Vybudujte si vlastní oázu klidu – jednoduchý návod pro založení zahradního jezírka

21.4.2015 | Tisková zpráva | Plánování zahrad | Komentářů 0 |

Pokud rádi relaxujete na zahradě, jistě čas od času přemýšlíte o tom, jak ji ještě více zvelebit. Mezi zajímavé a moderní prvky určitě patří zahradní jezírko, které poskytne místo k odpočinku v horkých letních dnech. Vybudovat jej přitom není vůbec složité, pokud se budete držet několika praktických rad. Při výběru vhodných materiálů i s pracovním postupem vám také rádi pomohou odborníci v projektových marketech Hornbach.

Vybudujte si vlastní oázu klidu – jednoduchý návod pro založení zahradního jezírka - foto, Hyperbydleni.cz

Tvar i velikost jezírka podle vašich představ

Parametry typu tvar či velikost je vhodné určit podle toho, jakou plochu zaujímá vaše zahrada a také podle samotného umístění jezírka. Vybudovat jej ale můžete téměř kdekoliv, kde vám to travnatý povrch zahrady dovoluje. Po výběru umístění můžete zkoušet, jaký tvar jezírka by vaší zahradě nejvíce slušel. Není k tomu zapotřebí nic víc než provázek a kolíky, popřípadě písek, kterým lze obrys na trávníku vyznačit také. Zároveň si naplánujte, v jakém rozmezí bude v jezírku ta nejhlubší voda (např. 60 - 150 cm), mělká voda (20 - 40 cm) a bažina (do 10 cm hloubky).

Vybudujte si vlastní oázu klidu – jednoduchý návod pro založení zahradního jezírka, fotka

 

Modelace a čištění jámy pro jezírko

Nyní se můžete pustit do modelování dna. V nejhlubším místě doporučujeme vyhloubit dno jezírka o dalších cca 25 cm. Pokud by někdy bylo zapotřebí jezírko vyprázdnit, můžete do této prohlubně umístit sací koš čerpadla. Kolem obrysu jezírka vybudujte také zhruba 15 cm hluboký příkop, tzv. kapilární uzávěru, která bude zabraňovat sklouznutí fólie do jezírka. Jámu také důkladně očistěte od kamenů a kořenů, které by mohly fólii poškodit. Pro její větší ochranu na dně jámy také udusejte vrstvu písku o tloušťce alespoň 10 cm.

Vybudujte si vlastní oázu klidu – jednoduchý návod pro založení zahradního jezírka, fotka

 

Fólie a speciální tkanina do jezírka

Jezírko můžete vystlat speciální textilií položenou na pískové vrstvě. Samotnou fólii pak do jezírka vložte tak, aby její okraje přesahovaly kraj jezírka zhruba o půl metru. Díky kvalitním fóliím lze vytvořit zahradní jezírko, které bude působit skutečně přírodním dojmem. K tomu je ale zapotřebí speciální fólie, která vyhoví všem požadavkům kvalitní vodní zahrádky. Pro tento účel rozhodně není vhodné používat stavební fólie, nýbrž ty z trvale elastického PVC. Jsou neprůhledné a odolné vůči slunečnímu záření i teplotním výkyvům. Pro vodní rostliny je taková fólie ideální i proto, že neuvolňuje žádné škodlivé látky.

Vybudujte si vlastní oázu klidu – jednoduchý návod pro založení zahradního jezírka, fotka

 

Fólii v jezírku je také nutné ochránit proti špičatým předmětům, například kamenům, které na ni mohou kvůli tlaku vody působit. „Často stačí na dně jezírka udusat dostatečně silnou vrstvu písku, která fólii zespodu ochrání před různými předměty, které se ještě mohou v zemině nacházet. Pokud ale nemáte k dispozici písek, můžete použít Geotextilii, která se pokládá pod rybniční fólii a chrání ji tak proti kamenům a kořenům. Geotextilie je zvláště odolná díky nekonečným vláknům,“ říká Daniel Brychta, specialista oddělení Zahrady společnosti Hornbach.

Vybudujte si vlastní oázu klidu – jednoduchý návod pro založení zahradního jezírka, fotka

 

Napuštění a osazení jezírka rostlinami

Dno jezírka zakryjte vrstvou jemného štěrku a napusťte vodu do jeho nejhlubší části, aby se zde fólie postupně usadila, a posléze se můžete pustit do fáze zkrášlování. Vyberte vhodná místa a na ně umístěte vodní rostliny vložené do košíků nebo květináčů s otvory. Poté lze jezírko již zcela naplnit vodou. Je ale třeba počítat s tím, že fólie se bude ještě několik dnů přizpůsobovat tvarům dna, než se definitivně usadí.

Vybudujte si vlastní oázu klidu – jednoduchý návod pro založení zahradního jezírka, fotka

 

Vyplatí se věnovat pozornost i okrajům fólie, především kvůli estetickým účinkům, ale i kvůli kapilárnímu úniku vody do země přes její okraj. K zakrytí výborně poslouží oblázky a převislé rostliny. Mezi osvědčené metody proti úniku vody z jezírka patří vhodné rozložení kamenů či využití bažiny s rostlinami na břehu. U okrajů pak jako přirozený přechod poslouží travnatá plocha.

Vybudujte si vlastní oázu klidu – jednoduchý návod pro založení zahradního jezírka, fotka

 

Důležitým faktorem u jezírka je i jeho zkrášlení rostlinami. Ty navíc působí nejen estetickým dojmem, ale v případě chovu ryb v jezírku zajišťují i okysličování vody. Vhodná doba pro sázení vodních rostlin je na jaře. Využít lze například šáchor, prvosenky, lekníny, růžkatce či kosatce. Rostliny je však třeba rozlišit podle toho, zda jsou vhodné na břeh, do vody či do bažiny. Jejich výběr neváhejte konzultovat s odborníky v oddělení Zahrady v projektových marketech Hornbach.

Vybudujte si vlastní oázu klidu – jednoduchý návod pro založení zahradního jezírka, fotkaDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Vybudujte si vlastní oázu klidu – jednoduchý návod pro založení zahradního jezírka zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »