Život a zahrada podle Feng-Šuej

24.12.2007 | Martin Kubát | Plánování zahrad | Komentářů 0 |

Feng-Šuej je velmi staré učení o harmonii lidského života, o vytvoření šťastného domova i zahrady, učení, které může naši západní kulturu značně obohatit a pomůže nám mnohé ze složitých oblastí života pochopit.

Život a zahrada podle Feng-Šuej - foto, Hyperbydleni.cz

 

Každé místo má své topografické vlastnosti, které ovlivňují místní vliv různých přírodních forem energie čchi. Tvar kopců a směr řeky jsou výchozími body ke studiu vlivu větrů, směru staveb mostů a cest a dalších faktorů. Síla a podstata neviditelných proudů se hodinu od hodiny mění díky postavení nebeských těles, jejichž aspekty jsou vzhledem k lokálním podmínkám neustále hodnoceny. Po zvážení toho, co nelze změnit, pak feng-šuej dokáže změnit nevýhodnou situaci. Určitá místa v krajině mají podle geomantických teorií živoucí dech (šeng čchi) a geomantovo umění spočívá v tom, jak takové místo najít a přizpůsobit mu individuální kvality. I pohřbívání je lapání dechu života (čeng šeng čchi). Dokáže-li geomant rozpoznat živoucí dech, v tom tkví podstata geomancie. Kontakt se samotnou Zemí má z energetického hlediska naprosto zásadní význam. Stabilizuje, harmonizuje a ukotvuje nás v realitě. Pokud žijeme v sepětí se Zemí, máme možnost být součástí přirozeného rytmického životního cyklu, zlepšuje se naše myšlení, intuice a mnohem lépe rozumíme i sami sobě.

 

Voda i vítr

Feng-Šuej je spojení dvou slov, vítr a voda, které vyjadřuje moc a sílu měnícího se přírodního prostředí. Tato moc je vyjádřena a pochází z nepřetržitého toku energií povrchu, tvarovaného větrem a vodou, ale také pod povrchem země. Bydlet v příznivém prostředí podle feng-šuej znamená mít šťastný, klidný a dlouhý život. Během vývoje Feng-Šuej došlo v zemi původu (Říše Středu - dnešní Čína) k mnoha střetům o podobu tohoto učení.

Jezírko a vodopád 

Feng-šuej je nauka jak žít v harmonii mezi nebem a zemí. Celé učení se opírá o tok energie ČCHI, která je všudypřítomná, vyživuje prostor kolem nás, jejím zdrojem je neustálá dynamická přeměna energií Jin a Jang. To jsou sice protichůdné síly, ale vzájemně velmi závislé. Při tvorbě zahrady podle učení feng-šuej je cílem dosáhnout mezi nimi maximální rovnováhy. Například pod silou jin si lze představit stojatou vodu v jezírku, pod silou jang prudce tekoucí vodopád. Když se vodopád vlévá do jezírka se stojatou vodou, dochází k rovnováze. Jiným příkladem je jezírko (jin), k němuž lze přiřadit skalku (jang). Skalky je lepší situovat na sever nebo západ, mohou být i jakýmsi protipólem jezírek. Voda symbolizuje bohatství a považuje se za ideálního sběrače energie čchi. Feng-šuej říká, že klidnější vodní hladina sbírá energii vesmíru, hvězd, slunce a oblaků. Pomalu tekoucí voda (přitékající do jezírka z východní strany), která se dále může zajímavě klikatit, vnáší do prostoru dynamiku, zvuk a pohyb. V menší zahradě toto všechno může nahradit i fontánka či jiné dynamické vodní prvky. Kromě toho každý jeden vodní prvek poutá jiné živé organizmy, které mají podle feng-šuej mimořádný význam. Musíte ale dát pozor na jednu věc. Není lhostejné, kde je jaký druh vody umístěn. Například je značný rozdíl, zda bude vodopád před či za domem, v každém případě je třeba se u odborníků informovat o tom, kam vodopád či jezírko umístit.

 

Linie Draka

Množství a kvalita energie ČCHI mají přímý vliv na naše zdraví a vitalitu. Původní, tradiční název pro feng-šuej byl složen ze dvou znaků Kan - nebe (kosmopolitní uvědomění se, označení neviditelné energie) a Ju - země. Ju znamená taky hmotu, zeměpis, přeneseně tedy mapování energie Draka (síly země). Linie Draka se v představě starých Číňanů podobala lidské páteři. Reprezentovala energii čchi, která dává život, spirálově se točící směrem z nebe do země a naopak. Tam, kde se tyto energie spojí, vzniká život. Feng-šuej tak hledá místo, kde je voda (energie je vyvážená) a kde je harmonie mezi horou a řekou (hora představuje něco hmotného a ochraňujícího, řeka představuje nepřetržitě proudící životní energii a sílu). Drak je v čínské mytologii (na rozdíl od evropské) brán jako zvíře veskrze prospěšné. Zelený drak chrání dům a jeho obyvatele před útoky Bílého tygra. Znamená to, že je-li vedle vašeho domu zprava vysoký strom a zleva jen prázdný prostor, potom je vše v pořádku.

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 22

Diskuze

Článek Život a zahrada podle Feng-Šuej zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »