Radost z jarních květin

6.3.2012 | Monika Kovačková | Plánování zahrad | Komentářů 0 |

Jaro se blíží, a proto je nejvyšší čas pomýšlet na zkrášlení zahrady. Vhodným obdobím k výsadbě je celý podzim, jaro je však správným časem pro množení nádherných jarních květin. Budete-li pečovat o posly jara, rok co rok se budete těšit z pestrobarevného květinového koberce, z něhož vás budou oči přecházet.

Radost z jarních květin - foto, Hyperbydleni.cz

Výběr rostlin

Ať dáváte přednost záhonkům, které zdobí jen jeden druh rostlin, nebo se raději kocháte pohledem na různými barvami zářící směs, v každém případě vás něžné jarní krasotinky okouzlí. K jaru nepochybně patří sněženka podsněžník a bledule jarní, které se mnohdy doslova derou přes poslední sníh. Sněženky vás mohou těšit podle počasí již ke konci února. Pokud máte hojnou úrodu, trsy přibližně jednou za tři roky rozdělte, aby se rostlinkám dařilo. Bledule se k životu probouzí přibližně dva týdny po sněženkách; jelikož však vyžadují hodně vlhkou a těžkou půdu, nedaří se jim na každé zahradě.

Hromadné výsadby dokonale obzvláštní krokusy, jenž rozkvétají v březnu a zahradu rozzáří díky široké škále barev, kterou oplývají. Krokusy mají v půdě hlízky, které po roce odumírají, přičemž na jejich místě vznikají nové, a to mnohdy hned po více kusech, takže můžete očekávat opravdu bohatou úrodu. Mezi oblíbené posly jara patří dále sasanky, ladoňky, čemeřice, zápalice žluťuchovitá či jaterník podléška. Zářivě žlutou vaše květinové dílo projasní talovín zimní, jemuž se bude dařit v humózní půdě s vyšším obsahem vápníku. Talovín se hojně šíří do okolí semeny, a tak po letech vytváří hustý žlutavý závoj a objevit se může i ve vzdálenějších zakoutí vaší zahrady.

 

Radost z jarních květin, fotka

 

Výsadba

Ideálním časem pro výsadbu jarních květin je podzim. Cibulky i hlízky rychle vysychají, a proto je příliš dlouho neskladujte. Do půdy je vkládejte špičkou nahoru přibližně 10 cm hluboko a 10 cm od sebe. Pro výraznější barevné efekty je vhodné osadit jedním druhem větší plochu, a to vždy s ohledem na budoucí ladění barev. Abyste nemuseli kupovat velké množství cibulek, budete si muset na květinovou záplavu nějaké to jaro počkat. Urychlit množení můžete nejlépe v předjaří dělením trsů a přesazováním.

 

Radost z jarních květin, fotka

 

Množení pro bohatý záhon

Mnohé jarní rostliny mají vlastní zásobní orgány a množí se semeny, díky kterým se mohou objevit květuschopné rostliny za pár let i ve vzdálenějších částech zahrady. Jiné druhy, jako jsou sasanky, krokusy, jaterníky či čemeřice, je nejlepší množit dělením trsů. Drobné jarní rostliny snášejí dělení i přesazování velmi dobře na konci květu. Řez musíte provést tak, aby každá nová rostlinka měla kvalitní pupeny i kořeny, přičemž přesadbu provádějte z půdy ihned do půdy a rostlinu dobře zalévejte.

 

Radost z jarních květin, fotka

 

Plocha záhonku se bude postupně zaplňovat, občas bude třeba uvolnit husté trsy, čas od času doplnit kompost a záhonek odplevit. Co se týče hnojiv, ideální je kompost z listí. Jarním rostlinám se proto skvěle daří například pod korunami stromů, které jim poskytnou příjemné zastínění a pod nimiž bývá dostatečná vrstva listovky. V takovém případě však mohou kořeny způsobovat problém při výsadbě – blízké okolí kořenů nekypřete, kořeny však ani neodřezávejte. Křehké rostliny od kořenů umístěte v dostatečné vzdálenosti, neboť kořeny pro ně představují velkého konkurenta v boji o vodu. Zvolenou plochu očistěte od klestí a asi do hloubky 15 cm ji řádně prorýte, čímž se zbavíte vytrvalých plevelů.

 

Radost z jarních květin, fotka

Předností jarních květinek je nejen jejich půvabný vzhled, ale také časově nenáročná údržba a snadné množení, díky němuž bude vaše zahrada během pár let hrát pestrými barvami a ladnými tvary jejich krásných květů.

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 3


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Radost z jarních květin zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »