Kovová romantika letí

11.8.2008 | Petra Svatošová | Plánování zahrad | Komentářů 2 |

Trvanlivost, odolnost, lehkost a elegance. Tak lze charakterizovat kovový zahradní nábytek. Vedle téměř kosmických minimalistických tvarů však letos nastupuje trend související s uctíváním divoce romantických zahrad s idylickými zákoutími: kovový zahradní nábytek plný zdobných prvků, které z něho dělají subtilní a na pohled křehkou obdobu kdysi oblíbeného prvorepublikového secesního kovaného nábytku.

Kovová romantika letí - foto, Hyperbydleni.cz
 

Renomovaní odborníci tvrdí, že kovový zahradní nábytek v současné době vítězí na celé čáře, a to i na úkor dříve tak preferovaného dřeva. Díky novým metodám zpracování působí neuvěřitelně křehce až průsvitně, jako by byl bez tíže… A přitom – projde-li speciální povrchovou úpravou - je nanejvýš odolný a trvanlivý. Sebejistí výrobci jsou dokonce často ochotni poskytnout na kovový zahradní nábytek třeba i pětiletou záruku proti korozi. V zimě v létě, v žáru slunce, v dešti, mrazu i sněhu může zůstat venku, aniž by vyžadoval nějakou zvláštní údržbu.
 

Ocel a hliník současnosti   


Kvůli váze oceli se řada výrobců kovového zahradního nábytku zaměřila na odlehčené ocelové profily (kulaté, oválné, trojhranné, čtvercové) s kvalitní povrchovou úpravou odolnou proti vlivům počasí, a tedy i korozi. Z oceli lze vyrobit stejně tak strohé tvary „kosmického“ vzhledu, jako ozdobné s filigránskými jemnými detaily, lístečky, zákruty, spirálami a květinovými motivy. Ocel se často kombinuje s hliníkem, aby výsledný produkt byl co nejlehčí. K tomuto typu nábytku patří nejen jemné kovové anatomicky tvarované pletivo, ale i mřížovina, perforovaný plech či pletivo, plochy sedáků, opěrek zad a desky stolů mohou být i z taženého nebo raženého kovu. Ocel lze kombinovat také se dřevem, textiliemi a materiály nových generací (hulalo, sunlom plus, textillene, batyline apod). Pokud jde o nepolohovatelné prvky – pevné židle a křesla -  měla by pro ně být charakteristická pevnost a pružnost zároveň (poznáte při dosednutí a opření). Hliník si výrobci i tvůrci zahradního nábytku oblíbili nejen kvůli lehkosti, stabilitě, pružnosti, eleganci a odolnosti, ale oceňují také snadnost jeho zpracování: dá se řezat, napínat, svařovat, brousit, ohýbat…  Zušlechtění práškovým lakem dodává jeho povrchu stálost a odolnost proti vlivu počasí. Ze všech těchto důvodů je aluminium v oblasti kovového zahradního nábytku materiálem číslo jedna.
 

Kovová romantika letí - foto, Hyperbydleni.cz

 

Jak se orientovat v nabídce

K základním hlediskům, jimiž se lze při výběru kovového zahradního nábytku řídit, patří cena, způsob zpracování, kvalita povrchu, charakter konstrukce, materiálové složení, tloušťka a tedy i váha materiálu, detaily zpracování, design, materiál použitý na sedáky a opěrky zad. Ukazatelem kvality může výt i jméno firmy, délka její přítomnosti na českém trhu a nabídka záručního a pozáručního servisu.
U kusů vyráběných automaticky a poloautomaticky (jednolité, bez možnosti polohování a skládání) je znakem kvality pevnost a pružnost, kterou lze poznat při dosedu, opěru či při zatlačení rukou na plochu sedáku: měla by jakoby povolit, tedy zapružit, a vrátit se do původní polohy. Zejména u hliníku je důležitá tloušťka materiálu: síla stěny nejkvalitnějšího hliníkového zahradního nábytku je 1,8 mm. Levnější produkty jsou vyráběny z materiálu o tloušťce 1 – 1,2 mm, u materiálu tenčího než 0,8 mm hrozí deformace. Povrch nábytku by měl být hladký, bez kazů a prasklin, oblý a hladký. Nejdražší povrchová úprava kovu je thermosint a alukobond.
 

Kovová romantika letí - foto, Hyperbydleni.cz

Výplety hvězdou roku

Výplet je ideální syntetický materiál pro relaxaci, díky odolnosti vůči rozmarům počasí, přírodnímu vzhledu a snadné údržbě jsou stále oblíbenější. Jejich vlákna jsou pružná, na slunci se nerozpálí, lze je vyrobit v různých barevných odstínech: přírodní béžové či nápadné a elegantní černé... Nejčastěji se kombinují právě s kovovým zahradním nábytkem, jemuž přidávají na efektním designu. 
 

Kovová romantika letí - foto, Hyperbydleni.cz

 

Údržba kovového zahradního nábytku

Kvalitní kovový zahradní nábytek z hliníku, speciálně upravených ocelí a syntetickými výplety není na údržbu zvlášť náročný, někteří výrobci jej dokonce označují za bezúdržbový. Starší na něj vlhký hadřík nebo univerzální saponát, popřípadě proud vody ze zahradní hadice, od zaschlého bláta pomůže jemný kartáček. Rozhodně zapomeňte na jakékoliv abrazivní čisticí prostředky. Někteří výrobci doporučují ke svému kovovému zahradnímu nábytku speciální přípravky nejen na čištění, ale i jako oživující a osvěžující „pleťovou masku“. Nezapomeňte se na to zeptat hned při nákupu.
 

Kovová romantika letí - foto, Hyperbydleni.cz

Materiály na desky stolů


Tvrzené sklo - (hlavně u designových sestav) se speciální neprůhlednou vrstvou barvy, laku nebo s bezpečnostní fólií. Všechny tyto technologie však trvanlivostí předčí způsob, kdy je k úpravě povrchu skla použita kyselina. Spodní strany skla jsou tónovány leptáním a speciální proces tvrzení propůjčuje desce stálost a odolnost proti nárazům a vlivům počasí

Kovová romantika letí - foto, Hyperbydleni.cz

 

Kámen přírodní i umělý

Kov s různou povrchovou úpravou
Varicor - certifikovaný materiál bez viditelných spojů. Povrch desky stolu je naprosto bez pórů, proto vypadá jako z jednoho odlitku, je hladký a příjemně teplý. Varicor odvádí vodu, udržuje teplo a je nadměrně odolný proti nárazu. Lehké stopy po používání (například škrábance) se dají snadno odstranit
Kettaluxplus – materiál na desky stolu, který po zušlechtění speciálním dvousložkovým lakem získá povrchovou úpravu Nanoclean s leknínovým efektem (snadná údržba a dlouhodobá odolnost proti znečištění). Ekologické a recyklovatelné desky neobsahují po pečlivém zpracování  hrany ani spáry.
Mřížovina, perforovaný plech, pletivo – déšť „proprší“, voda či jakákoliv jiná tekutina proteče, deska rychle oschne

Kompaktní povrch – tažený a ražený kov - volí spíše konzervativní lidé, protože jednolitý povrch vzbuzuje pocit jistoty a stability
 

Kovová romantika letí - foto, Hyperbydleni.cz

Materiál použitý na sedáky a opěrky zad

Kromě dřeva (například teak, rotimber), plastu (například umělý ratan – hulalo, sunlom plus a podobně) jsou to speciální textilie s adekvátní úpravou, většinou odolné působení počasí a klimatických podmínek (textillene, batyline, …). 

 

Kovová romantika letí - foto, Hyperbydleni.cz

 

Druhy kovového zahradního nábytku


- pevné (většinou židle, nepolohovatelné, nelze je skládat, ale dají se obvykle stohovat)
- polohovací (židle, křesla, lehátka)
- skládací (židle, stoly, křesla, lehátka) 
 

Kovová romantika letí - foto, Hyperbydleni.cz

Povrchová úprava kovového nábytku

Eloxovaný hliník – na povrchu je tenoučká vrstva práškové barvy (komaxit) nanášená přímo na kov, není však pružná, takže se nepřizpůsobí dokonale tvarové roztažnosti vlivem teplot. Změny rozpětí se projevují formou mikrotrhlin, povrch může popraskat, ale hliník pod ním nekoroduje. Dražší variantou úpravy je metalýza. 
Eloxovaná ocel – kvůli praskání povrchové vrstvy hrozí rezivění základního materiálu, proto je lepší volit dokonalejší povrchovou úpravu. Prášková barva je také křehká, takže se snadno „odrazí“ a odloupne, následky jsou stejné, jako při popraskání povrchové vrstvy.
Thermosint – zušlechťovací povrchová úprava kovu kovem, takže finální povrch je hladký, jemný, na dotek měkký a dokonce jaksi vlažný, nikoliv studený, jak by se u kovu dalo očekávat. Jde o tepelný proces vířivého spékání materiálů, mezi nimiž je nejen hliník, ale i speciální umělé hmoty. Výsledná vrstva je nejen až desetkrát silnější než standardní práškové lakování, ale i pružná, tedy kopíruje teplotní roztažnost základního materiálu a kovový zahradní nábytek tak dokonale chrání před korozí a vlivy počasí. Okape a rychle oschne. Tehromosint výborný izolant, proto je velmi příjemný na dotek (nechladí, je hladký). 
Alucobond – moderní velmi odolná směs polymerů a hliníku, pevný a odolný materiál budoucnosti s výbornou stabilitou.
 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 6

Diskuze

Iva: Zdravím, moc děkuji za...< Odpovědět

Míša: Ta lavička v tom parku je...< Odpovědět

počet příspěvků: 2

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »