Decking nové trendy: venkovní podlahy v novém - 1. část

22.8.2007 | Zdeněk Lodyha | Zahradní stavby | Komentářů 0 |

Trendem letošního léta se bezpochyby stávají venkovní podlahy. Ty tvoří speciální exteriérové podlahové rošty, které se vyrábí z odolných dřevin. Jsou určeny na terasy, balkóny, plochy obytných zahrad a na okolí venkovních i vnitřních bazénů – tedy na místa, kde jsou kladeny vysoké nároky na pevnost a odolnost proti hnilobě a parazitům.

Decking nové trendy:  venkovní podlahy v novém - 1. část - foto, Hyperbydleni.cz

Venkovní podlahy mají své využití především na balkonech, terasách, okolo bazénů, v prostorách pergol, ale také jako dekorativní prvky na zahradách v podobě můstků, odpočívadel či schodů. Jejich oblíbenost je daná tím, že pro lidské oko je příjemnější pohled na teplé přírodní materiály než na plochy chladného betonu. Jelikož se jedná o venkovní pro- story a dřevo je zde vystavováno klimatickým podmínkám, je zřejmé, že je kladen velký důraz na odolnost dřeva a jeho trvanlivost ve zmiňovaném prostředí. Samozřejmě jsou i další požadavky a to neméně podstatné, jako například údržba, design nebo odolnost proti dřevokazným houbám či hmyzu. Shrneme-li si uvedené atributy, dostáváme se ke skutečnosti, že ne každá dřevina je vhodná pro venkovní použití. Z čeho tedy udělat venkovní terasu?

Čím tvrdší, tím lepší


Do venkovního prostředí by mělo být použito jednoznačně takové dřevo, které má vysokou hustotu, to znamená 700 až 1150 kg na metr krychlový. Pro představu hustota dubu se pohybuje mezi 620 až 670 kg na metr krychlový. Tyto vlastnosti přírodního materiálu zaručují, že dřevo není nasákavé, dlouhodobě odolává povětrnostním vlivům, dešti, sněhu, silnému slunečnímu záření i mrazu. Z toho vyplývá, že nejlepší materiál k tomuto účelu jsou tropické dřeviny. Ty také mají větší tvarová stálost. V porovnání s evropskými dřevinami mění méně objem, jsou daleko méně náchylné v závislosti na změnách vzdušné vlhkosti k bobtnání nebo sesychání. Drobnou “nevýhodou” může být nižší barevná stálost tmavých tropických dřevin. Vlivem oxidace a UV záření postupně mění barvu směrem k takzvané. holubičí šedi. Paradoxně tento odstín bývá často architekty žádán a obtížně u jiných dřevin se dosahuje.

Decking nové trendy:  venkovní podlahy v novém - 1. část - foto, Hyperbydleni.cz

V teakové kůži


Odolnost teakového dřeva proti vodě, slunci i mrazu je spolehlivě prověřena staletími jeho využívání v loďařství. Teakové dřevo má přirozený zlatavý nádech v barevných odstínech od světle do tmavě hnědé a nádherný povrch. To platí pro všechny tvrdé druhy dřeva jako např. eukalypt nebo mahagon. Na zahradě je dřevo vystaveno povětrnostním vlivům a střídajícím se teplotám, které způsobují, že se na povrchu dřeva v průběhu let vytváří stříbrošedá patina a původní barva přestane být zřetelná. Specifické vlastnosti teakového dřeva jsou dány podílem kaučuku a teakového oleje. Dá se tedy říci, že je husté a mastné, což zaručuje mimořádnou odolnost proti přírodním vlivům a změnám počasí. Pro teak je také díky jeho oleji charakteristická vůně, která se podobá vůni staré kůže.

Decking nové trendy:  venkovní podlahy v novém - 1. část - foto, Hyperbydleni.cz

Levnější Bangkirai


Venkovní palubky, decking z dřeviny Bangkirai, jsou jednou z nejodolnějších a nejkrásnějších exteriérových masivních podlahovin. Dřevina se díky svým vlastnostem, jako vysoká tvrdost a odolnost používá pro velmi silně zatěžované stavební konstrukce, mosty, sloupy, železniční pražce či přímořské konstrukce doků. Kmeny stromů Bangkirai dorůstají běžně výšky kolem 50 m, jejich průměr přesahuje 120 cm. Bangkirai je velmi tvrdá dřevina, přibližně tři krát tvrdší než dub a jeho hustota se pohybuje 1000 až 1100 kg na metr krychlový. To dělá z dřeviny Bangkirai reprezentativní exteriérovou podlahovinou, v praxi je vhodnou variantou k dražšímu teaku. Běžným jevem je běl na hranách, povrchová plíseň a malé otvory po hmyzu. Při použití dřeviny Bangkirai je nutné dbát na správné použití spojovacích materiálů. Smí být použity pouze kovové spojovací prostředky z ušlechtilé oceli, jiný kov by mohl oxidací donutit dřevinu, aby ztmavla. Dřevěné terasy z bangkirai jsou na druhou stranu v podstatě bezúdržbové, napuštění olejem se provádí pouze za účelem zachování barvy. Na povrchu jednotlivých prken jsou vyfrézovány drážky. Toto drážkování usnadňuje odtok vody z terasy a zároveň funguje jako protiskluzová úprava.

Decking nové trendy:  venkovní podlahy v novém - 1. část - foto, Hyperbydleni.cz

Ipé i maparajuba


Další vhodným dřevem pro venkovní terasy je Massaranduba známá také pod názvy: balata rouge, acana, maparajuba. Pochází z jižní a střední Ameriky a v součastné době, vytlačuje z trhu pro své vlastnosti doposud hojně užívanou dřevinu „bangkirai“. Jádrové dřevo je masově červené a postupně tmavne. Opracování tohoto dřeva, pro svou hustotu 9001000 kg/m3 a pevnost v tlaku cca 92 N/mm2, je značně ztížené. Dřevo vyměšuje latex. Dřevní prach při zpracování dráždí sliznice. Můžeme si vybrat i dřevinu Ipé. Její méně známé názvy jsou: guayacan, ebéne verte, lapacho. Pochází také z jižní a střední Ameriky. Barva toho dřeva je světle až tmavě hnědá, olivově hnědá. Opracování je rovněž obtížné. Dřevo je velmi tvrdé ( jeho hustota dosahuje 960 až 1100 kg na metr krychlový), pevné, trvanlivé a proto je velmi vhodné pro silně zatěžované konstrukce. Také jeho prach vznikající při zpracování je biologicky účinný.


text: Zdeněk Lodyha

foto: autorDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 11

Diskuze

Článek Decking nové trendy: venkovní podlahy v novém - 1. část zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »