Kompostování – ekologická likvidace domovního biodpadu

5.11.2010 | Vladeko.cz | Zahradní stavby

Pomalu nastává podzim. Dozrávají jablka a hrušky. Ale co zajímá zahrádkáře nejvíce, padající listí a každoroční problém, co s ním a jak nejlépe ho využít. Už jsme si celkem zvykli i na třídění biologického odpadu, ale mnohem efektivnější je kompostování.

Kompostování – ekologická likvidace domovního biodpadu - foto, Hyperbydleni.cz

 

Bioodpad tvoří v každé domácnosti asi třetinu produkovaných odpadků, jako jsou zbytky z kuchyně, posekaná tráva či ořezané větve a teď na podzim právě opadané listí ze stromů. Takový odpad obvykle končí v koši, v popelnici a nakonec na skládce. Ale také může posloužit jako výborná surovina.

Kompostování je přírodní proces. Dochází při něm k rozkladu organických odpadů působením mikroorganismů, vody a kyslíku. Vznikají při něm humusové látky. Kompostování je také nejpřirozenějším prostředkem ke zlepšení půdy. Půda je potom kypřejší a rostliny mohou lépe růst. Půda zároveň pomaleji vysychá a lze ji snáze obdělávat.

 

Kompostování – ekologická likvidace domovního biodpadu, fotka

 

Jak se zakládá kompost? Musíme si vybrat výhodné místo, nejlépe v polostínu. Měl by k němu být snadný přístup. Kompostér naopak není vhodné umístit na volné prostranství, kde je příliš mnoho vody, nebo pod střechu, kde je zase vody málo. Pokud se nám budou některé suroviny určené pro kompostování zdát trochu hrubší, můžeme je před kompostováním rozdrtit v zahradním drtiči. Vrstva takové drti v kompostéru by měla být vysoká asi 25 cm. Vždy musí být zajištěn správný poměr zeleného materiálu, kam patří například právě listí, a hrubého materiálu, jako jsou jednotlivé drtě. Ten poměr by měl být přibližně 3:1. Aby se urychlil proces kompostování přidává se obvykle malé množství půdy nebo hotový kompost. Vlhkost kompostovaného materiálu bychom měli udržovat na hodnotách 50 - 60 %. Pokud je kompost příliš suchý, můžeme ho zvlhčit vodou. Když je naopak příliš vlhký, můžeme přimíchat suchou hmotu. Během kompostovacího procesu bychom měli kompost promíchávat, aby došlo k provzdušnění.

Existují i způsoby, jak kompostovací proces můžeme urychlit. Jde to pomocí tzv. urychlovačů. Při správném kompostování není jejich použití nezbytně nutné. Urychlovače se používají především pokud dojde k problémům, mezi které patří například překyselení, choroby vstupních materiálů nebo nedostatkem dusíku a fosforu. Takovým urychlovačem je například granulovaný hnůj, který se vyrábí ze 100% kravského hnoje pomocí procesu sušení a lisování. Jinou možností je močovina, která obohacuje kompostovací směs o nezbytný dusík. Pomáhá tak vyvážit poměr uhlíku a dusíku a tím urychluje kompostovací proces. Další variantou urychlovačů je směs bakteriálních kultur, enzymů a živin nutných pro činnost mikroorganizmů, která působí jako startér, který zrychlí a zefektivní kompostovací proces. Aplikuje se zálivkou na kompost.

 

Kompostování – ekologická likvidace domovního biodpadu, fotka

 

Kompostovat můžeme na zahradě po starém způsobu, tak že budeme házet bioodpad na hromadu v rohu plotu. Ale mnohem výhodnější je v dnešní době využít kompostér, který se stane naším pomocníkem. Kompostéry to jsou nádoby nebo konstrukce, do kterých se ukládá materiál určený ke kompostování. Může mít mnoho podob a je vyroben ze dřeva, plastu nebo kovu. Kompostér si můžeme koupit, v nabídce různých obchodníků jich je několik. Ale dřevěný kompostér si můžeme pohodlně vyrobit i sami. Dřevěné kompostéry se vyrábí z prken a kulatiny v různých rozměrech. Takový kompostér se dá jednoduše složit. Dřevěný kompostér nemá takovou životnost jako plastový, ale lépe se do zahrady hodí.

Pořídit si jinak můžeme i kompostér plastový, který se vyrábí z recyklovaného plastu. Z důvodu volného styku s půdou a přístupu mikroorganismům, červů a žížal nádoba kompostéru nemá dno. Kompostér je opatřen víkem s otočným ventilem pro regulaci prostupu vzduchu, bočními dvířky pro vyjímání kompostu a otvory sloužící k provzdušňování.

Text a foto: Vladeko.czTisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 2


Související odkazy a zdroje informací

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »