Připravte venkovní nábytek na letní sezónu

1.6.2012 | Monika Kovačková | Zahradní nábytek | Komentářů 1 |

Dřevěný zahradní nábytek a především ten, který jsme přes dlouhou zimu skladovali venku, potřebuje renovovat, aby byl připraven na přicházející teplé období, které nejčastěji trávíme na svých zahradách, terasách a balkónech. Aby i starý nábytek byl jako nový, stačí mu dopřát krátkou zkrášlovací kúru, kterou snadno zvládne každý kutil.

Připravte venkovní nábytek na letní sezónu - foto, Hyperbydleni.cz

Nejdříve nábytek zbavte všech nečistot, prachu, řas, plísní a mastnoty. Použijte kartáč a vhodný čisticí prostředek. Na exotické dřeviny a dřevo z listnatých stromů je ideální neředěný kyselý čistič, na dřevo z jehličnanů zase čisticí prostředek alkalický.

Připravte venkovní nábytek na letní sezónu, fotka

 

Pokud je nátěr nábytku zašlý nebo se olupuje, pusťte se po důkladném očištění do oškrábání starého nevzhledného nátěru. Při této práci vám skvěle poslouží ocelový kartáč; odstranit nátěr však zvládnete i s obyčejným hrubým brusným papírem. Proceduru broušení povrchu dokončete smirkovým papírem. Výsledkem musí být dokonale rovný, hladký a matný povrch bez laku a nátěru. Nábytek po broušení zbavte nánosu a prachu vlhkým hadříkem.
 

Připravte venkovní nábytek na letní sezónu, fotka

 

Poté dřevo napusťte penetračním nátěrem. Výbornou volbou je alkydový penetrační olej, který zajistí přilnavost dalších nátěrů a dřevo ochrání proti plísním a řasám. K nánosu si zvolte štětec z přírodních vláken. Olej nechte přibližně půl hodiny vsakovat a poté přebytečnou vrstvu setřete suchým hadříkem. Impregnace nábytku je nutná, pokud chcete dřevo lazurovat.
 

Připravte venkovní nábytek na letní sezónu, fotka

 

Po impregnačním nátěru přichází vhodný čas na zatmelení všech prasklin, vad a prohlubní povrchu dřeva. Tmel vždy volte pigmentovaný do barvy dřeva nábytku, přičemž dobrou volbou je velmi pružný a lehký šlehaný tmel nebo tmel uretanový, který je vhodným podkladem pod alkydové barvy. Tmel si kupte již připravený v pastovité formě a pořiďte si k němu i ohebnou japonskou špachtli. Asi po hodině tmel zaschne a poté nános opět obruste do hladké a rovné plochy.
 

Připravte venkovní nábytek na letní sezónu, fotka

 

Poté dřevo natřete krycím lazurovacím lakem ve dvou tenkých vrstvách nanášených po 12 hodinách. Přestože lazura uchová viditelnou přirozenou strukturu dřeva, může být tónována do různých odstínů. Nejlépe se vám bude pracovat s lakem ředitelným vodou, který dřevo všestranně ochrání. Pokud jste na povrchu dřeva nechali barevný lak, nenanášejte lazuru, ale krycí lak. Lazurovací lak je určen především pro měkké dřevo, na exotické dřeviny raději použijte olej.

Připravte venkovní nábytek na letní sezónu, fotka


Posledním krokem je renomovaný nábytek ve skvělé formě vynést na zahradu či terasu a užívat si pobytu venku.
 

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Antonie Krásná: Díky moc za obsáhlý a...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »