Co si pohlídat před zahájením stavby domu

15.8.2007 | Jindřich Kudlan | Zahradní nábytek | Komentářů 0 |

Představební přípravu rozhodně nepodceňujte. Patří do ní nejen stavební povolení a uzavření smlouvy se stavební firmou, ale například i výběr správného pozemku. Měli byste vědět, kde budou stát vaši budoucí sousedé i jak budou vypadat inženýrské sítě. Představební příprava – výběr lokality

Co si pohlídat před zahájením stavby domu - foto, Hyperbydleni.cz

Ale to, co v přípravné a projektové fázi opomeneme, se nám mnohdy při realizaci nepříjemně vrátí. Je pravda, že můžeme podlehnout kouzlu „mít vše na klíč“ a tuto starost svěřit profesionálům. Potíž je v tom, že každá stavební firma si představuje pod pojmem představební příprava něco jiného. Běžné je, že se vše vysvětluje názvem představební práce. Ty obvykle zahrnují zpracování projektové dokumentace, geodetické zaměření a osazení domu na pozemek, vyřízení stavebního povolení, popřípadě i měření radonového indexu pozemku.

Každý má jiný přístup


Někde jsou i stručnější a „představební servis“ definují jako projekt, stavební povolení, příprava financování. O přípravě pozemku na stavbu není ani řeči. Jak řešit zásadní otázku umístění naší nemovitosti? Hlavní vchod má být orientován v ideálním případě k severu, severovýchodu či severozápadu. To proto, že z téhle orientace pak většinou zcela přirozeně rezultuje hlavní obytná fasáda, otočená ke světovým stranám protilehlým, tedy k jihu a jeho sousedním směrům.

Pravidlo 30%


Řeším-li jinou orientaci stavební parcely a polohy vjezdu na pozemek, vím, že se tu dá dosáhnout dobrých parametrů bydlení mnohem obtížněji. Ohledně umístění stavby na pozemku nám obecným vodítkem může být pravidlo, že celková zastavěná plocha, tedy včetně terasy a ostatních zpevněných ploch okolo domu, by neměla překročit 30 procent celkové výměry pozemku.

Mezery mezi domy


Vyhláška o obecných a technických požadavcích na výstavbu říká, že vzájemná vzdálenost solitérně stojících domků nesmí být menší než sedm metrů, minimální vzdálenost od hranice se sousedem nesmí být menší než dva metry. Ve zvlášť stísněných územních podmínkách může být vzdálenost mezi rodinnými domy snížena až na čtyři metry, ovšem pokud v žádné z protilehlých stěn nejsou okna obytných místností. V takovém případě se nemusí uplatnit požadavek na odstup od společných hranic pozemků.

Síť znamená život


Jsou-li pozemky v územním plánu určeny k zastavění stavbou pro bydlení a lze-li pozemky připojit na inženýrské sítě, jedná se o zasíťované pozemky. Příprava a provedení tohoto připojení, takzvané zasíťování pozemku infrastrukturou jako je voda, elektřina, kanalizace, plyn a telefon výrazně ovlivňuje jeho cenu. Bez zdroje elektrické energie dům ani nepostavíme, ani jej nebudeme moci provozovat. Velká vzdálenost přípojného bodu neúměrně prodraží stavbu.

Co si pohlídat před zahájením stavby domu - foto, Hyperbydleni.cz

Voda živá


Není-li v blízkosti obecní vodovod, budeme odkázání na vlastní studnu, ve které ovšem nemusí být pitná voda vyhovující hygienickým požadavkům. Kvalitu vody ve studni může nepříznivě ovlivnit například jarní tání, dlouhotrvající deště nebo znečištěné okolí. Nikdo nám tak nezaručí, že voda dnes vyhovující bude pitná i za dva měsíce. Tam, kde není možnost napojení na kanalizaci, budeme muset řešit jak likvidaci splaškových, tak dešťových vod. V úvahu přichází řešení pomocí jímky a nebo malé čistírny odpadních vod.

Kanalizace


Polohu jímek a čistíren upravují předpisy a musí splňovat (zejména v případě čistíren) poměrně náročné předpoklady a požadavky, vždy je však požadavkem možnost budoucího napojení na veřejnou kanalizaci. Absenci veřejného plynovodu může vyřešit nádrž na plyn s kapacitou na půl roku až jeden rok, zavedený plyn ale každopádně hodnotu pozemku zvyšuje.


Text: Jindřich Kudlan

Foto: archiv autoraDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 20

Diskuze

Článek Co si pohlídat před zahájením stavby domu zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »