Plot, který prošel ohněm

28.7.2009 | Redakce Hyperbydlení.cz | Stavební technologie | Komentářů 0 |

Je vždy originální, rozhodně neujde ničí pozornosti. Kovaný plot určitě ozvláštní i zcela nenápadný dům a pozemek. Pokud ho doplníte i stejně laděnou bránou či brankou, mřížemi například v oknech, dveřmi s kováním ve stejném duchu a odpovídajícím zábradlím balkonu, získáte jedinečný design a styl. Můžeme zvolit jednoduchost nebo dekorativnost, jejíž součástí je široká škála kovářských doplňků a detailů.

Plot, který prošel ohněm - foto, Hyperbydleni.cz

Málokteré řemeslo má za sebou tak bohatou historii a tradici, jako je kovářství. Vždyť také spojení železa, pevného a tvrdého materiálu, které v žáru ohně taje a stává se poddajným, je pro tvůrčí fantazii doslova výzvou. Je sice pravda, že „černé řemeslo“ čas od času zacházelo na úbytě a skutečných mistrů svého oboru nemá nazbyt ani dnes, ale v současné době rozhodně zažívá renesanci.

 

Od baroka po modernismus

Bezpečí, elegance a odolnost, to jsou klíčové atributy kovaných produktů. Byla samozřejmě historická období, kdy kované ploty, brány, zábradlí a mříže jaksi neoddělitelně patřily k dobovému architektonickému stylu – neobešlo se bez nich například „bachraté“ baroko ani filigránsky zdobná secese. V dalších časových úsecích je sice zastínily jiné materiály, ale úplně zapomenuty nebyly nikdy. Důvodem je fakt, že jsou co do tvarosloví velmi flexibilní a hodí se v podstatě k jakémukoliv typu objektu. Kované ploty zkrátka patří k tradičním ohraničením domů a nemovitostí, navíc současně plní i nezanedbatelnou funkci ochranného prvku. Soudobí tvůrci se inspirují nejen minulostí, ale jsou schopni nabídnout i moderní zpracování tvarů kovaných ze současných materiálů (například nerez kombinovanou se sklem či betonem). Na trhu jsou jak jednodušší modely sestavované ze strojních polotovarů, tak i náročné ručně kované originální prvky. Výběr pak závisí na architektonickém stylu objektu, vkusu majitelů a pochopitelně také na jejich finančních možnostech. Kromě jednodušších plotů oživených drobnými nebo většími ozdobami pouze na části – například uprostřed - plotového pole jsou další variantou propracované vzory v celkové struktuře. Pokud jde o linii, lze se orientovat na horizontální klasiku nebo zvolit jemné či výraznější klenutí v některé (obvykle v horní nebo dolní) části plotu. Různé bývá i zakončení: na výběr jsou špičaté, oblé či zploštělé tvary.

Plot, který prošel ohněm - foto, Hyperbydleni.cz
 

 

Barvy a povrchy

Soulad oplocení s celkovou charakteristickou domu a pozemku podtrhne také barevné řešení. K nejoblíbenějším variantám patří černá, šedá a hnědá, ke klasice lze počítat také zelenou, červenou a bílou. Existující barevná paleta má na dvě stovky odstínů, na trhu jsou i barvy s perleťovým, reflexním nebo metalickým efektem. Kromě odstínu je důležitá také povrchová úprava, jejíž volba ovlivní nejen vzhled, ale zejména životnost plotu a nároky na následnou péči a údržbu. Za záruku kvality a bezúdržbovosti lze považovat žárové zinkování, díky němuž kovový plot nutné údržby přežije i několik generací.

Plot, který prošel ohněm - foto, Hyperbydleni.cz
 

Text: Pavel Kotrč, Foto: Jaroslav Kašpar, Moraviafloor

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1

Diskuze

Článek Plot, který prošel ohněm zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »