Čerpadla pro zahradu

19.9.2007 | Jiří Hájek | Zahradní stavby | Komentářů 0 |

Pro zavlažování zahrad a trávníků jsou určena kompaktní přenosná, nebo stabilně instalovaná elektrická samonasávací zahradní čerpadla.

Čerpadla pro zahradu - foto, Hyperbydleni.cz
Jsou takzvaná odstředivá čerpadla, která čerpají vodu oběžným kolem (turbínou) pomocí sací hadice s průměrem dlouhé 3-5 m, vyztužené kovovou spirálou. Hadice má na konci sacím koš se zpětnou klapkou, někdy i s filtrem. Pro rozsáhlejší systém závlahy jsou určena stacionární čerpadla, pro pouhé připojení zahradní hadice se používají přenosná čerpadla s nižším příkonem (obvykle 500-1000 W). Běžně zvládnou čerpání z hloubky do sedmi metrů, kam se spustí jejich pružná sací hadice s košem. Dají se použít i k vyčerpání vody z bazénu nebo k odčerpání vody ze zatopených sklepů. Nejsou ale určena pro nepřetržitý provoz – zhruba po hodině by měla nejméně další hodinu chladnout.

Život z trubek


Pokud potřebujete čerpat vodu do vašeho podzemního potrubního rozvodu je zapotřebí, aby čerpadlo udržovalo v připojených postřikovačích tlak nejméně 2 bary (0,2 MPa) a průtok asi 25 litrů za minutu. To zajišťují moderní kompaktní sací zahradní čerpadla s příkonem 700-1600 W/ 230 V a s průtokem kolem 50-120 litrů/ minutu, takže „obslouží”až čtyři zavlažovače. Většinou jde o kompaktní zapouzdřené přenosné agregáty, pod jejichž plastovým (někdy i nerezovým) krytem je jednostupňová komora s turbinovým kolem. Pokud mají dosáhnout vyššího výtlaku, jsou osazena dvěma, třemi nebo až deseti turbínovými koly.

Životnost materiálů


Ta jsou u lepších čerpadel z bronzové slitiny, nejdelší životnost mají rotory a statory z ušlechtilé nebo nerezové oceli. Poslední odolají i trvalému působení koroze ze znečištěných vod. Obavy z toho, že oběžná kola z plastů se zrnky písku a kalu brzy opotřebí, už dávno neplatí. Současné plasty se totiž svou životností dají srovnat s trvanlivostí kovů. Pokud chceme vodu rozvádět do několika samostatných větví (sekcí) zavlažovací soustavy, je výhodné již přímo na šroubení výtlačného otvoru čerpadla připojit rozdělovač vody s elektromagnetickými ventily.
Čerpadla pro zahradu - foto, Hyperbydleni.cz

Pracují pod hladinou


Ponorná čerpadla pracují na stejném principu jako čerpadla zahradní, jsou ale trvale umístěna pod hladinou a proto mohou vytlačit vodu do větší výšky. Mají tvar protáhlého válce o průměru také jen 11 cm, aby se dala spustit do vrtané studny. Přitom jsou zavěšené na nylonovém lanu nebo na řetězu, případně se zavěsí na stěnu sudu. Na výtlačnou hadici nebo trubku se pak připojí zavlažovací hadice nebo rozvodné potrubí zavlažovacího systému, které má na vhodném místě spínač, obvykle s jištěním proti běhu na sucho. Pro čerpání závlahové vody z sudů a nádrží vystačí nejmenší ponorná čerpadla s plochým dnem. Gardena nabízí například komfortní typ 2000/1 s příkonem 300 W, vybavený teleskopicky prodlužitelnou výtlačnou trubkou odpovídající výšce sudů na dešťovou vodu, zakončenou ohnutou výtokovou trubkou s regulačním a uzavíracím ventilem. Na její koncovku s rychlospojku hadicového systému je možné přímo připojit zahradní sprchu nebo mikrozávlahové zařízení. Výkonem až 40 l/min vystačí toto čerpadlo k napájení postřikovací pistole nebo jednoho většího zavlažovače. Zvláštním druhem jsou ponorná čerpadla určená pro úzké vrtané studny. Jejich vnější průměr je tak malý, že dovoluje spuštění i velmi úzkými vrty. Výtlačná výška přitom dosahuje až 100 metrů. Hmotnost těchto čerpadel se pohybuje kolem 10 kg, maximální průtokové množství (závislé na výšce výtlaku) je asi 50 litrů/minutu. Obsahuje-li čerpadlo elektronický tlakový spínač, který spustí čerpadlo, jakmile ve výtlačném potrubí klesne tlak pod určitou hodnotu, zastoupí i funkci domácí vodárny.

Poradí si i s kaly


Pro vyprazdňování nádrží s nečistou vodou nebo v roli odvodňovacích čerpadel z bažin a rybníčků a dokonce i fekálií ze žump se používají kalová čerpadla, kterým nevadí, že v čerpané tekutině jsou zrna a kamínky velikosti 5 mm, u speciálních čerpadel pak dokonce až 30 mm. Mají sice menší výtlačnou výšku (maximálně asi 12 m), ale poměrně velký čerpací výkon 100-200 litrů za minutu. Některé typy mají sací otvor umístěn tak nízko, že plovákový spínač je samočinně vypne, až když hladina u dna klesne hladina pod 3-5 mm.
Čerpadla pro zahradu - foto, Hyperbydleni.cz

Co nevíte o pumpách

Pokud čerpáme vodu obsahující písek, dochází často k obroušení koženého těsnění pístu. K jeho výměně je nutné sejmout hlavu stojanu, odpojit píst od pístní tyče, sejmout staré těsnění (obvykle je ,přilepeno” na píst, takže se musí seškrábat) a nahradit ho novým. V důsledku opotřebení nebo nánosu minerálů přestane těsnit i sací zák lopka a čerpadlo postupně ztrácí svůj výkon. Po rozebrání tělesa ji musíme nahradit novou.Bezpečnost především Ponorné čerpadlo nesmíte být zavěšeno na výtlačnou trubku, hadici či přívodní elektrický kabel, nýbrž na pevné lano nebo řetěz. Čerpadla s plo chým sáním se doporučuje umístit na dno nádrže do zvláštní prohlubně o rozměrech asi 40 x 40 x 50 cm. Každé tři měsíce musíme zkontrolovat funkci plovákového spínače a plovák je nutné zbavit usazenin.


 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 8

Diskuze

Článek Čerpadla pro zahradu zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »