Údržba zahrady s maximem komfortu a minimem práce

23.8.2011 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Plánování zahrad | Komentářů 0 |

Přidejte k tomu rychlý efekt a maximum zábavy a relaxace, a vyjde vám, jak by bylo možné charakterizovat současný český zahradní trend. Češi zkrátka chtějí zahradu, o kterou se nebudou muset příliš starat, která bude co nejdéle zelená a poskytne pohodlné „bydlení“ venku.

Údržba zahrady s maximem komfortu a minimem práce - foto, Hyperbydleni.cz

 

Naprosto bezúdržbová zahrada sice bohužel neexistuje, každá potřebuje alespoň základní péči. Ovšem lze samozřejmě navrhnout projekt, jehož nároky na pozornost a čas majitele budou co nejmenší. Dalším řešením je si na péči o zahradu najmout odborníky. Ti totiž dovedou vyplnit i touhu, aby byl pozemek upraven co nejrychleji, a dodat v podstatě hotovou zahradu. Trik samozřejmě spočívá v sázení vzrostlých stromů, které mohou mít 5-15 metrů, a keřů o velikosti 2-5 metrů. Řešení sice poměrně drahé, ale velmi efektivní a efektní.

 

Údržba zahrady s maximem komfortu a minimem práce, fotka

 

Kdy a jak na to

První kroky k nové zahradě je nejlepší podnikat na konci zimy a na začátku jara, kdy jsou optimální podmínky k jejímu založení. Ještě než oslovíte realizační firmu, zkuste se maximálně inspirovat – v časopisech, u známých, na internetu… Čím jasnější bude vaše představa, tím lepší bude pak spolupráce se zahradním architektem. Při hledání dodavatele se zajímejte o firmy v blízkém okolí, aby to k vám její pracovníci neměli příliš daleko a čas místo na cestě mohli trávit na vaší zahradě. Klidně oslovte více společností a rozhodněte se teprve po srovnání nabídky. Cena by přitom neměla být hlavním faktorem, řiďte se spíš svými pocity z toho, jak s vámi firma jedná, jak k vaší zakázce přistupuje. A nebojte se podrobně zajímat o záruky – jsou-li nadstandardní, v budoucnu vám ušetří hodně starostí i peněz. Důležitá je také specializace dané společnosti. Některé se zaměřují jen na projekty, jiné nabízejí pouhou realizaci a podobně. Optimální řešení je vybrat tu, která vedle obojího zvládne i běžný servis a péči o vytvořenou zahradu. Solidní společnost k vám gratis vyšle svého odborníka. Pokud se schůzka odehraje jinde, než přímo na předmětné zahradě, vezměte si s sebou fotografie a půdorys celého pozemku a také materiály týkající se realizací, které vás zaujaly.

 

Údržba zahrady s maximem komfortu a minimem práce, fotka

 

Začínáme kreslit

Ve chvíli, kdy záležitost pokročí do fáze přípravy studie, klient obvykle zaplatí 50% zálohu z její dohodnuté ceny. Jsou i firmy, které nabízejí zhotovení studie nebo dokonce celého projektu zdarma, ale většinou je podmínkou svěření realizace. Pro upřesnění: zatímco studie řeší celkový záměr architekta a rozmístění jednotlivých prvků na pozemku (dům, komunikace, záhony, zahradní stavby a podobně), projekt už je jejím detailním rozpracováním včetně typů rostlin a použitých materiálů. Některé firmy studii nabídnou i ve 3D provedení. Ještě předtím, než se architekt do studie pustí, měl by získat maximum informací o životním stylu zákazníka, o složení rodiny, způsobu využívání zahrady, zda a jaká plánuje zvířata, kolik času může věnovat péči o zahradu, jaké jsou jeho finanční možnosti….Teprve na základě těchto údajů vznikne studie, někdy i ve dvou variantách. Teprve po odsouhlasení studie a zapracování veškerých připomínek může dojít na podrobný projekt.

 

Údržba zahrady s maximem komfortu a minimem práce, fotka

 

Ucelený projekt a realizace

Skládá ze z průvodní zprávy, osazovacího plánu, případných výkresů detailů, seznamu rostlin a celkového výkazu výměr. Lepší představě klienta pomohou fotografie rostlin, případně 3D pohledy na budoucí zahradu, pokud stejná firma bude projekt i realizovat, je součástí dodávky obvykle i podrobný rozpočet prací včetně ceny a eventuálně také termínu realizace. Stanovením těchto náležitostí předejdete zbytečným sporům v pozdějších fázích, stejně jako podpisem smlouvy, ve které budou stanoveny záruky a sankce. Realizace projektu je nejnáročnější fází, protože vyžaduje nejvíce práce a navíc je samozřejmě nejvíce vidět. Začíná úklidem pozemku, pokračuje rozmístěním instalací (například elektřiny), následuje vyznačení záhonů a vybudování závlahového systému, systému osvětlení, stavební prvky a samotná výsadba rostlin (stromů, potom keřů a nakonec trvalek) a pokládka trávníku. První dva roky po založení zahrady je mimořádně důležitá odborná péče. Nejde jen o sekání trávy a pletí, ale také o pravidelnou péči zahradníka o rostliny, hnojení či servis veškerých zahradních prvků. Kdo si na ni z časových nebo jiných důvodů netroufne sám, může ji zadat firmě, nejlépe té, která zahradu realizovala.

 

Údržba zahrady s maximem komfortu a minimem práce, fotka

 

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto:Zahrada Praha, Viking, MountfieldDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Údržba zahrady s maximem komfortu a minimem práce zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »