledu zahrady. S minimální vnitřní výškou 180 cm může zároveň sloužit i jako zimní zahrada a příjemné místo pro rodinné posezení. Obloukové zastřešení představuje kompromis obou variant. Poskytuje dostatečný komfort a lze ho považovat za staticky nejodolnější vůči působení větru a sněhu, i proto se hodí k instalaci v horských oblastech.

Zastřešení bazénu - tři měsíce koupání navíc - foto, Hyperbydleni.cz

Lehkost a odolnost

Konstrukce posuvných druhů zastřešení se vyrábějí obvykle z kvalitní tvrzené slitiny hliníku (AlMgSi) povrchově upravované eloxováním nebo odolnou práškovou barvou (komaxit). Tvary profilů odpovídají typu zastřešení, v extrémních horských podmínkách je nutné použít horizontální nebo vertikální výztuže. Pokud jde o barvy, je možné vybírat nejen z různých odstínů barevnice včetně stříbrné, ale také z takzvaného dřevodekoru, což jsou imitace různých typů dřevin.

Zastřešení bazénu - tři měsíce koupání navíc - foto, Hyperbydleni.cz

Polykarbonát i organické sklo

Polykarbonátové desky dobře vzdorují slunečnímu záření i nárazům a vynikají tepelně izolačními vlastnostmi. Nejčastěji jde o různě barevný komůrkový materiál s UV stabilizací, silný 10 milimetrů. Standardem je sice čirá forma, na trhu je však i odstín mléčný opál, bronz, modř a zeleň, náročné majitele bazénů nejspíš osloví strukturovaný glass fibered (GF-strukturovaný sklolaminát). Pokud byste se chtěli vyhnout skapávání vody  vypařené z bazénu a kondenzující na povrchu stěn zastřešení, sáhněte po polykarbonátu s úpravou „no drop“ (žádná kapka). Je transparentnější a lépe pracuje s teplem, takže dovede přinutit kapky vody k rychlejšímu stékání, aniž by padaly zpět na hladinu (nebo na vaši hlavu). Zájemci o lepší tepelnou izolaci zastřešení by měli preferovat zastřešovací moduly s čtyřmilimetrovým organickým sklem.

Zastřešení bazénu - tři měsíce koupání navíc - foto, Hyperbydleni.cz

S kolejnicemi nebo bez nich

Jednotlivé moduly některých typů zastřešení se pohybují po jednostranných nebo oboustranných kolejnicích z tvrzené slitiny hliníku. Posuv zajišťují silikonová kolečka. Bezkolejnicové systémy zastřešení umožňují složit moduly na úplný konec bazénu bez toho, aby v jeho okolí vadily  kolejnice, které navíc mohou znamenat nebezpečí pro bosé nohy a  přidělávají i starosti s údržbou a čištěním.

Zastřešení bazénu - tři měsíce koupání navíc - foto, Hyperbydleni.cz

Než vyplníte objednávku

Je nutné mít po ruce přesné rozměry bazénu, tedy údaje o jeho vnější šířce a délce, o délce i výšce zastřešení a výšce bazénového lemu. Pozornost věnujte také výběru a umístění dveří – od toho se totiž bude odvíjet výsledný počet modulů a základní cena. Dveře si lze v závislosti na výšce a tvaru zastřešení zvolit jedno nebo dvojdílné posuvné (v bočním nebo čelním provedení), klasické pravo nebo levostranné, firmy mají v nabídce i dveře na panty. Existuje i varianta zvaná „klapačka“, kdy se čelo dveří zvedá nad bazén a tvoří jakousi stříšku. U nízkých zastřešení se osvědčily boční dveře.

Zastřešení bazénu - tři měsíce koupání navíc - foto, Hyperbydleni.cz

Aby se vlk nažral…

Pro bazény stojící na povrchu i zcela nebo částečně zapuštěné do země je levným řešením přenosné zastřešení vyrobené z lehké trubkové konstrukce, speciální textilie Airtex a fólie odolné proti UV záření.  Zastřešení se snadno montuje, jeho instalace nepotřebuje žádnou stavební přípravu, stačí pouze upevnit do země patky konstrukce. 

Zastřešení bazénu - tři měsíce koupání navíc - foto, Hyperbydleni.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 11

Diskuze

honzaj: kdyby jen 3 měsíce koupání...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »